Tajomstvá, ktoré vám pomôžu prežiť tehotenské nevoľnosti bez stresu!
Žalúdok na vode, únava, malátnosť a nechutenstvo – nevoľnosti v tehotenstve trápi až 80% žien. U mnohých z nich problémy gradujú až do zvracania a často tehotným znemožňujú vykonávať bežné činnosti.
Kedy sa tehotenská nevoľnosť najčastejšie objavuje
Vo väčšine prípadov nastupujú tehotenské nevoľnosti medzi 2. až 5. týždňom tehotenstva a bývajú často vôbec prvou známkou toho, že žena je tehotná. Nevoľnosti pretrvávajú do 8. až 15. týždňa tehotenstva, ale až 20 % žien nimi trpí dlhšie. Najčastejšie tehotné ženy pociťujú nevoľnosť ráno, výnimkami však nie sú ženy, ktoré majú nevoľnosti celodenné, alebo nimi trpia iba večer.
Prejavy tehotenskej nevoľnosti:
- žalúdočná nevoľnosť
únava
malátnosť
nechutenstvo
citlivosť na pachy
stavy podobné opice či začínajúcej črevnej chrípke
Každá žena je jedinečná, a preto nemožno vopred odhadovať, aký bude priebeh jej tehotenstva a aká miera nevoľností ju postihne. Nevoľnosti nebývajú nebezpečné – nevoľnosť a občasné zvracanie v prvých troch mesiacoch tehotenstva tak býva skôr nepríjemnosťou, s ktorou treba v tehotenstve počítať.
Niektoré ženy však v tehotenstve trpia veľmi početným zvracaním, ktoré narúša príjem stravy i tekutín – dochádza tak k dehydratácii, strate minerálov, chudnutiu a tiež únave a apatiu. V týchto extrémnych prípadoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc, pretože tento stav môže negatívne ovplyvniť nielen tehotnú ženu, ale aj nenarodené dieťa.
Ako dlho trvajú ranné nevoľnosti?
U veľkej väčšiny nastávajúcich mamičiek nevoľnosť a zvracanie obvykle ustúpi medzi 12. a 16. týždňom tehotenstva, pričom symptómy sú najhoršie od 10. do 16. týždňa.
U niektorých žien môžu nevoľnosti v tehotenstve pretrvávať aj v ďalšom trimestri, preto pre vás máme pár tipov, ako stavy slabosti a nutkania na zvracanie aspoň trošku zmierniť.
Aké sú príčiny tehotenskej nevoľnosti?
Prudký nárast hladiny hormónov v tele ženy
ovplyvňuje celý organizmus, žalúdka a tráviaceho traktu nevynímajúc
v prvom trimestri rastie najmä hladina hormónu hCG a estrogénu, ktorý okrem oblasti žalúdka spomaľuje črevnú peristaltiku a môže byť tiež pôvodcom zápchy
Vyššia citlivosť čuchu tehotnej ženy
je spôsobená zvýšením objemu krvi v tele tehotnej ženy
okrem vyššej intenzity čuchu sa môže zmeniť aj vnímanie vôní a pachov – niektoré veci môžu začať žene voňať alebo naopak zapáchať, a to až k nevoľnosti
Stres
keď je žena v očakávaní, často to pre ňu znamená stres
prvorodičky tehotenstva a materstva môžu vnímať ako krok do neznáma, uvedomenie si zodpovednosti a povinností spojených s príchodom bábätka na svet
ženy sa často obávajú o svoje zdravie a zdravie dieťaťa alebo majú obavy z blížiaceho sa pôrodu a kvôli zvýšenej hladine hormónov bývajú precitlivené
Ako zmierniť nevoľnosť v tehotenstve
Vhodné je upraviť jedálniček a dodržiavať jednoduché pravidlá:
- vstávať pomaly as plným žalúdkom – ešte v posteli si po prebudení dať sušienku alebo banán a následne pomaly vstať
pravidelne jesť – menšie porcie niekoľkokrát denne
vždy mať po ruke jedlo pre okamžité doplnenie energie (sušienky, banán…)
nenechávať žalúdok prázdny
vynechať dráždivé potraviny (korenené a tučné jedlo, citrusy, perlivé nápoje, káva)
chodiť na čerstvý vzduch
často vetrať
odpočívať
vyhýbať sa stresu
vyhýbať sa pachom, ktoré žene prekážajú
žuť žuvačky pre vyššiu produkciu slín
nepoddávať sa stresu – pokiaľ je to možné
Zdroj: www.boiron.cz, www.pilulka.cz