- Žena
- Články
- Nezaradené
- Silné menštruačné krvácanie: Príčiny, symptómy a liečba
Silné menštruačné krvácanie: Príčiny, symptómy a liečba
Veľa žien trpí problémom silnej menštruácie. Silné menštruačné krvácanie je popisované ako nadmerná menštruácia vyskytujúca sa v niekoľkých po sebe idúcich cykloch v inak normálnom menštruačnom cykle. Ide do značnej miery o subjektívnu definíciu, pretože to, čo predstavuje silné krvácanie pre jednu ženu, môže byť pre inú úplne normálne. Aké sú hlavné príčiny silnej menštruácie, kedy k nej najčastejšie dochádza a ako tento to riešiť?
Čo je to silná menštruácia?
Bežný menštruačný cyklus trvá 21 až 35 dní s krvácaním nepresahujúcim dobu siedmich dní a úbytkom krvi v rozmedzí od 30 do 40 mililitrov. Silné krvácanie sa objavuje nečakane alebo trvá neobvykle dlhú dobu alebo je charakteristické abnormálnou intenzitou. Silné menštruačné krvácanie alebo menorágia je odborne definované ako krvná strata dosahujúca 80 ml alebo viac za jeden menštruačný cyklus. Zhruba jedna z piatich žien v reprodukčnom veku trpí týmto silným menštruačným krvácaním.
Aké sú príčiny silnej menštruácie
Príčin silného krvácania existuje celý rad. Dôležité je ale rozlíšiť, či sa jedná o jednorazovú epizódu, alebo či sa ťažkosti opakujú každý mesiac. V takom prípade je nutná návšteva gynekológa, ktorý vykoná patričné vyšetrenia na odhalenie príčiny a následne odporučí ďalší postup, ako týmto problémom predísť. Jednou z častých príčin je hormonálna nerovnováha, ktorú spôsobuje kolísanie hladín estrogénov a progesterónov. Ak je hladina estrogénu nad mieru vysoká, dochádza k zosilneniu sliznice maternice, čo vedie k silnému menštruačnému krvácaniu. Ďalšou príčinou môže byť porucha štítnej žľazy, pri ktorej nedostatočnej funkcii môže nastať aj silné menštruačné krvácanie.
Príznaky silnej menštruácie
Všeobecne možno za silné menštruačné krvácanie pokladať krvácanie, ktoré tak žena sama vníma a ktoré znižuje kvalitu jej života. Silné menštruačné krvácanie často sprevádza ďalšie komplikácie, medzi ktoré patrí krvná menštruačná strata väčšia ako 80 mililitrov, krvácanie trvajúce dlhšie ako 7 dní, objavujú sa krvné zrazeniny väčšie ako jeden centimeter, je potreba dvojitej hygienickej ochrany či nutnosť výmeny vložiek či tampónov do jednej hodiny, silné nočné krvácanie vyžadujúce častú výmenu vložiek, intervaly medzi krvácaním kratšie ako 21 dní alebo naopak dlhšie ako 35 dní, neschopnosť vykonávať bežné denné činnosti kvôli silnému menštruačnému toku, zásah do sociálnej a emočnej sféry (znížená sebadôvera, neistota), silné menštruačné bolesti, príznaky anémia (zvýšená únava, bledosť…)
Silná menštruácia s krvnými zrazeninami
Krvné zrazeniny (zrazená krv) predstavujú odumreté kúsky sliznice. Ide o úplne bežný jav pri prebiehajúcej menštruácii a nie je potrebné sa znepokojovať. Pri silnejšej menštruácii sa v tele nestíhajú dostatočne rýchlo vytvárať antikoagulanty, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, preto tieto zrazeniny vznikajú. Najčastejšie sa krvavé kúsky objavujú ráno po prebudení, keď vstanete z postele a z tela odchádza nahromadená krv.
Zvýšená pozornosť je však na mieste, pokiaľ tieto zrazeniny presahujú šírku jedného centimetra alebo sa objavujú v nezvyčajne veľkom množstve. V takom prípade je nutné čo najrýchlejšie navštíviť gynekológa.
Silná menštruácia po pôrode
Po pôrode má väčšina žien menštruáciu inú, než na akú boli zvyknuté pred otehotnením. Niekedy je kratšia a slabšia, ale môže byť aj dlhšia a veľmi silná. Pokiaľ ju sprevádzajú silné bolesti, zvýšená teplota a pod., je nutná intervencia lekára.
Silná menštruácia v prechode
Zmena sily menštruácie často býva signálom nadchádzajúcej menopauzy. Dochádza k výrazným hormonálnym výkyvom, ktoré sa môžu prejaviť nepravidelnosťou menštruačného krvácania, ale aj silnejším krvácaním ako kedykoľvek predtým.
Silná menštruácia po potrate
Prvá menštruácia po potrate býva silnejšia ako obvykle, môže obsahovať väčšie množstvo veľkých krvných zrazenín. Pokiaľ intenzita krvácania neslabne či dokonca zosilňuje, je vhodné navštíviť lekára.
Ako diagnostikovať silnú menštruáciu?
V prvom kroku lekár posúdi anamnézu a priebeh predchádzajúcich menštruačných cyklov. Ďalej sa pacientky pýtajú na dĺžku a intenzitu krvácania, na prítomnosť krvných zrazenín, ako často je nutné meniť menštruačné vložky a tampóny, na príznaky anémie a či vplyvom silného menštruačného krvácania nedochádza k obmedzeniu pracovného a osobného života.
Na posúdenie intenzity krvácania je možné využiť skórovací systém PBAC (Pictorial Blood Assessment Chart). Ide o metódu, pri ktorej pacientka zaznamenáva počet použitých vložiek či tampónov a súčasne subjektívne udáva mieru ich prekrvenia, výskyt zrazenín alebo silného krvácania.
Samotné vyšetrenie pacientky zahŕňa kompletné gynekologické vyšetrenie (palpačné, ultrazvukové a eventuálne aj histológiu vzorky sliznice maternice). U žien s podozrením na veľké krvné straty sa vykonáva základný krvný obraz a stanovuje sa hladina feritínu.
Aká je liečba?
Väčšina metód liečby spadá do rúk lekára. Pokiaľ je príčinou silného menštruačného krvácania ochorenia (polyp, PID…), je nutné sa v prvom rade zamerať na liečbu konkrétneho zdravotného problému.
Ako zastaviť silné menštruačné krvácanie?
Pri liečbe silného menštruačného krvácania môžu ďalej pomôcť napríklad antikoncepčné metódy, kedy je možné hormonálne výkyvy ustáliť pomocou antikoncepčných tabletiek alebo zavedením hormonálneho vnútromaternicového telieska. Pomôcť tiež môžu receptovo viazané lieky, napr. progesterón, voľnopredajný Ascorutin a na bolesti bežne dostupné analgetiká.
Ďalšou možnosťou je chirurgický zákrok určený na odstránenie maternicových polypov, kyretáž na čiastočné odstránenie sliznice maternice a v najťažších prípadoch hysterektómia, kedy dochádza k úplnému odstráneniu maternice.
Pomôžu tieto bylinky:
Ak sa chce žena vydať prírodnou cestou, pomôcť môžu bylinné čaje a odvary, ktoré majú pozitívny vplyv na hladinu hormónov v ženskom organizme – alchemilka, šalvia, rebríček, nechtík, tymián, ľubovník alebo pupalka dvojročná.