Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa vymaniť z toxického vzťahu? Poznáte syndróm uvarenej žaby?

reklama:
Ako sa vymaniť z toxického vzťahu?
Ako sa vymaniť z toxického vzťahu? Poznáte syndróm uvarenej žaby? Foto: www.freepik.com

Keď hodíte žabu do vriacej vody, okamžite vyskočí a utečie. Ak ju však dáte do studenej vody a pomaly ju začnete zahrievať, žaba sa nakoniec uvarí. Tento princíp sa podobne uplatňuje aj na toxické vzťahy. Narcistickí partneri veľmi dobre vedia, ako na to, a aj keď sa na začiatku javia ako perfektní spoločníci, postupne zvyšujú úroveň manipulácie. Je dôležité rozpoznať toxický vzťah včas, aby ste sa nenechali zničiť manipulátorom.

Keď sa stretnete s narcistom, často máte pocit, že ste narazili na najšarmantnejšieho muža na svete. Je láskavý, pozorný a veľmi zábavný. Zasypáva vás komplimentmi, ktoré nie sú len povrchné frázy, ktoré ste počuli mnohokrát predtým. Jeho lichôtky sú zamýšľané tak, aby ste sa cítili jedinečná, akoby objavil čaro vo vás, ktoré nikto iný nevidel. Takto vás postupne ovplyvňuje, až sa stanete závislou na jeho prítomnosti, pozornosti a pochvalách.

Syndróm uvarenej žaby vo vzťahu

V tom okamihu začína postupné emocionálne týranie, ktoré prichádza tak pozvoľne, že si varovné signály často ani nevšimnete. Rýchlo si uvedomíte, že začínate spochybňovať svoje myšlienky, a ste presviedčaní, že všetky vaše názory sú prehnané a za každú hádku môžete len vy. Tento proces pokračuje, až sa z vás stane psychicky vyčerpaná osoba, plne závislá na partnerovi, ktorého je takmer nemožné opustiť. Toto sa nazýva syndróm uvarenej žaby.

Postupné emočné týranie

Emočné týranie sa môže javiť ako niečo úplne nevinne. Vety ako: „Ešte ostaneme, veď je skoro, nebuď nudná,“ alebo „Veď som sa len žartoval, prečo si tak precitlivená?“ sú presne tie frázy, ktoré vás partner začne pomaly „variť“. V tom momente začnete bojovať s otázkami, či je problém na jeho strane alebo či ste skutočne vy zlá. Nakoniec sa ospravedlníte za to, že ste vyvolali konflikt a „pokazili“ večer len kvôli svojej „prehnanej“ reakcii.

Ako funguje gaslighting?

Gaslighting, ktorý je úzko spojený so syndrómom uvarenej žaby, popisuje situáciu, keď je obete v postupnom procese vtláčané presvedčenie, že sa zbláznila alebo má chybný úsudok. Môže byť presviedčaná, že si zle pamätá rozhovory a hádky, a že si vyjadrenia vymýšľa. Tyran často používa frázy ako: „Takto som to nikdy nepovedal.“ Gaslighting vás núti spochybňovať vlastné myšlienky, pamäť a seba samých, až sa začnete pýtať, či nie ste naozaj blázon.

Ťažkosti s odchodom z toxického vzťahu

Často sa stretávame s príbehmi psychicky alebo fyzicky týraných žien a nechápeme, prečo zostávajú s takými mužmi tak dlho. „Keď nám niekto ubližuje, odídeme od neho,“ hovoríme si. Ale tak to nie je. Dôvod, prečo sa obeť bojí odísť, môže byť viacero. Počas toxického vzťahu sa o sebe začne pochybovať natoľko, že má pocit, že si zaslúži všetko zlo, ktoré jej partner spôsobuje. Okrem toho sa obáva, že sama nezvládne život, pretože je presvedčená o svojej neschopnosti.

Obeť môže byť tiež finančne závislá, najmä ak nemá vlastné peniaze alebo majetok. Môže sa obávať fyzického násilia, ak partnera opustí, alebo nechce rozvrátiť rodinu, v ktorej sú deti. Dôvod, prečo je tak ťažké opustiť toxického partnera, môže byť aj to, že sa na ňom obeť stane emocionálne závislá. Ak sa tyran po konfliktoch ospravedlňuje a nasleduje po nich pokojné obdobie, keď sa opäť správa ako pozorný partner, obeť začne dúfať, že sa situácia zlepší. Táto metóda kombinácie dobrého a zlého správania môže proces odchodu ešte viac predĺžiť.

Ako sa oslobodiť z toxického vzťahu?

V takomto vzťahu sa človek neustále cíti v strese a nebezpečenstve. Stáva sa prehnane ostražitým a má pocit, že je neustále ohrozený. Rozpoznať, čo sa skutočne deje, a uvedomiť si, že nie ste blázon a správanie partnera nie je normálne, je prvým krokom k zmene. Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť syndrómu uvarenej žaby, je nájsť pocit bezpečia v dôveryhodnom vzťahu. Oslovte priateľov alebo rodinu, ktorým dôverujete a s ktorými sa cítite dobre. Nebojte sa tiež požiadať odborníkov o pomoc. Nepokúšajte sa zvládnuť túto náročnú situáciu sami.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.