Čo môže byť príčinou častého krvácania z nosa alebo výskytu modrín?
Keď krvácate viac ako je bežné, môže sa to na prvý pohľad zdať ako drobný problém, avšak niekedy signalizuje závažnejšie zdravotné ťažkosti. Pri akýchkoľvek pochybnostiach je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
V ľudskom organizme sa nachádza približne päť až šesť litrov krvi. Toto množstvo sa môže líšiť v závislosti od hmotnosti a pohlavia; muži majú zvyčajne o niečo vyšší objem ako ženy. Priemerný zdravý dospelý jedinec môže stratiť až 15 % krvi bez vážnych následkov. Pre väčšinu z nás to znamená, že nemusia mať obavy o svoj život, pokiaľ nezískajú stratou pol litra krvi alebo viac. Krvné straty presahujúce 30 % (čo predstavuje viac ako 1,5 litra) sú považované za veľmi rizikové a môžu viesť k šoku alebo ohrozeniu života.
Zloženie krvi
Krv pozostáva z krvnej plazmy a rôznych typov buniek. Červené krvinky obsahujú hemoglobín, ktorý je zodpovedný za transport kyslíka do všetkých častí tela. Na druhej strane biele krvinky hrajú kľúčovú úlohu v ochrane organizmu pred infekciami. V krvi sa nachádzajú aj krvné doštičky, ktoré sa zhlukujú a vytvárajú krvné zrazeniny. Tieto zrazeniny sú dôležité, keď dochádza k zraneniu, pretože pomáhajú „ucpať“ otvor, ktorým by mohla krv unikať z obehového systému.
Hemofília a jej dôsledky
V Českej republike žije asi tisíc ľudí s hemofíliou, vrodenou poruchou zrážanlivosti krvi. Pre týchto jedincov môže aj malý úraz spôsobiť vážne zdravotné problémy. Hemofília je genetická porucha, ktorá spôsobuje, že krvné zrazeniny sa tvoria veľmi pomaly alebo sa nevytvárajú vôbec. Títo pacienti majú nedostatok špecifických koagulačných faktorov, ktoré sú potrebné na normálne zrážanie krvi. V dôsledku toho aj malé zranenie alebo chirurgický zákrok môže viesť k dlhému a intenzívnemu krvácaniu, ktoré môže byť nebezpečné. Časté krvácanie a tvorba modrín však môžu tiež naznačovať iné zdravotné problémy, ktoré nie sú vrodené a vyvíjajú sa počas života.
Bežné modriny a ich riziko
Aj obyčajná modrina, ktorá vznikne pri nešťastnom údere, môže predstavovať riziko. Pri takomto zranení sa poškodia drobné cievy tesne pod kožou, čo spôsobuje, že krv nemôže uniknúť von a hromadí sa pod kožou, čím vznikajú modriny. Zdravá krv sa zráža do niekoľkých minút, zatiaľ čo krv hemofilika môže zrazenie trvať oveľa dlhšie, čo pacient nemusí ani zaznamenať.
Leidenská mutácia
Ďalšou poruchou zrážanlivosti je leidenská mutácia, známa aj ako faktor V Leiden. Ide o genetickú mutáciu, ktorá zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín a trombózy. Táto mutácia patrí medzi najčastejšie genetické príčiny trombofilie, stavu, kedy má jedinec vyššiu tendenciu k tvorbe zrazenín v žilách a tepnách.
Ochorenia pečene a obličiek
Jednou z častých chorôb, ktorej ročne podľahnú až dva tisíce Čechov, je cirhóza. Pri tomto ochorení dochádza k trvalému zjizveniu pečene, ktorá sa mení na nefunkčnú tkanivu, do ktorej srdce márne pumpuje krv. Nakoniec krv nemá kam odchádzať a prerazí si cestu von z obehového systému do tráviaceho traktu, čo môže viesť až k úmrtiu, aj napriek včasnej lekárskej pomoci. Podobné problémy môžu postihnúť aj pacientov s chronickými ochoreniami obličiek, ktorých prvé príznaky zahŕňajú opuchy a zvýšený krvný tlak. Zlyhanie obličiek je obzvlášť nebezpečné pre diabetikov.
Vplyv liekov a autoimunitných ochorení
Zvýšenú krvácavosť môžu dočasne spôsobovať aj niektoré lieky, ako napríklad nesteroidné protizápalové lieky (napr. aspirin alebo ibuprofen), ktoré ovplyvňujú funkciu krvných doštičiek. Taktiež niektoré autoimunitné ochorenia, ako systémový lupus, môžu vyvolať tvorbu protilátok, ktoré narušujú proces zrážania krvi. Dlhodobé užívanie kortikosteroidov môže oslabovať cievne steny a kožu, čo vedie k častejšiemu vzniku modrín.
Nádorové ochorenia krvi
Genetické mutácie sa môžu objaviť kedykoľvek počas života a spôsobiť nekontrolované množenie abnormálnych krvných alebo lymfatických buniek, čo môže viesť k leukémii, nádorovému ochoreniu krvi a krvetvorby. Tieto ochorenia často spôsobujú nadmerné krvácanie a tvorbu modrín, pričom väčšinou postihujú osoby nad 55 rokov. Výnimku tvoria akútne lymfoblastické leukémie, ktoré najčastejšie postihujú deti.