Hypersomnia môže mať vážne dôsledky
Trvalá únava a neodbytné nutkanie zaspať kedykoľvek a kdekoľvek. Tieto symptómy charakterizujú hypersomniu, stav, ktorým trpí až 15 % populácie. Zatiaľ čo mnohí z nás sa vyrovnávajú s problémami s nespavosťou, hypersomnie je presným opakom – ide o nadmernú spavosť. Tento syndróm sa prejavuje náhlymi a neovládateľnými záchvatmi spánku, čo môže mať vážne dôsledky. Predstavte si, aké nebezpečné je zaspať za volantom, ale aj zaspať na autobusovej zastávke môže byť veľmi rizikové.
Pri hypersomnii sa môže zdať, že aj keď ste dostatočne vyspatí, stále sa cítite unavení a vyčerpaní. K tomu sa pridávajú pocity úzkosti, znížená energia, problémy so sústredením a ďalšie symptómy, ktoré zhoršujú kvalitu života. Odborníci uvádzajú, že hypersomniu zažíva približne 5 % ľudí. Zvyčajne sa diagnostikuje v dospievaní alebo v mladosti, s priemerným vekom okolo 17 až 24 rokov. V miernej forme sa týmto problémom zaoberá až 15 % populácie.
Pozor na medikáciu
Diagnóza nadmernej ospalosti sa robí, ak človek spí viac ako desať hodín denne počas niekoľkých týždňov či mesiacov. Na identifikáciu tohto stavu sa používa Epworthská škála ospalosti, kde pacient hodnotí pravdepodobnosť zaspatia v bežných situáciách, ako je čítanie knihy alebo posedávanie v kaviarni, na stupnici od 0 do 3.
Hypersomniu delíme na primárnu a sekundárnu. Primárna hypersomnie nemá jasné príčiny. „Ak má pacient nadmernú dennú spavosť bez prítomnosti iných ochorení, hovoríme o primárnej hypersomnii,“ vysvetľujú odborníci. Sekundárna hypersomnie sa môže objaviť ako dôsledok poranení hlavy, epilepsie, Parkinsonovej choroby alebo nádorových ochorení.
Niektoré lieky môžu hypersomniu zhoršiť, a to nemusí byť nutne spánkové medikamenty. Upokojujúce prostriedky, ako sú benzodiazepíny, môžu spôsobiť pocit nevyspatosti a neustálu potrebu spať. Tí, ktorí užívajú lexaurin alebo xanax, určite poznajú ten stav, keď sa cítia celý deň ospalí. Nie je prekvapujúce, že pravidelná konzumácia týchto liekov môže viesť k hypersomnii. Podobne aj opiáty a alkohol môžu spôsobiť nadmernú spavosť.
Nedostatok voľného času
Hypersomnia má množstvo ďalších príčin. Mladá žena Nela sa vyrovnávala s depresiami a problémami so štítnou žľazou. O dva roky neskôr sa u nej objavila hypersomnie. Spí pokojne aj 12 hodín denne, ale aj tak sa necíti oddýchnutá. „Niekedy som tak unavená, že musím zdriemnuť aj počas dňa. Nechápem ľudí, ktorí sa sťažujú na nespavosť. Závidím každému, kto má čas pre seba a nemusí väčšinu dňa prespať,“ hovorí a dodáva, že občas zažíva aj spánkovú paralýzu, čo je stav, keď je napoly bdelá, ale nemôže sa pohnúť.
Existujú aj iné formy hypersomnie, ako posttraumatická a recidivujúca. Najzávažnejšou formou je narkolepsia, vzácne ochorenie, ktoré má štyri hlavné symptómy: náhle zaspávanie, ochabovanie svalov, spánkovú paralýzu a halucinácie. „Spánkové halucinácie, známe ako hypnagogické javy, sa často objavujú tesne pred zaspaním alebo po prebudení. Osoba môže počuť neexistujúce zvuky alebo mať zrakové halucinácie, ktoré sú veľmi realistické. Tento jav sa môže vyskytnúť aj u jedincov, ktorí narkolepsiou netrpia, predovšetkým u detí,“ uvádza Česká priemyselná zdravotná poisťovňa.
Nesprávne chápanie lenivosti
Narkolepsiou trpí Annabelle Huttová z Buckinghamu. Často zaspáva počas dňa, a to nielen v posteli, ale aj v reštauráciách. Predtým prežívala psychicky náročné obdobie, najmä preto, že sa s ňou rozchodil priateľ, ktorý nezvládol predstavu, že jeho partnerka môže zaspať kedykoľvek. Stáva sa to najmä v situáciách, keď je Annabelle nervózna. Ochorenie jej diagnostikovali vo veku trinásť rokov, a do tej doby musela čeliť rôznym predsudkom. Ak pravidelne zaspávate v škole, ostatní vás považujú za lenivého, nie za niekoho s vážnym ochorením.
„Narkolepsia a kataplexia ovplyvňujú môj život každý deň, pretože môžem zaspať veľmi rýchlo, len čo si sadnem,“ povedala nedávno pre dailymail.com. Teraz je vydatá a má dieťa, a otvorene hovorí o svojom ochorení na sociálnych sieťach, kde motivuje ďalších, ktorí bojujú s podobnými problémami. Veľkým pomocníkom pre ňu je pohyb, a tak pravidelne zdieľa tipy na malé cvičenia.
Čo môže pomôcť?
Pravidelný pohyb sa odporúča aj pri hypersomnii. „Liečba nadmernej spavosti sa v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na predĺženie doby spánku, ak je príčinou nedostatok spánku,“ uvádza lekár Roman Adamczyk vo svojej správe. Spomína aj farmakologickú liečbu, ktorá sa riadi podľa základného ochorenia, ktoré spavosť spôsobuje. Používajú sa aj stimulujúce látky, ako sú methylfenidát, sodiumoxybát alebo modafinil, a niekedy aj antidepresíva.
Okrem liekov je možné zlepšiť situáciu aj zmenou životného štýlu. Ide o podobné spánkové návyky ako pri iných poruchách spánku. Dôležité sú pravidelné prestávky na oddych, prostredie vhodné na spánok (tmavá a chladná miestnosť), pohyb a obmedzenie príjmu kofeínu. Niekedy je skutočne nevyhnutné prehodnotiť svoj životný štýl a zistiť, čo nám vyhovuje a čo nás povzbudzuje.