Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Správna starostlivosť o ženskú intímnu hygienu. Čo je správne a čo naopak, je hlboký omyl?

Správna starostlivosť o ženskú intímnu hygienu. Čo je správne a čo naopak, je hlboký omyl?

reklama:
Správna starostlivosť o ženskú intímnu hygienu. Čo je správne a čo naopak, je hlboký omyl?
Správna starostlivosť o ženskú intímnu hygienu. Čo je správne a čo naopak, je hlboký omyl? Foto: www.freepik.com

O starostlivosti o ženskú intímnu hygienu a vagínu sa už toho popísalo mnoho. Napriek tomu sa ženy často obracajú na svojich gynekológov s rôznymi problémami. Nenechávate sa aj vy nachytať na niektoré z nasledujúcich piatich najčastejších chýb?

Gynekologické čakárne sú často preplnené, a to nielen kvôli preventívnym prehliadkam či tehotenstvu. Mnohé ženy sú ovplyvnené reklamami a trendami z internetu a sociálnych sietí, ktoré im často viac škodia než pomáhajú. O akých trendoch hovoríme? „Internet je plný dezinformácií. Niektoré ženy nemajú dostatočné vedomosti o svojom tele a sú preťažené negatívnymi a nepresnými správami o praktikách, ako sú výplachy, naparovanie či omladzovanie vagíny. To sú určite nezmysly,“ tvrdí doktorka Petra Straková, odborníčka na túto problematiku. Čo je teda správne a čo naopak, je hlboký omyl?

  1. Je nutné holenie dohladka?

Príroda nás obdarila ochlpením na rôznych miestach, vrátane intímnych oblastí. Módne trendy často nabádajú k úplnému holeniu alebo k zanechaniu tenkej línie. Odborníci však varujú, že takéto holenie môže byť problematické. „Medzi najčastejšie následky holenia dohladka patria vyrážka, pupienky a zarastajúce chĺpky,“ píše sa v knihe Zázrak tam dole. Okrem toho sú tu aj iné riziká: „Chlpy majú ochrannú funkciu pred baktériami. Po holení sa odporúča byť opatrný pri návšteve bazénu či pri cvičení, pretože ranky sa môžu stať ideálnym miestom pre množenie baktérií,“ dodáva Straková.

Nikoho nenútime, aby bol úplne zarastený, ale odporúča sa používať skôr zastrihovač než sa úplne holiť.

  1. Nesprávna výmena spodného prádla

Ženy by si mali automaticky meniť nohavičky po každom umytí. V lete sa odporúča nesedieť v mokrých plavkách. Máloktorá žena si však uvedomuje, že by mala spodné prádlo meniť aj po dlhšej prechádzke alebo cvičení. Vlhkosť v genitálnej oblasti je signálom, že je potrebné prádlo vymeniť. Takéto prostredie môže podporovať množenie baktérií, ktoré sa dostanú do vagíny.

  1. Aj nadmerná hygiena môže škodiť

Každá žena túži po pocite sviežosti a čistoty, čo je prirodzené. No je dôležité vedieť, že nadmerné čistenie môže uškodiť. Nie je potrebné umývať vagínu zakaždým, keď sa objaví výtok na nohavičkách. Tento výtok je v skutočnosti normálny a znamená, že všetko funguje tak, ako má. „Za deň telo vytvorí približne jednu čajovú lyžičku výtoku. Toto množstvo sa líši počas cyklu a je individuálne. Samotný výtok je žiaduci,“ uvádza sa v knihe Zázrak tam dole. Autorky varujú, že časté umývanie môže narušiť prirodzené pH v intímnej oblasti a oslabiť obranyschopnosť. Žena by mala byť ostražitá len v prípade, že je výtok silne zapáchajúci, čo môže naznačovať infekciu.

Na umývanie intímnych partií používajte špeciálny mycí gél, ktorý podporuje prirodzené pH, a nie bežný sprchový gél. Vnútro vagíny si telo čistí samo, preto umývajte len zvonka.

  1. Správne utieranie po toalete

Premýšľali ste niekedy, ako správne utierať po použití toalety? Existujú určité zásady. „Väčšina žien vie, že po použití toalety by sa mala utierať smerom od genitálií dozadu, aby sa zabránilo prenášaniu baktérií. Napriek tomu však v ich výteroch nachádzame E. coli, baktériu z tráviaceho traktu. Príčinou môže byť aj iný faktor, ako napríklad po epiziotómii (nástrihu) počas pôrodu, keď sa zmenší bariéra medzi konečníkom a vagínou,“ upozorňuje MUDr. Petra Straková.

Po použití toalety sa odporúča použiť vlhčené utierky, ktoré dôkladne vyčistia dané miesta.

  1. Nedostatočný príjem tekutín

Vaša intímna pohoda súvisí aj s množstvom tekutín, ktoré denne prijímate, a najmä s ich kvalitou. Sladké nápoje sú pre zdravie nebezpečné. Nedostatočný príjem tekutín môže viesť k nedostatočnému vyplavovaniu baktérií močovými cestami. Cukry v nápojoch a potravinách môžu prispieť k nadmernému množeniu kvasiniek vo vagíne.

Chyba navyše: Zbytočné plastické operácie

Okrem bežných operácií, ako sú úpravy nosa alebo zväčšenie pŕs, sa niektoré ženy obracajú na plastických chirurgov s netradičnými požiadavkami, ako je labioplastika – úprava pyskov. „Príliš dlhé malé pysky z lekárskeho hľadiska problém predstavujú len vtedy, ak spôsobujú fyzické ťažkosti. Neznamená to, že plastika z estetických dôvodov je zlá, ale ženy by mali byť informované,“ píšu autorky v knihe Zázrak tam dole.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.