Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Komunikácia s tínedžerom môže byť ťažká. Tieto prístupy vám pomôžu vytvoriť pevný vzťah so svojím dieťaťom!

Komunikácia s tínedžerom môže byť ťažká. Tieto prístupy vám pomôžu vytvoriť pevný vzťah so svojím dieťaťom!

reklama:
Komunikácia s tínedžerom môže byť ťažká. Tieto prístupy vám pomôžu vytvoriť pevný vzťah so svojím dieťaťom!
Komunikácia s tínedžerom môže byť ťažká. Tieto prístupy vám pomôžu vytvoriť pevný vzťah so svojím dieťaťom! Foto: www.freepik.com

Komunikácia s tínedžerom môže byť niekedy naozaj výzvou. Ne vždy sa nám podarí, aby naše slová boli pochopené tak, ako sme zamýšľali. Aby ste predišli častým nedorozumeniam a konfliktom, je dobré osvojovať si určité komunikačné stratégie. Tieto prístupy vám môžu pomôcť vytvoriť pevný vzťah so svojím dieťaťom a rozprávať sa o akýchkoľvek témach s nadšením.

Ani najlepšia schopnosť počúvať nezaručuje, že druhá strana správne pochopí, čo im hovoríme. Naopak, my sami často interpretujeme slová inak, než ich autor zamýšľal. Informácie, ktoré posielame, sa na svojej ceste k druhému človeku stretávajú s rôznymi prekážkami. Napríklad, niektorí môžu reagovať slovami ako: „Veď si povedal, že…“ alebo „Ale ja som to myslela inak…“ Tieto situácie poznáme asi všetci. Najprv máme myšlienku, ktorú chceme vyjadriť, no jej preformulovanie do slov môže byť problematické. A tu sa objavuje prvé skreslenie.

Druhé skreslenie sa deje v hlave osoby, s ktorou komunikujeme. Vyberá si len tie informácie, ktoré sú pre ňu relevantné na základe jej osobnosti. Následne tieto informácie interpretujú v svojom kontexte a dávajú im vlastný význam. My si však často myslíme, že presne pochopil to, čo sme hovorili,“ objasňuje psychologička Šárka Miková, ktorá vo svojej praxi vytvorila Teóriu typov, podrobne popísanú vo svojej knihe. V skratke, je dôležité mať na pamäti, že každý z nás je iný typ, rovnako ako aj naše deti. Niektorí preferujú stručné a jasné pokyny, iní zase potrebujú detailnejšie vysvetlenia. Niektorí dokážu plánovať do budúcnosti, iní sú zameraní len na prítomnosť. Pre niektorých môže byť priamy a vecný prístup odstrašujúci, preto je dobré uvedomiť si, akú formu komunikácie preferujem ja a akú moje dieťa. Zistite, aká forma komunikácie mu vyhovuje a naopak, vyjadrite svoje potreby ako rodič. Spoločne si nastavte komunikačné pravidlá, do ktorých začleníte tieto stratégie.

Vytvorte si jasné pravidlá

Dohodnite sa na pravidlách, ktoré budú platiť pre všetkých. Sadnite si so svojím dieťaťom v pokoji a spoločne si ich stanovte. Uistite sa, že chápete aj dôsledky porušenia pravidiel. Buďte dôslední pri ich dodržiavaní a vyhýbajte sa výnimkám. Musia platiť pre všetkých členov rodiny a všetci s nimi musia súhlasiť. Nepokúšajte sa vytvárať rôzne pravidlá pre každé dieťa kvôli vekovým rozdielom. Zahrňte medzi pravidlá: Žiadne krik a nadávky, vzájomný rešpekt voči názorom, striedanie sa v rozprávaní a počúvaní, a snažte sa vnímať situáciu z pohľadu oboch strán – tínedžera i rodiča.

Hovorte otvorene a úprimne

Podporujte svoje dieťa, aby k vám prišlo so svojimi obavami či problémami. Dajte mu najavo, že ste ochotní počúvať jeho názor, aj keď s ním nesúhlasíte. Na oplátku buďte úprimní – vyhnite sa dlhým prednáškam a namiesto toho mu poskytnite skutočné dôvody, prečo sa cítite tak, ako sa cítite.

Uznávanie názorov tínedžera

Aj keď nesúhlasíte s názorom svojho tínedžera, je dôležité uznať jeho právo na tieto názory. Rešpekt vyjadrujete tým, že sa snažíte pochopiť, čo ho k takýmto názorom vedie. Neprerušujte ho a nechajte ho, aby sa vyjadril. Potvrďte, že uznávate jeho názor, aj keď s ním nesúhlasíte. Nikto nemôže mať vždy rovnaký názor. Nakoniec, nezabudnite mu dať najavo, že aj keď sa v názoroch líšite, vaše city k nemu sú stále silné. Ukážte mu to pohľadom do očí alebo dotykom.

Nahrádzajte „Ty“ za „Ja“

Keď diskutujete o citlivých témach, snažte sa zamerať na svoje vlastné pocity a skúsenosti, namiesto toho, aby ste na tínedžera útočili. Namiesto „Nikdy nepomáhaš s domácimi prácami“ sa môžete vyjadriť: „Cítim sa preťažená, keď musím všetky práce robiť sama.“ Alebo namiesto „Vždy prichádzaš neskoro“ povedzte: „Obávam sa, keď neprídeš v dohodnutý čas, pretože máme málo času na cestu do školy.“ Sledujte, ako často vo svojej komunikácii používate priamy a útočný prístup.

Viac počúvajte a venujte si čas

Snažte sa počúvať viac, než hovoriť. To neznamená, že súhlasíte so všetkým, čo váš tínedžer hovorí, ale ukazuje to vašu ochotu porozumieť jeho pohľadu. Pri komunikácii s dieťaťom sa vyhnite rušivým elementom ako sú telefóny alebo televízia, ktoré vám bránia plne sa sústrediť. Ukážte mu, že mu venujete plnú pozornosť, udržujte očný kontakt a kľudne opakujte, čo ste počuli, aby ste sa uistili, že ste správne porozumeli. Zdržte sa okamžitého ponúkania rád alebo riešení. Pri diskusii o ťažkých témach je dôležité zachovať chladnú hlavu. Môžete sa niekoľkokrát nadýchnuť alebo si na chvíľu odstúpiť, aby ste sa upokojili. Sústredíte sa na aktuálnu tému, namiesto aby ste sa bránili alebo obviňovali dieťa za jeho správanie. Udržanie pokoja je kľúčové.

V konečnom dôsledku môže byť komunikácia s tínedžerom náročná, ale je dôležité si uvedomiť, že konflikty sú normálnou súčasťou vzťahu. Ak máte pocit, že sa vzťah stáva príliš ťažkým alebo nezdravým, môže byť užitočné vyhľadať pomoc zvonka. Či už ide o terapeuta, kouča, výchovného poradcu, alebo sa pripojíte k podpore pre rodičov dospievajúcich, nie je na škodu získať podporu.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.