Navštevujete pravidelne fitnescentrá? Hrozia tam infekcie horšie než na toaletách!
Navštevujete pravidelne fitnescentrá? Vaše telo i myseľ vám za to určite budú vďačné. Pri tréningu však nezabúdajte na hygienické návyky, pretože existuje riziko prenosu rôznych infekcií. Ochrana pred nimi je pritom jednoduchá a veľmi dôležitá.
Baktérie, vírusy a plesne sa vo vlhkom a teplom prostredí telocviční a posilňovní cítia ako doma. Tieto miesta, kde sa v krátkom čase strieda množstvo cvičiacich, sú ideálnym prostredím pre rôzne infekčné ochorenia. Zaujímavý prieskum spoločnosti FitRated odhalil, že na posilňovacích strojoch sa nachádza viac ako milión patogénnych zárodkov na ploche 6,45 cm², čo je oveľa viac, než by ste mohli očakávať.
Infekcie horšie než na toaletách
Napríklad na rotopede sa našlo 39-krát viac baktérií než na podnose v školskej jedálni, bežecký pás mal 74-krát viac mikroorganizmov než kohútik na verejných toaletách a súprava činiek mala na povrchu až 362-krát viac baktérií než záchodová doska. Tieto mikróby môžu vyvolať rôzne zápaly pleti, zápaly uší, očí, pneumóniu či sepsu. Nejde len o vážne ochorenia; stačí si priniesť domov pleseň medzi prstami, bradavice alebo opary. Výskum navyše ukázal, že veľa nájdených baktérií je odolných voči antibiotikám.
Skutočná čistota je zriedkavá
Podľa odborníkov je to spôsobené predovšetkým tým, že aj keď sú podlahy a toalety v posilňovniach spravidla čisté, menej sa pozornosti venuje monitorom, tlačidlám, prevodníkom rýchlostí a samotným posilňovacím prístrojom. Jediným spôsobom, ako sa chrániť pred infekciami, je dôkladne dezinfikovať všetky kritické miesta. Okrem toho je dôležitá vzájomná ohľaduplnosť a základná slušnosť. Je potrebné chrániť seba aj ostatných.
5 tipov na bezpečnú návštevu fitness centra
Aké opatrenia by ste mali dodržiavať pri návšteve posilňovní a fitness centier, aby ste zvýšili svoju hygienickú bezpečnosť a minimalizovali riziko nákazy?
- Pred použitím si všetko očistite
Predtým, ako začnete cvičiť, je dôležité dôkladne si vyčistiť vybavenie. Nepoliehajte na to, že to niekto urobil za vás. „Ak chcete mať istotu, noste si antibakteriálne obrúsky a všetko si pred použitím vyčistite sami,“ radí fitness odborníčka Chelsea Freeburn z portálu FitRated. Po cvičení nezabudnite všetko opäť dôkladne dezinfikovať.
- Cvičte len keď ste zdraví
Zdá sa to byť samozrejmé, ale mnoho ľudí toto pravidlo ignoruje. Aj malé nachladnutie môže v uzavretých priestoroch ľahko nakaziť ostatných. Pred použitím náradia a po ňom si dôkladne umyte ruky, pretože vírusy sa môžu prenášať aj kontaminovanými rukami.
- Osprchujte sa po tréningu
Po každom tréningu je dôležité sa okamžite osprchovať a použiť antibakteriálne mydlo. Uistite sa, že ste si umyli celé telo. Dobre sa osušte a oblečte si čisté oblečenie. Špinavé športové oblečenie dajte do vrecka s uterákom a doma všetko dôkladne vyperte.
- Používajte vlastné vybavenie
Vyhnite sa používaniu spoločných uterákov a do sprchy si obujte žabky alebo sandále, aby ste predišli riziku prenosu plesní. Noste si aj vlastnú podložku na cvičenie, ak ju používate. Je dôležité sa o ňu starať a čistiť ju pravidelne, ideálne raz týždenne alebo po každom cvičení, v závislosti od materiálu.
- Dávajte si pozor na rany
Počas cvičenia sa ľahko objavia pľuzgiere, ktoré môžu prasknúť. V takýchto prípadoch je dôležité ranu okamžite dezinfikovať a prekryť náplasťou. Rovnako to platí aj pre akékoľvek otvorené poranenia na rukách. Zvážte nosenie fitness rukavíc, ktoré je však tiež potrebné pravidelne čistiť.