- Žena
- Články
- Magazín
- Halloween a jeho rôzne podoby vo svete. Viete, ako si v iných krajinách pripomínajú zosnulých?
Halloween a jeho rôzne podoby vo svete. Viete, ako si v iných krajinách pripomínajú zosnulých?
Halloween, ktorý je pre mnohých vnímaný ako komerčný sviatok prevzatý zo Západu, predstavuje pre iných príležitosť obliecť si desivé kostýmy a zabaviť sa. Oslavy duchov a uctenie predkov sú bežné v rôznych kultúrach. Zatiaľ čo my na Slovensku poznáme Dušičky, viete, ako si v iných krajinách pripomínajú zosnulých?
Pôvod Halloweenu
Aj keď je Halloween často spájaný s Amerikou, jeho korene siahajú do pohanského sviatku Samhain, ktorý oslavuje koniec keltského roka a nástup zimy. Keltovia, ktorí žili aj na našom území, verili, že v tomto období sa duchovia mŕtvych môžu vrátiť na zem a živí môžu nahliadnuť do podsvetia. Aby sa duše dostali späť domov, zapaľovali sa sviečky na oknách a stoly sa pripravovali s jedlom. Tieto zvyky sa dodnes udržujú v Škótsku a niektorých častiach Írska, najmä na prechode z 31. októbra na 1. novembra, kedy katolíci oslavujú sviatok Všetkých svätých.
Halloween: rodinná zábava
Túto tradíciu si irskí imigranti odniesli do USA, kde sa Halloween premenil na sviatok plný strašidelných prvkov. V komerčnej podobe sa potom vrátil späť do Európy. Oslavy prebiehajú aj na predvečer Všetkých svätých, kedy si ľudia pripravujú hrôzostrašné kostýmy a vyrezávajú tekvice, v ktorých zapaľujú sviečky, aby odohnali zlé duchy. Deti v maskách chodia po susedoch a ak nedostanú sladkosti, môžu ozdobiť domy napríklad vajíčkami alebo zubnou pastou.
Mexiko: farebná oslava
Mexičania vnímajú smrť ako neoddeliteľnú súčasť života, nad ktorou netreba smútiť, ale skôr si ju pripomínať s radosťou. Práve preto 1. a 2. novembra oslavujú Deň mŕtvych, známy ako Día de los Muertos. Oslavy zahŕňajú rodinné stretnutia, budovanie oltárov a návštevy cintorínov, kde sa starajú o hroby a večer nosia zosnulým dary a obľúbené jedlá. Symbolom tohto sviatku je La Calavera Catrina, elegantná ženská kostra, do ktorej sa ženy často prevlečú.
Haiti: ziskanie priazne duchov
Na Haiti sa na začiatku novembra oslavuje Fèt Gede, sviatok mŕtvych a predkov vúdú. Ľudia sa obliekajú do kostýmov a navštevujú cintoríny, kde nosia kvety a dary. Uctieva sa aj Baron Samedi, pán smrti a plodnosti, ktorému sa obetujú sviečky, kvety, jedlo a rum s chilli, aby zahriaty jeho kosti. Oslavy sú sprevádzané pozitívnou atmosférou, kde nechýba alkohol, smiech a tanec, aby si ľudia získali priazeň a ochranu zosnulých. (Možno ste nevedeli, že na Haiti sa vyrábajú koláče z bahna.)
Taliansko: veľkolepé oslavy
V Taliansku sa sviatok nazýva Tutti i Santi (Všetci svätí) a je spojený s mnohými miestnymi tradíciami. Oslavy prebiehajú v dvoch dňoch: 1. novembra ako Všetkých svätých a 2. novembra ako Dušičky. Taliani navštevujú priateľov a rodinu, vymieňajú si darčeky a chodia na cintoríny. Zvyčajne si obliekajú halloweenske kostýmy, vyrezávajú tekvice a pečú tradičné sladkosti. Po celej krajine sa organizujú nočné výlety na hrady a do krypt, sprievody duchov, ohňostroje a premietania slávnych hororov. Najväčšie oslavy sa konajú na Diablovom moste v Borgo a Mozzano, zatiaľ čo v Ligúrii si ľudia pripomínajú čarodejnické procesy zo 16. storočia.
Čína: hostiny pre duchov
V Číne sa od polovice augusta oslavuje Mesiac hladových duchov, obdobie, kedy sa prelína svet živých a mŕtvych. V tejto dobe sa neodporúča vychádzať von po zotmení ani sa približovať k vode, kde duchovia môžu ľahko utopiť. Aby si ich ľudia uzmierili, pripravujú pre nich symbolické hostiny a ponúkajú im jedlo a pitie. Zapalujú papierové obety a organizujú sprievody a predstavenia – v prednej rade je zakázané sedieť, pretože tieto miesta sú vyhradené pre duchov. Na pätnásty deň v mesiaci sa koná Sviatok polovice roka, kedy sa na vode vypúšťajú lampióny, aby duchov naviedli späť do podsvetia.
Nepál: podpora pri smútení
V Nepále sa na konci augusta a začiatku septembra oslavuje veľmi obľúbený sviatok Gai Jatra, ktorý je spojený s príbehom kráľovnej, ktorá stratila syna a nedokázala sa s touto stratou zmieriť. Kráľ požiadal rodiny, ktoré stratili svojich blízkych, aby sa pripojili k sprievodu a ukázali kráľovnej, že nie je sama vo svojom smútení. Dnes sa stretávajú rodiny, ktorým v poslednom roku zomrel príbuzný, a vedú so sebou kravu, ktorá je v Nepále uctievaná, alebo malé dieťa oblečené ako krava či boh. Súčasťou osláv sú aj komické predstavenia, aby si ľudia uvedomili, že v smútení nie sú sami.
Slovensko: tradičné Dušičky
Na Slovensku sa na zosnulých spomína 2. novembra. Podľa prieskumov tento deň navštívi cintorín približne 80 % obyvateľov, pričom dve tretiny z nich idú na viac ako jeden cintorín. O Halloween má záujem asi polovica populácie – vníma sa predovšetkým ako zábava pre deti a oslavuje sa v mnohých školách a škôlkach. V posledných rokoch sa sviatok strašidiel a čarodejníc teší čoraz väčšej obľube.