Zápal močových ciest- Aká je najvhodnejšia liečba a čo všetko pomôže?
Zápal močových ciest je jedným z najbežnejších následkov prechladnutia, a preto je veľmi dôležité mu predchádzať. Ako si teda môžeme pomôcť? Môže byť nápomocné pivo alebo bylinky?
Nezabúdajte, že základom je dodržiavať správny pitný režim. Ideálne je piť dva až tri litre tekutín denne, pričom v chladnejších mesiacoch sú najvhodnejšie bylinkové čaje a obyčajná voda. Skúste si zvyknúť na vlažnú vodu, jej chuť si rýchlo obľúbite. Mnohé ženy, ktorým sa zápaly močových ciest často vracajú, sa spoliehajú na pivo. Látky obsiahnuté v pive môžu byť užitočné, avšak rovnaké výhody ponúka aj nealkoholická verzia.
Rizikové faktory
Za rizikové faktory rozvoja zápalu močových ciest sú považované:
- Ženské pohlavie
Vek vyšší ako 65 rokov
Diabetes mellitus
Tehotenstvo
Pohlavný styk
Nedostatočný pitný režim
Prechladnutie
Ženy sú náchylnejšie k zápalom močového mechúra kvôli kratšej močovej trubici. „V chladnom počasí môže nedostatočné oblečenie spôsobiť zápal mechúra. Je dôležité, aby ženy mali oblasť obličiek a podbruška dostatočne chránenú. Napríklad, pri sedení vonku môže pomôcť šatka okolo pása alebo košeľa zastrčená do nohavíc. Taktiež sú vhodné nohavice alebo sukne s vyšším pásom. Sedenie na studenej zemi je naopak nevhodné,“ dodáva.
Ženy by nemali zabúdať na správnu hygienu, najmä počas menštruácie, a mali by sa vyhýbať noseniu táng, ktorých úzky pás môže prenášať baktérie z konečníka do močovej trubice. „Na jeseň by mali všetci, muži aj ženy, zaradiť do jedálnička viac močopudných potravín, ako sú petržlen, zeler alebo uhorky, aby sa prečistilo močové ústrojenstvo od zadržiavaného moču a baktérií,“ odporúča lekár.
Posilnenie imunity zabezpečuje vitamín C, ktorý môžete užívať aj v tabletách, avšak prírodná forma je pre telo oveľa prospešnejšia. Venujte pozornosť citrusom, jablkám a hroznovému vínu, ktoré sú teraz v sezóne a plné cenných látok. Nezabudnite si tiež nazbierať šípky a pripravovať z nich čaj počas zimy.
Na prevenciu a liečbu prvých príznakov môže byť užitočná aj severoamerická brusnica. Ivana Lánová z BENU lekárne v Mladej Boleslavi odporúča bylinky z lekárne. Brusnica je dostupná v rôznych formách, ako sú pastilky, kapsuly, sirupy alebo čaje. Urologické čaje, ktoré si môžete zakúpiť namiešané, často obsahujú aj ďalšie bylinky, ako sú zlatobyľ, vres, breza, praslička, petržlen a žihľava.
Ak už zápal prebieha, dôležité je nezabudnúť na príjem tekutín, aj keď močenie spôsobuje bolesť. Urologický čaj môže pomôcť odstrániť škodlivé zárodky. Naopak, vyhýbajte sa džúsom, pretože kyslé nápoje môžu zhoršiť váš stav. Ak sa však problémy nezlepšujú, je nevyhnutné navštíviť lekára. Tí varujú pred domácou samoliečbou, ktorá môže viesť k zhoršeniu infekcie, alebo dokonca k vážnemu zápalu obličiek. Neliečený zápal močových ciest môže navyše viesť k jeho častému opakovaniu.
Pri akútnej infekcii močových ciest zvyčajne netrpíte vysokými teplotami. Ak sa však objavia horúčky, zimnica alebo pocit celkovej slabosti, je to signál, že sa infekcia mohla rozšíriť do horných močových ciest. V takom prípade je potrebná lekárska pomoc. Nie vždy sa na liečbu zápalu musia podávať antibiotiká.
Ak máte nekomplikovanú akútnu infekciu močových ciest, najlepšie je obrátiť sa na svojho praktického lekára alebo gynekológa. Ak sa problémy opakujú, je potrebné vyhľadať pomoc urológa.