Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Dokonale vyžehlená pánska košeľa: Kedy nosiť košeľu von z nohavíc a čo je tabu?

Dokonale vyžehlená pánska košeľa: Kedy nosiť košeľu von z nohavíc a čo je tabu?

reklama:
Dokonale vyžehlená pánska košeľa: Kedy nosiť košeľu von z nohavíc a čo je tabu?
Dokonale vyžehlená pánska košeľa: Kedy nosiť košeľu von z nohavíc a čo je tabu? Foto: www.depositphotos.com

Košeľa je neoddeliteľnou súčasťou pánskeho šatníka. Aj keď sa často ukryje pod sakom, jej žehlenie je stále dôležité, a to nie len zbežne, ale správne. Svoju košeľu musíte upraviť tak, aby vyzerala vždy profesionálne, bez ohľadu na to, či je pod sakom, alebo nie. Ladislav Špaček, odborník na pánsku módu, prináša užitočné rady, ako sa postarať o tento kúsok oblečenia.

Žehlenie košele: Dôležitosť správnej techniky

Niekedy si muži myslia, že stačí len prežehliť golier, pretože predsa sako to všetko zakryje. Tento prístup je však nesprávny! Je to podobné, ako keď si pod sako oblečiete košeľu s krátkymi rukávmi, pretože „to nikto neuvidí.“ Ladislav Špaček varuje pred týmto zjednodušením: „Môže nastať situácia, že sa na spoločnom obede rozhodne zložiť sako a zrazu sa nájde niekto, kto sa bez saka cíti nepríjemne.“

Košeľa a puky – nie je to len o vzhľade

„Košeľa by mala byť dokonale vyžehlená a dobre padnúca,“ zdôrazňuje Ladislav Špaček. Pre formálne košele je charakteristický tvrdý golier, zatiaľ čo u neformálnych sa používa mäkší. Pri každom type košele však musí byť vždy správne vyžehlená. „Rukávy treba žehliť do oblúka, nikdy by nemali mať puky,“ dodáva odborník. V Anglicku je dokonca známe príslovie, ktoré tvrdí: „Pánska košeľa je dokonale vyžehlená len mužom.“ Pre Angličanov je totiž vzhľad a správne oblečenie otázkou hrdosti. Väčšina pánov tvrdí, že žehlenie košele nie je náročné a za pár minút je hotové.

Kroky správneho žehlenia košele

Košeľa sa zvyčajne žehlí pri teplotách medzi 150 °C a 250 °C. Pred žehlením je odporúčané látku jemne postriekať vodou z rozprašovača.

  1. Začnite golierom a prežehľujte ho z oboch strán od okrajov ku stredu.
  2. Prejdite na rukávy a ramená. Najprv prežehľujte manžety, potom pokračujte na rukávy. Dôležité je, aby boli rukávy rovné a bez záhybov. Ramena žehliť tak, aby sa tvarovali k stredu košele.
  3. Potom sa pustite do hlavnej plochy košele, teda do tela. Začnite pri gombíkoch, ale nikdy neprežehľujte priamo cez gombíky – mohli by sa poškodiť, rovnako ako žehlička. Zvyšok tela prežehľujte najprv z vnútornej strany a potom aj z vonkajšej.
  4. Na záver košeľu zavesíte na ramienko, aby sa neponičila a zachovala si upravený vzhľad.

Ako správne obliecť košeľu

Pri obliekaní košele si dávajte pozor na všetky gombíky. „Najčastejšie sa zabúda na ten najspodnejší a košeľa potom začne rozchádzať, čo môže viesť k neestetickému vzhľadu,“ upozorňuje Ladislav Špaček. Keď ide o spoločenské oblečenie, košeľa by mala byť vždy zasunutá do nohavíc.

Kedy nosiť košeľu von z nohavíc?

Košeľu si môžete nechať voľne z nohavíc, ak je určená na neformálne príležitosti. Takúto košeľu rozpoznáte podľa výrazných vzorov, farieb, materiálu alebo špecifického typu goliera. Takisto má často strih do písmena U.

Pánske nohavice s pukmi – základ spoločenského vzhľadu

K správne vyžehlenému oblečeniu patrí nielen košeľa a sako, ale aj nohavice s pukmi. „Puky sú neodmysliteľné od spoločenských nohavíc, najmä k obleku. Všetky nohavice, ktoré sa nosia s kravatou, by mali mať puky,“ vysvetľuje Ladislav Špaček. Naopak, puky pôsobia nevhodne na džínsoch, chino nohaviciach alebo svetlých plátených nohaviciach, ktoré sú určené na voľný čas alebo každodenné nosenie.

Ako predísť pomačkaniu košele počas jazdy autom

Aj keď ste si vyžehlili košeľu do posledného detailu, môže sa stať, že počas jazdy autom sa na nej vytvoria záhyby od bezpečnostného pásu. „Ak nemáte klimatizáciu, môže byť košeľa pomačkaná aj na chrbte,“ varuje Ladislav Špaček. Najlepšie je vyberať košele z materiálov, ktoré sa menej mačkajú a majú špeciálnu úpravu proti zápachu. Na podpažie si môžete nalepiť jednorazové absorpčné vložky, ktoré po použití jednoducho odstránite. Aby ste predišli pomačkaniu saka, odporúča sa ho zložiť ešte pred jazdou a zavesiť na ramienko.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. novembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.