
- Žena
- Články
- Nezaradené
- Spánok detí: čo všetko ho ovplyvňuje a ako pomôcť deťom zdravo spať?
Spánok detí: čo všetko ho ovplyvňuje a ako pomôcť deťom zdravo spať?

Možno si to pamätáte zo svojho detstva – ísť spať bolo nudnou povinnosťou, koniec zábavy, prežitok. A poobedný spánok v škôlke vám prišiel ako za trest. No čo by ste dnes dali za možnosť popoludňajšieho šlofíka, však? Kvalitný spánok je pre zdravie zásadný. Ako teda môžeme deťom pomôcť zdravo spať?
Človek prespí v priemere približne tretinu svojho života. Zdá sa vám to dlho? V porovnaní s ostatnými cicavcami nie sme až takí veľkí spáči. V dospelosti nám stačí 7 až 8 hodín spánku denne, ale deti potrebujú spať podstatne dlhšie.
Čas venovaný spánku je dobre využitý čas. Počas spánku sa naše telo aj myseľ regenerujú a získavajú späť energiu. Čo sa s nami vlastne deje, keď spíme? Telo funguje inak ako v bdelom stave. Spomalí sa nám dýchanie aj srdcový rytmus, svaly sa lepšie prekrvujú, čo pomáha hojeniu rôznych poranení. U detí navyše spánok aktivuje ešte jeden kľúčový proces: rast. Aj preto majú deti väčšiu potrebu spánku ako dospelí. Pozrime sa na to, ako sa spánok u detí mení s vekom.
Bábätko
Malé bábätko prespí väčšinu dňa, novorodenec dokonca až 20 hodín denne. Pravidelnosť nie je vrodená, preto je potrebné ju bábätku postupne zaviesť a so spánkom mu pomôcť.
Nie ste si istí, ako na to? Úplne prirodzene, svojimi bežnými činnosťami. Počas dňa doma roztiahnite závesy a pustite k bábätku čo najviac svetla, snažte sa s ním tráviť čo najviac času vonku. Keď je dieťa hore, veľa naňho hovorte. Naopak, v noci dbajte na tmu a ticho. Ak sa bábätko v noci zobudí, hovorte naň šeptom.
Pred spaním zaveďte pravidelné rituály, vďaka ktorým sa bábätko podvedome pripraví na spánok. Ideálne sú pokojné činnosti – kúpanie, čítanie rozprávok, spievanie uspávaniek, hladkanie po chrbte… Vytvorte si rituály, ktoré budú príjemné vám aj vášmu dieťaťu.
Batoľa
Deti staršie ako jeden rok už zvyčajne majú zavedený denný režim. V priemere spia približne 11 hodín v noci a jednu až dve hodiny počas dňa. Medzi druhým a tretím rokom mnohé deti prestávajú mať potrebu popoludňajšieho spánku. Stále si však udržiavajte svoje uspávacie rituály, pretože dieťaťu dodávajú pocit bezpečia, jeho myseľ sa upokojí a bude tak lepšie pripravené na kvalitný odpočinok.
Predškolák
V predškolskom veku je pre spánok dôležité, aby si dieťa zvyklo na vlastnú posteľ. Doprajte mu pocit bezpečia, nechajte ho vziať si do postele obľúbeného plyšáka. Dodržiavajte pravidelný čas ukladania na spánok, buďte láskaví a pred spaním dieťaťu čítajte alebo rozprávajte príbehy. Z uspávania sa tak stane príjemná súčasť dňa a kvalitne strávený spoločný čas.
Školák
Spánok, ktorý trvá 9 – 10 hodín denne je zásadný pre rast, vývoj a mozgovú činnosť školákov. Kvalita spánku ovplyvňuje myslenie, pamäť a koncentráciu. Výskumy navyše potvrdzujú, že deti, ktoré nespia dostatočne, majú väčšie sklony k obezite, pretože unavené telo hľadá zdroj energie v lacných náhradách, ako je napríklad cukor. Kvalitný spánok podporuje imunitný systém, preto vytvorte deťom podmienky pre kvalitný spánok.
Podmienky pre kvalitný spánok
Posteľ
Posteľ by mala byť nielen pohodlná, ale aj bezpečná. Pri jej výbere berte do úvahy potreby vášho dieťaťa. Napríklad takéto poschodové postele okrem šetrenia miesta ponúkajú ďalšiu výhodu – sú vhodné pre alergikov alebo astmatikov. Na nízkej posteli totiž deti môžu trpieť kvôli prachu, ktorý sa usadzuje pod posteľou a okolo nej. Vyvýšená posteľ im teda môže pomôcť s dýchaním počas spánku.
Do postele zabezpečte kvalitný, priedušný matrac, ideálne s ochranným poťahom na ochranu pred nočnými nehodami. S vankúšom počkajte až do batoľacieho veku dieťaťa, pretože u novorodencov hrozí riziko udusenia.
Prostredie
Už pred spaním stlmte v byte svetlá, na noc potom deťom doprajte úplnú tmu. Aspoň hodinu pred spaním im nedovoľte sledovať televíziu alebo byť na telefóne, pretože tieto zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré bráni zaspávaniu.
Izbu dobre vyvetrajte a udržujte v nej príjemnú teplotu, ideálne okolo 18 °C. Vyberajte deťom pyžamá z priedušných materiálov a s voľným strihom. A čo je najdôležitejšie: choďte im príkladom. Spánkový režim sa týka celej rodiny, preto ho nezanedbávajte ani vy sami. Správny oddych je zručnosťou na celý život.
(Z/PR)