Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konfrontácia môže byť cenným nástrojom pre osobný rast a vzťahy

reklama:
Ako zvládnuť komunikáciu s bývalým partnerom: Stanovte si jasné hranice
Ako zvládnuť komunikáciu s bývalým partnerom: Stanovte si jasné hranice Foto: depositphotos.com

Pre mnohých introvertov, ktorí sa vyhýbajú konfliktom, je predstava konfrontácie zdrojom stresu a úzkosti, pričom sa často cítia nútení utiecť. Avšak zdravá výmena názorov môže viesť k obohacujúcim rozhovorom, ktoré nám pomôžu vyriešiť problémy a zlepšiť naše vzťahy. Preto je dôležité, aby sme sa naučili, ako sa s konfrontáciou vysporiadať a vyťažiť z nej čo najviac.

„Konfrontácia môže znieť hrozivo, ale medzi agresívnym a asertívnym prístupom je veľký rozdiel,“ vysvetľuje terapeutka Lynn Zakeriová. Zdravý spôsob konfrontácie môže byť nesmierne prospešný, najmä v situáciách, keď nás niečo trápi. Dôležité je nielen sa jej nevyhýbať, ale aj sa naučiť, ako k nej správne pristupovať a zvládať jej dôsledky.

Prínosy konfrontácie pri riešení problémov

Podľa odborníčky na sociálnu prácu Angely Williamsovej je konfrontácia nevyhnutná, ak sa usilujeme o zmenu. Pokiaľ sa neodvážime postaviť sa problémom, situácia sa nezlepší. Zdravý prístup ku konfrontáciám môže tiež posilniť vzťah, pretože ukáže našu schopnosť riešiť problémy priamo a úctivo.

„Môže byť náročné nájsť odvahu povedať, čo naozaj cítime, ale ak to urobíme s rešpektom, môžeme získať väčší rešpekt aj od druhej osoby,“ tvrdí Williamsová. Ak konflikty zanedbáme, nezmiznú, len sa zväčšia a zhoršia. „Rýchle riešenie problémov je vždy jednoduchšie, než ich odkladať,“ upozorňuje mediátorka Erin Gleason Alvarezová. Riešiť konflikty je normálne, preto ich treba považovať za bežnú súčasť života.

Bežné obavy, ktoré ľudia pociťujú pred konfrontáciou

Konfrontácie môžu vyvolávať strach z odmietnutia, obavy zo straty vzťahu alebo zo zlyhania v komunikácii. Ľudia sa často obávajú, že povedia niečo nevhodné alebo že sa im nepozdáva, ako sa situácia vyvinie. Existuje tiež strach, že začatím konfliktu ublížia druhým, alebo že narušia doterajší vzťah.

Niektorí sa obávajú, že tým, že upozornia na problém, budú vnímaní ako negatívni, alebo že zničia dobré vzťahy. Ak však konfrontáciu podajú s rešpektom a láskavosťou, môže to naopak viesť k posilneniu vzájomného rešpektu a úcty.

Rady, ako viesť zdravú a efektívnu konfrontáciu

Ako teda správne pristúpiť ku konfrontácii, aby bola efektívna a prospešná?

Odborníci ponúkajú niekoľko užitočných tipov:

  1. Začnite otázkou

Skôr než začnete s priamym obvinením, skúste začať otázkou, ktorá vyjadruje vašu ochotu počúvať a porozumieť. Napríklad: „Máš chvíľu na rozhovor?“ Môže to znieť oveľa menej agresívne ako: „Som nahnevaný na to, čo si spravil.“

  1. Dôležité je správne načasovanie a prístup

Na konfrontáciu by ste mali byť pripravení nielen po obsahovej stránke, ale aj po emočnej. Ak zvolíte správny čas a zabezpečíte, že rozhovor bude pre obe strany komfortný, máte väčšiu šancu na produktívnu a pokojnú konverzáciu.

  1. Pripravte si plán

Efektívna konfrontácia sa nezaobíde bez prípravy. Ujasnite si, čo chcete dosiahnuť.

Položte si otázky ako:

  • Prečo je tento rozhovor dôležitý?
  • Aké sú vaše ciele v tejto situácii?
  • Aké sú pravdepodobné ciele druhej strany?
  • Môžete si predstaviť, ako by mohol vyzerať kompromis alebo riešenie problému?
  1. Cvičte si to

Ak máte obavy z toho, ako bude konfrontácia prebiehať, skúste si to nacvičiť. Hovorte o tom najskôr sami so sebou alebo s niekým, komu dôverujete. Týmto spôsobom sa naučíte, čo môžete povedať a aké pocity to vo vás vyvoláva.

  1. Používajte výroky „ja“

Vyjadrovanie svojich pocitov cez výroky „ja“ je efektívnym spôsobom, ako konfrontáciu zvládnuť bez toho, aby ste obviňovali druhého. Skúste formát: „Cítim sa… keď… pretože… Čo potrebujem, je…“ Týmto spôsobom sa zameriavate na svoje pocity, čím sa vyhnete zbytočnému obviňovaniu druhej osoby.

  1. Buďte prítomní a sústredení

Ak sa na konfrontáciu plne sústredíte a venujete pozornosť tomu, čo druhá osoba hovorí, ukážete jej, že si vážite jej názory a pocity. Týmto spôsobom je konverzácia oveľa pokojnejšia a menej náchylná k eskalácii do zbytočných hádok.

Problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť počas konfrontácie

Aj keď ste na konfrontáciu pripravení, nie vždy to skončí podľa vašich predstáv. Niektorí ľudia môžu reagovať negatívne, najmä ak to vnímajú ako útok na svoje ego. Ak máte dočinenia s osobou, ktorá nemá dobrý výhľad do svojho správania, má problém so zvládaním emócií alebo nie je ochotná pracovať na vašom vzťahu, môže byť konfrontácia neúspešná.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. novembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.