Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Rodičia, ktorí robia týchto 10 vecí, nevedomky podporujú nevhodné správanie svojich dospelých detí

Rodičia, ktorí robia týchto 10 vecí, nevedomky podporujú nevhodné správanie svojich dospelých detí

reklama:
Rodičia, ktorí robia týchto 10 vecí, nevedomky podporujú nevhodné správanie svojich dospelých detí
Rodičia, ktorí robia týchto 10 vecí, nevedomky podporujú nevhodné správanie svojich dospelých detí Foto: depositphotos.com

Navigovať v akýchkoľvek rodinných vzťahoch, najmä medzi dospelými deťmi a ich rodičmi, môže byť výzvou. Či už sa snažíte pochopiť, ako sa vysporiadať s bolesťou z detstva, alebo ako vykonávať rodičovstvo s deťmi, ktoré už dávno opustili domov, každý vzťah je jedinečný. Aj keď neexistuje jasná definícia „správneho“ alebo „nesprávneho“ spôsobu správania, niektoré činnosti môžu vzťah poškodiť a narušiť emocionálnu pohodu všetkých zúčastnených.

Psychológ Jeffrey Bernstein upozorňuje, že niektoré činnosti rodičov môžu umožniť dospelým deťom prejavovať nevhodné správanie. Tieto správania sú často považované za prejav podpory, hoci v skutočnosti sa môže jednať o zamedzovanie osobného rastu a vývoja dieťaťa.

Tu je 10 spôsobov, ako rodičia neúmyselne podporujú zlé správanie svojich dospelých detí:

  1. Nevenujú sa vlastným nevyriešeným problémom- Mnohí rodičia, ktorí sa neúmyselne zapájajú do toxických vzorcov správania vo vzťahoch so svojimi dospelými deťmi, často nespracovali vlastné traumy. Rodičia, ktorí sa v živote stále cítia ako „hrdinovia“ alebo majú potrebu neustále vyhovieť, kladú pohodlie svojich detí nad ich vlastný emocionálny rast. Často obetujú svoje osobné potreby a citové zdravie, aby udržali harmóniu v rodine. Týmto spôsobom bránia svojim deťom v tom, aby sa naučili samostatnosti a preberali zodpovednosť za svoj život.
  2. Snažia sa „zachraňovať“ deti pred problémami- Rodiny s nedoriešenými problémami často pociťujú potrebu zachraňovať svoje deti od životných výziev, čo môže mať v dospelosti negatívne následky. Hoci tento sklon pramení z lásky a snahy poskytnúť deťom to, čo oni sami nemali, takáto nadmerná ochrana môže spôsobiť, že deti nevyvinú potrebné schopnosti na riešenie problémov a nebudú schopné sa vyrovnať so skutočnými životnými nástrahami.
  3. Neustále kontaktujú svoje deti- V dnešnej dobe je čoraz bežnejšie, že rodičia dospelých detí sú veľmi angažovaní v ich životoch. Hoci pravidelný kontakt nemusí byť problémom sám o sebe, ak rodičia zasahujú do každodenného života svojich detí a snažia sa riešiť ich problémy, môže to narušiť ich schopnosť rozvíjať svoju nezávislosť. Tento typ prehnanej starostlivosti môže dospelé deti deprimovať o schopnosť robiť vlastné rozhodnutia a riešiť problémy.
  4. Poskytujú nevyžiadané rady- Nežiadané rady môžu byť v rodinných vzťahoch veľmi problematické, najmä keď sú rodičia stále aktívni v živote svojich dospelých detí. Hoci rodič môže mať dobré úmysly, neustále zasahovanie a poskytovanie rád môže brániť deťom, aby sa naučili rozhodovať a riešiť problémy na vlastnú päsť. Nezávislosť sa rozvíja, keď deti dostanú šancu robiť chyby a učiť sa z nich.
  5. Finančne podporujú dospelé deti– V súčasnej dobe žije veľa dospelých detí so svojimi rodičmi z ekonomických dôvodov. Hoci je prirodzené, že rodičia chcú pomáhať, neustála finančná podpora môže mať dlhodobé negatívne dôsledky. Dospelé deti, ktoré sa na rodičov neustále spoliehajú, sa nenaučia zodpovednosti ani schopnosti zvládať svoje finančné záväzky.
  6. Prenášajú vinu na ostatných– Rodičia, ktorí neustále ospravedlňujú svoje deti a obviňujú ostatných za ich problémy, podporujú v nich nezodpovednosť a závislosť. Týmto spôsobom deti nezískavajú schopnosť prevziať zodpovednosť za svoje činy a nevyvíjajú potrebné zručnosti na zvládanie problémov. Je nevyhnutné, aby deti vedeli, že za svoje rozhodnutia nesú zodpovednosť.
  7. Zanedbávajú vlastné potreby- Rodičia, ktorí sa sústredia len na starostlivosť o svoje dospelé deti, si často zanedbávajú vlastné emocionálne a fyzické potreby. Tento typ spoluzávislosti môže viesť k vyčerpaniu a frustrácii, pretože rodičia nemajú čas venovať sa svojim vlastným záujmom alebo obnoviť svoje vzťahy mimo rodiny.
  8. Ignorujú škodlivé správanie svojich detí- Niektorí rodičia sa rozhodnú ignorovať nezdravé správanie svojich dospelých detí, aby udržali rodinnú harmóniu. Často sa snažia podporovať deti aj v ich nezdravých návykoch, čo len zhoršuje situáciu. Je nevyhnutné stanoviť jasné hranice, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu vzťahov a pomohlo deťom zmeniť svoje správanie.
  9. Nedokážu presadiť svoje hranice- Aj keď si rodičia často uvedomujú, že by mali stanoviť hranice, nedokážu ich presadiť. Strach zo straty kontaktu s deťmi alebo pocit viny ich môže viesť k tomu, že budú ustupovať, čo bráni deťom v rozvoji zodpovednosti a nezávislosti.
  10. Sú príliš kritickí k ostatným vzťahom svojich detí– Niekedy rodičia prenášajú svoje frustrácie a nevysporiadané pocity na ostatné vzťahy svojich dospelých detí, čo môže narušiť ich schopnosť vytvárať zdravé a nezávislé vzťahy s partneri, priateľmi alebo kolegami. Tento typ správania môže spôsobiť zbytočné napätie a znižovať šance detí na šťastný a úspešný život mimo rodiny.
reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. novembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.