Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Ak ste v chladnom počasí prechladli a teraz pociťujete bolesť svalov, máme pre vás niekoľko tipov, ako tento problém riešiť

Ak ste v chladnom počasí prechladli a teraz pociťujete bolesť svalov, máme pre vás niekoľko tipov, ako tento problém riešiť

reklama:
Ak ste v chladnom počasí prechladli a teraz pociťujete bolesť svalov, máme pre vás niekoľko tipov, ako tento problém riešiť
Ak ste v chladnom počasí prechladli a teraz pociťujete bolesť svalov, máme pre vás niekoľko tipov, ako tento problém riešiť Foto: depositphotos.com

Možno ste nechali okno otvorené počas noci a teraz sa vám stuhol krk, alebo ste si zabudli šál a zrazu máte problém otočiť hlavou. Takéto problémy sú časté v chladných mesiacoch. Dôležité je však vedieť, ako ich čo najrýchlejšie a najúčinnejšie odstrániť.

Hlavnou zásadou je, že ak sa začnú objavovať prvé bolesti alebo napätie v svaloch, je potrebné okamžite zasiahnuť. Ak problém nebudete riešiť, môže sa zhoršiť a vyústiť do dlhodobých problémov, ktoré si vyžadujú odbornú liečbu. Fyzioterapeuti dokážu pomôcť odstrániť problémy, ako je stuhnuté rameno alebo blokády v oblasti krku a chrbta, ak sa začne s liečbou včas.

Rýchle teplotné zmeny

Problémy so svalmi môžu vzniknúť pri náhlych teplotných zmenách, zlomenom oblečení, prievanom alebo klimatizácii. Svaly sa tiež môžu ochladiť, ak sa telo rýchlo spotí a následne rýchlo ochladí. Tieto zmeny môžu viesť k napätiu a bolesti v svaloch, ktoré je dôležité riešiť, aby sa predišlo vážnejším problémom.

Najbežnejším problémom, ktorý vzniká pri prechladnutí svalov, je tzv. syndróm zmrznutého ramena. Tento stav sa prejavuje intenzívnou bolesťou, ktorá môže prebudiť človeka zo spánku. V pokročilých štádiách môže spôsobiť veľké obmedzenie pohyblivosti v ramene, najmä pri pokuse o jeho zdvihnutie alebo rotáciu.

Horšou formou poranenia môže byť natrhnutie svalu. Ak sú svaly chladné a nedostatočne pripravené na záťaž, môžu sa ľahko natiahnuť alebo natrhnúť. Nezahriate tkanivá sú menej pružné, majú znížený prietok krvi a nedostatočné zásobenie živinami, čo zvyšuje riziko zranenia. To je dôvod, prečo je dôležité pred športovým výkonom vždy sa dôkladne zahriať. Bez predchádzajúceho rozcvičenia môžu svaly rýchlo utrpieť zranenie.

Blokády v oblasti krčnej a bedrovej chrbtice sú ďalším častým problémom spôsobeným prechladnutím. Svaly v týchto oblastiach sa môžu stuhnúť, čo môže viesť k obmedzeniu pohyblivosti a bolestiam. K týmto blokádam môže dôjsť aj po fyzickej aktivite, keď sa človek spotí a potom zrazu prechladne. Vysoké svalové napätie môže spôsobiť posun stavcov a tým aj blokádu. Nezabúdajte na správne rozcvičenie pred aktivitou a najmä na záverečný strečing, ktorý pomáha svaly postupne ochladiť a uvoľniť.

Ako riešiť stuhnuté svaly

Ak pociťujete, že sú vaše svaly stuhnuté, bolestivé alebo obmedzujú pohyb, je dôležité okamžite zasiahnuť. V tomto štádiu môže pomôcť aplikácia tepla – ideálne sú vyhrievacie dečky, tepelné vankúše alebo špeciálne gelové vrecká. Taktiež je dôležité začať so šetrným protahovaním. Ak sa problémy neustúpia do niekoľkých dní, alebo sa naopak zhoršujú, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Odborník by mal byť konzultovaný aj v prípade vážnejších poranení, ako sú natrhnutia svalov, poškodenie kĺbov, zlomeniny alebo akútne blokády. Čím neskôr začnete s liečbou, tým viac času a terapií bude potrebných na úplné uzdravenie. Odkladanie liečby môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu stavu, čo znamená dlhší a náročnejší proces zotavovania.

Nezanedbajte sa

Ak problém zanedbáte, liečba sa môže výrazne predĺžiť. Ak sa pacient dostaví na terapiu po niekoľkých týždňoch, môže byť potrebných až trikrát viac sedení na riešenie toho istého problému. Ak to trvá niekoľko mesiacov, môže sa z počiatočného problému, ktorý by sa dal vyriešiť v jednom či dvoch sedeniach, stať dlhodobý stav, ktorý vyžaduje náročnú terapiu. Neliečený syndróm zmrznutého ramena môže trvať aj celý rok, čo spôsobí veľké bolesti a problémy s každodenným fungovaním.

Fyzioterapia je najúčinnejšia, ak sa začne čo najskôr. Časom sa v oblasti blokády vytvára ochranný svalový spazmus, ktorý zhoršuje liečbu. Včasná fyzioterapia v kombinácii s aplikovaním rázových vĺn môže rýchlo zastaviť progresiu syndrómu zmrznutého ramena a pomôcť rýchlejšiemu uzdraveniu.

Pri liečbe svalových problémov, ktoré vznikli v dôsledku prechladnutia, sa často využíva technológia rázových vĺn. Čím skôr sa aplikujú, tým je liečba účinnejšia. Radiálna rázová vlna pomáha uvoľniť svaly a zlepšiť ich prekrvenie, zatiaľ čo fokusovaná rázová vlna je efektívna pri zápaloch, ako je zmrznuté rameno alebo burzitída. Ak sa liečba vykoná čo najskôr po úraze, môže výrazne urýchliť proces hojenia.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.