Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Únava a znížený záujem o sex môžu mať rôzne príčiny

reklama:
Cítite sa vyčerpaní a bez energie? Užitočné tipy, ktoré vám pomôžu získať späť svoju vitalitu!
Cítite sa vyčerpaní a bez energie? Užitočné tipy, ktoré vám pomôžu získať späť svoju vitalitu! Foto: depositphotos.com

Ak sa cítite vyčerpaní a nemáte záujem o sexuálnu aktivitu, môže to naznačovať problém s hormonálnou rovnováhou. Témy týkajúce sa sexu bývajú často citlivé, a preto sa mnoho ľudí zdráha hovoriť o nich nahlas, niekedy aj pred lekárom. Avšak, obavy nie sú na mieste, pretože včasná diagnostika môže pomôcť problém vyriešiť rýchlo, často jednoduchými zmenami v životnom štýle.

Sexuológ Pavel Turčan hovorí, že vo svojej praxi sa pravidelne stretáva s pacientmi, ktorí sa cítia unavení a majú zníženú chuť na sex. Zriedka však tieto problémy bývajú spôsobené psychickými faktormi.

Únava a znížený záujem o sex môžu mať rôzne príčiny. Často sú spojené s nerovnováhou hormónov v tele. Najčastejšie ide o kolísanie hladiny testosterónu, no podobné symptómy môžu vyvolať aj problémy so štítnou žľazou alebo prolaktínom. Pre správnu diagnózu je potrebné absolvovať podrobnejšie vyšetrenie u odborníka, ktorý sa špecializuje na hormonálnu rovnováhu, ideálne u sexuológa alebo andrológa.

Ak sa nezistia žiadne hormonálne problémy, treba zvážiť aj iné možné príčiny, ako je napríklad niektoré závažné ochorenia. Únava či strata sexuálneho apetítu môžu byť aj dôsledkom chronických infekcií, akými sú chlamýdie alebo borelióza. Ďalším faktorom môže byť nadmerná pracovná záťaž, ktorá vedie k psychickému vyčerpaniu.

V prípade, že stres alebo psychické napätie sú hlavnou príčinou únavy a zníženej chuti na sex, nie vždy je potrebné užívať lieky. Môže stačiť zmeniť niektoré zvyky a vyskúšať prírodné prostriedky. Niektoré doplnky stravy môžu pomôcť podporiť správne fungovanie nervového systému. Dôležité je aj zlepšiť celkový životný štýl, najmä pravidelnou fyzickou aktivitou, ideálne dvakrát až trikrát týždenne.

Rovnako je dôležité zabezpečiť si dostatok spánku, pretože testosterón sa najviac tvorí počas nočného spánku, najmä v jeho hlbšej fáze. Ak tieto kroky nevedú k zlepšeniu, môže byť potrebné pristúpiť k hormonálnej terapii. Ak je táto liečba riadená odborníkom a je správne nasadená, riziká sú minimálne.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.