
Ako (ne)spať, aby vás nebolel chrbát: Jedna poloha je úplne tabu!

Ak sa ráno zobúdzate rozbití ako po nočnej šichte, hoci ste spali dosť dlho, chyba môže byť niekde úplne inde, než ste čakali. A vôbec nejde len o bolesti chrbta – zle nastavený spánok dokáže rozhodiť celé telo aj myseľ.
Nespavosť a nekvalitný spánok majú prsty v strate koncentrácie, zlej pamäti aj v tom, že sa cítite pod tlakom aj bez reálneho dôvodu. Jedným z kľúčových faktorov, ktorý má prekvapivo silný vplyv, je poloha tela počas spánku.
Niektoré polohy vás chrbtici doslova zachraňujú – iné ju pomaly ničia. Poďme sa na ne pozrieť.
Spánok na boku: Najprirodzenejšia voľba
Ležať na boku je asi najlepšia vec, ktorú môžete pre svoj chrbát spraviť. Táto poloha rešpektuje prirodzené zakrivenie chrbtice, čo pomáha predchádzať bolestiam. Má to však háčik – dôležité je, aby boli nohy vystreté. Ak spíte „stočení do klbka“, chrbtica sa zbytočne namáha.
Na chrbte? Skvelé pre chrbticu, nie však pre každého
Ľahnúť si na chrbát a dať telu priestor na oddych znie ideálne. A pre chrbticu to tak aj naozaj je – z hľadiska opory je to veľmi priaznivá poloha. Napriek tomu ju uprednostňuje len malé percento ľudí. Môže totiž zhoršiť chrápanie a nie je vhodná pre tehotné ženy po prvom trimestri.
Poloha „hviezdy“: Sloboda pre telo, ale nie pre každého
Ak spíte s rukami rozprestretými nad hlavou a nohami voľne rozloženými – tzv. „hviezda“ – možno sa cítite pohodlne, ale aj tu platí pár výnimiek. Táto poloha, podobne ako spánok na chrbte, môže zhoršovať chrápanie, a taktiež sa neodporúča tehotným ženám.
Spánok na bruchu? Radšej nie
Ak si počas noci ľaháte na brucho, vaša chrbtica vám za to asi nepoďakuje. Hlava musí byť otočená na bok, čo dlhodobo preťažuje krčnú časť chrbtice. Výsledkom môže byť ranná stuhnutosť, bolesť a diskomfort, ktorý pretrváva celý deň.
Mýtus o spánku bez vankúša
Možno ste už niekde čítali, že najzdravšie je spať úplne bez vankúša. Realita je však iná. Krčná chrbtica potrebuje oporu, inak trpí. Vankúš by mal byť tak akurát – ani vysoký, ani nízky. Hlava by nemala byť zaklonená dozadu, ani vychýlená dopredu či do strany. Najlepšie urobíte, ak siahnete po anatomicky tvarovanom vankúši, ktorý sa postará o správnu polohu krku počas celej noci.
Keď vás zrádza matrac
Veľkým vinníkom bolestí chrbta býva aj matrac. Ak spíte na starom, preležanom kuse, nečakajte zázraky. Takýto matrac neposkytuje chrbtici žiadnu oporu a z dlhodobého hľadiska robí viac škody než úžitku. Čas na výmenu spoznáte podľa toho, že sa zobúdzate dolámaní a nevyspatí, hoci ste išli do postele načas.
Otázka, či je lepší mäkký alebo tvrdý matrac, nemá univerzálnu odpoveď. Je to vec pocitu a individuálnych potrieb. Ak sa do matraca prepadáte ako do piesku, je príliš mäkký. Optimom býva zlatá stredná cesta – stredne tvrdý až tvrdší matrac, ktorý drží chrbticu v správnej polohe.
Bonusom navyše sú prírodné materiály ako kokosové vlákno, konské žine, bavlna alebo latex. Nielenže dýchajú, ale tiež pomáhajú eliminovať alergie, znižujú kožné reakcie a zlepšujú kvalitu spánku u seniorov, detí aj ľudí s nadváhou.