
Nezvyčajne silná či bolestivá menštruácia môže naznačovať problémy s plodnosťou!

Hoci menštruácia patrí k bežným telesným procesom v živote každej ženy, pre mnohé znamená každý mesiac náročné obdobie. Niektoré ženy počas neho zažívajú výrazné bolesti, kŕče, zhoršený spánok, psychickú záťaž, migrény či dokonca zdravotné komplikácie ako anémiu. Intenzívne alebo nepravidelné krvácanie by však nemalo byť automaticky považované za „normálne“.
V mnohých prípadoch ide o príznak skrytého zdravotného problému, ktorý môže ovplyvniť aj schopnosť otehotnieť.
Prehliadané signály tela
Mnoho žien si na bolestivý priebeh cyklu zvykne a naučí sa ho znášať ako niečo, čo jednoducho patrí k ženskosti. Realita je však taká, že výrazné zmeny v menštruácii môžu súvisieť so závažnejšími gynekologickými ťažkosťami. Medzi tie najčastejšie patria ochorenia ako endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, myómy v oblasti maternice či narušená hormonálna rovnováha. Bez správnej diagnózy a liečby môžu tieto stavy viesť až k zníženej plodnosti alebo úplnej neplodnosti.
Endometrióza – ochorenie s mnohými tvárami
Pri endometrióze sa tkanivo podobné sliznici maternice objavuje mimo jej dutiny – napríklad v okolí vaječníkov, čriev alebo v brušnej dutine. Takéto ložiská reagujú na hormonálne zmeny počas cyklu a spôsobujú opakované krvácanie, čo vedie k zápalu a bolestiam. Podľa odborníkov týmto ochorením trpí asi každá desiata žena v plodnom veku.
Typickými prejavmi sú kŕče a bolesti v podbrušku, intenzívna menštruácia alebo nepríjemné pocity pri intímnom styku. „Každá žena vníma bolesť inak, preto nie je jednoduché hneď určiť, že ide o endometriózu. Potvrdiť diagnózu často dokážeme až pomocou laparoskopie, no mnohé pacientky sa tomuto zákroku vyhýbajú,“ hovorí gynekológ Leopold Rotter z centra Gynmeda. Často sa na problém príde až vtedy, keď sa žena bezúspešne snaží o dieťa.
Ochorenie je zákerné aj preto, že sa môže objaviť na rôznych miestach a v rôznych formách, takže bežné vyšetrenia, ako je ultrazvuk, nemusia nič odhaliť. Gynekologička Milada Brandejská z kliniky Europe IVF upozorňuje, že príznaky sa ľahko zamieňajú s typickým diskomfortom počas menštruácie, čo odďaľuje presnú diagnózu.
Myómy maternice – tichý pôvodca ťažkostí
Myómy sú nezhubné útvary vyrastajúce zo svalovej vrstvy maternice. Ich veľkosť aj počet sa líšia – niektoré môžu byť drobné, iné výrazne ovplyvňujú chod ženského organizmu. „Pokiaľ žena plánuje dieťa a zistíme prítomnosť myómov, odporúčame neodkladať tehotenstvo. Hoci nie vždy spôsobujú komplikácie, ich vplyv je ťažké predvídať,“ uvádza lekár Pavel Otevřel z kliniky Reprofit.
Medzi varovné signály patrí najmä silné a predĺžené krvácanie, ktoré môže spôsobiť chudokrvnosť, pocity tlaku či bolesti v podbrušku, nepravidelnosť cyklu, bolestivý pohlavný styk alebo časté nutkanie na močenie. Zaujímavé však je, že ak sú myómy malé a nerastú rýchlo, žena nemusí pociťovať žiadne ťažkosti a ich existencia sa často zistí náhodne.
Polycystické vaječníky – hormonálny chaos s dôsledkami
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je hormonálna porucha, pri ktorej dochádza k zvýšenej hladine mužských hormónov – androgénov – v ženskom tele. Dôsledkom sú početné drobné cysty na vaječníkoch, ktoré môžu spôsobovať pocit napätia či diskomfortu v podbrušku. Keďže ovulácia často chýba alebo je nepravidelná, ženy s týmto syndrómom sa stretávajú s problémami pri počatí.
Medzi sprievodné príznaky patrí nepravidelná alebo úplne chýbajúca menštruácia, nadmerné ochlpenie, problémy s akné, nadváha, bolestivosť panvy, zvýšený tlak či narušený metabolizmus tukov. „Ženy s touto diagnózou si často neuvedomujú, ako komplexne ovplyvňuje ich zdravie. Až keď sa im dlhodobo nedarí otehotnieť, začnú hľadať odpovede,“ dodáva gynekológ Marcel Štelcl.