Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Menštruácia v stredoveku: Mech, seno aj predsudky. Ako si ženy poradili bez vložiek?

Menštruácia v stredoveku: Mech, seno aj predsudky. Ako si ženy poradili bez vložiek?

reklama:
Menštruácia v stredoveku: Mech, seno aj predsudky. Ako si ženy poradili bez vložiek?
Menštruácia v stredoveku: Mech, seno aj predsudky. Ako si ženy poradili bez vložiek? Foto: depositphotos.com

Dnes považujeme menštruáciu za bežnú súčasť ženského života, hoci aj dnes vie potrápiť. No ženy v stredoveku to mali omnoho ťažšie – a nielen kvôli bolesti. Ako vyzerali ich „dni“ v časoch, keď neexistovali ani vložky, ani súkromie?

Telo ženy a menštruačný cyklus

Menštruácia je prirodzený proces, ktorý sa objavuje po puberte a končí až v období menopauzy. Každý mesiac ženské telo uvoľní vajíčko, ktoré putuje smerom k maternici. Ak sa počas cesty oplodní, môže nastať tehotenstvo. V opačnom prípade sa nevyužitá výstelka maternice odlúči a odchádza z tela vo forme krvácania – teda menštruácie.

Z biologického hľadiska sa nič nezmenilo ani pred stáročiami. No to, ako spoločnosť menštruáciu vnímala, bolo diametrálne odlišné od dnešnej doby.

Stredovek: Keď bola menštruácia dôvodom na vylúčenie

V stredoveku bola menštruácia opradená predsudkami a poverami. Ženy, ktoré krvácali, boli často označované za „nečisté“ a považované za spoločensky nevhodné. Niektoré komunity dokonca verili, že menštruácia je prejavom prekliatia alebo hriechu – najmä toho „prvotného“, ktorý sa spájal s biblickou Evou. Bolesť počas menštruácie sa vnímala ako boží trest či dokonca dôkaz čarodejníckej moci.

Výsledkom týchto presvedčení bolo, že ženy počas svojich dní čelili izolácii. Namiesto odpočinku či starostlivosti boli často zatvárané do malých, špinavých chatiek, kde trávili dni v nepohodlí a bez pomoci. V niektorých prípadoch to malo až tragické následky.

Hygiena? Improvizácia a príroda

Bez akýchkoľvek hygienických pomôcok sa ženy museli spoľahnúť na to, čo mali poruke. Mach, seno, kusy látky, zvieracej kože či iné dostupné materiály sa používali ako provizórna ochrana. Mnohé ženy si však nemohli dovoliť ani to, a tak krvácali voľne. Komfort a dôstojnosť boli v tomto smere luxusom.

Prvé vložky až v 19. storočí

Až v priebehu 19. storočia sa objavujú prvé vložky, vyrobené zo savého materiálu – najmä z buničiny. Hoci znamenali pokrok, ich používanie sprevádzali rozpaky a hanba. Mnohé ženy si radšej vyrábali vlastné alternatívy, ktoré boli menej nápadné a viac prispôsobené ich možnostiam.

Dnešok? Luxus v porovnaní s minulosťou

Moderná doba ženám priniesla výber, o akom ich predchodkyne mohli len snívať. Vložky rôznych typov, tampóny, menštruačné nohavičky či kalíšky – možnosti sú hygienické, pohodlné a hlavne diskrétne. Menštruácia už nie je spoločenským tabu a žena sa počas nej nemusí izolovať ani hanbiť.

Z pohľadu histórie je zrejmé, že sme prešli dlhú cestu. Čo dnes berieme ako samozrejmosť, bolo kedysi nemysliteľné. A hoci menštruácia ostáva fyzicky náročná, aspoň ju už nemusíme znášať v tichu, špine a strachu.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.