You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Neznesiteľné šumenie v ušiach? Za problémom môže byť chrbtica, srdce aj stres

Neznesiteľné šumenie v ušiach? Za problémom môže byť chrbtica, srdce aj stres

reklama:
Neznesiteľné šumenie v ušiach? Za problémom môže byť chrbtica, srdce aj stres
Neznesiteľné šumenie v ušiach? Za problémom môže byť chrbtica, srdce aj stres Foto: depositphotos.com

Tiché pískanie, hučanie alebo šum, ktorý počujete len vy – aj keď vo vašom okolí panuje úplné ticho? Ak áno, možno trpíte tinnitom. Tento jav sa prejavuje zvukmi, ktoré nemajú vonkajší zdroj, no mozog ich napriek tomu vníma ako reálne. Môžu sa objaviť náhle, alebo sa z nich stane chronický problém pretrvávajúci mesiace či roky.

Ako vysvetľuje otorinolaryngológ MUDr. Ivan Šejna, ide o fenomén, ktorý sa nedá zamieňať s akustickými halucináciami – nejde o hlasy či melódie, ale o nepríjemné zvukové vnemy ako syčanie, šumenie či pískanie.

Kde hľadať pôvod tinnitu?

Hoci sa názov „tinnitus“ odvodzuje z latinského slova pre „zvonenie“, v skutočnosti ide o zložitejší neurologický problém. Zaujímavé je, že tinnitus môžu „počuť“ aj ľudia so stratou sluchu. Znamená to, že nejde len o poruchu ucha, ale zrejme aj o poruchu v spracovaní zvuku v mozgu.

Presná príčina nie je u väčšiny pacientov jasná. Lekári však v praxi nachádzajú niekoľko opakujúcich sa faktorov: stuhnutosť alebo blokáda v oblasti krčnej chrbtice, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia, poruchy nervového systému ako roztrúsená skleróza, alebo aj vedľajšie účinky niektorých liekov.

Z tohto dôvodu je nevyhnutné pristupovať k diagnostike komplexne. Nestačí zhodnotiť len stav uší – treba brať do úvahy aj celkový zdravotný obraz a životný štýl pacienta. Častým „vinníkom“ býva aj krčná chrbtica, ktorá môže mechanicky ovplyvniť prekrvenie sluchového systému.

Mozog, krvný obeh aj chrbtica – všetko súvisí

Jedna z častých príčin sa skrýva v stavbe a funkcii tepien, ktoré zásobujú krvou vnútorné ucho a mozog. Ak dôjde k zúženiu vertebrálnej artérie – či už vrodenému, alebo spôsobenému nesprávnym držaním tela – prúdenie krvi sa zhorší a môže vzniknúť tinnitus. Tento stav možno zistiť pomocou angiografie, no neplatí to stopercentne: niektorí pacienti s nálezom štrukturálnej chyby tinnitus vôbec nemajú a iní ho majú bez akéhokoľvek viditeľného poškodenia ciev.

Neraz však príčina tkvie v niečom úplne banálnom – napríklad vo vrstve ušného mazu, ktorá upchá zvukovod. Po jej odstránení môžu príznaky zmiznúť prakticky okamžite. Problémy so sluchom sa výnimočne spájajú aj so zubnými zákrokmi, čo môže súvisieť s vibráciami vŕtačky alebo s dlhodobým zaklonením hlavy počas ošetrenia.

Čo tinnitus zhoršuje?

Veľmi výrazný vplyv má duševný stav človeka. Chronické napätie, dlhodobý stres, emocionálne vypäté situácie či nadmerná fyzická námaha (napríklad dlhé šoférovanie alebo intenzívny tréning) môžu tinnitus zhoršiť. Psychologická rovina tinnitu je často podceňovaná, no práve tu sa skrýva odpoveď pre mnohých pacientov.

Z psychosomatického pohľadu môže tinnitus signalizovať aj potláčané emócie alebo neschopnosť „počúvať“ vlastné potreby či názory blízkych. Stres, strach, úzkosť, konflikty vo vzťahoch – to všetko sa môže na sluchových vnemoch podieľať.

Dá sa tinnitus vyliečiť?

Úplné odstránenie tinnitu nie je vždy možné, no existuje celý rad metód, ktoré pomáhajú stav zlepšiť. Najdôležitejším faktorom je včasná liečba – čím skôr pacient vyhľadá pomoc po objavení prvých príznakov, tým vyššia je šanca na zlepšenie.

Pri akútnych prípadoch sa nasadzujú kortikoidy a lieky podporujúce prekrvenie sluchového orgánu a mozgu. Pri chronických ťažkostiach je nevyhnutné individuálne vyšetrenie a liečba zameraná na najpravdepodobnejší zdroj problému – či už ide o krčnú chrbticu, krvný obeh alebo nervový systém.

Účinné prístupy a liečebné možnosti

V rámci liečby sa využívajú látky na zlepšenie mikrocirkulácie (napr. betahistín) aj prípravky na báze ginkgo biloby, ktoré priaznivo ovplyvňujú činnosť mozgu a nervových buniek. Počítať treba s niekoľkomesačnou terapiou.

Na niektorých klinikách sa osvedčila kombinácia laserovej stimulácie, rehabilitácie chrbtice a podávania ginkga. V náročnejších prípadoch pomáha aj hyperbarická komora, kde pacient inhaluje kyslík pod tlakom – ten podporuje regeneráciu tkanív a zlepšuje okysličenie mozgu.

Noisery, psychoterapia a relaxácia

Medzi ďalšie nástroje patrí tzv. „noiser“ – malý prístroj v uchu, ktorý generuje príjemný biely šum. Ten pomáha zamaskovať rušivé vnútorné zvuky a navodiť pocit upokojenia – podobne ako počúvanie zvuku morských vĺn. Noiser však nie je univerzálnym riešením pre každého – každému vyhovuje niečo iné.

U mnohých pacientov je prospešná psychoterapia – najmä ak tinnitus vznikol po silnom citovom zážitku, strate blízkeho alebo inom traumatizujúcom období. Pomôcť môžu aj rôzne relaxačné techniky, ktoré pomáhajú telu a mysli uvoľniť sa. Joga, tai-či či čchi-kung sú vhodné alternatívy, ktoré spájajú pohyb s vnútorným pokojom.

Niektorí ľudia si časom na zvuk v uchu zvyknú a prestanú ho vnímať ako rušivý – naučia sa s ním žiť bez výrazného diskomfortu.

Tinnitus ako civilizačný príznak?

Tinnitus sa dnes čoraz častejšie objavuje aj u mladších ľudí, čo naznačuje, že ide o problém súvisiaci s moderným spôsobom života. Krátkodobý tinnitus podľa odhadov zažilo až 25 % ľudí, chronickým trpí asi 10 % populácie. Na Slovensku ide približne o každého desiateho až piateho človeka.

Zvuky, ktoré postihnutí popisujú, majú väčšinou hlasitosť okolo 10 decibelov – čo zodpovedá napríklad šumu lesa. Pre porovnanie: obyčajná reč má okolo 60 dB, a napriek tomu ju dokážeme vnímať selektívne. Na rozdiel od zraku však sluch nedokážeme „vypnúť“, uši pracujú bez prestávky – aj v spánku.

Ako na hygienu uší?

Čistenie uší je kapitola sama o sebe. Lekári sa nezhodujú, no jemné čistenie po sprche alebo kúpeli raz za dva týždne sa považuje za bezpečné. Niekto tvorí viac mazu ako iný – ide o individuálnu záležitosť. Dnes sa maz často odstraňuje pod mikroskopom na ORL ambulancii, čo je šetrnejšie než staré spôsoby výplachu.

Ľudia pracujúci v hlučnom prostredí – napríklad hudobníci či technici – by si mali nechať raz ročne skontrolovať sluch pomocou audiometrie. Práve nadmerný hluk je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku tinnitu.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.