You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Slabé a lámavé nechty? Tieto bežné zmeny im môžu priniesť úľavu!

reklama:
Slabé a lámavé nechty? Tieto bežné zmeny im môžu priniesť úľavu!
Slabé a lámavé nechty? Tieto bežné zmeny im môžu priniesť úľavu! Foto: depositphotos.com

Lámavé nechty nie sú len kozmetický problém – často odzrkadľujú to, čo sa deje v našom vnútri. Aj keď sa zdajú byť len drobným detailom, z ich vzhľadu a stavu môžeme vyčítať prekvapivo veľa o výžive, zvykoch či celkovom zdraví.

Prečo sa nechty štiepia a lámu?

Krehké nechty bývajú častým javom, ktorý má viacero možných príčin. Na prvý pohľad ide o estetický problém, ale neraz sa za ním skrýva deficit živín alebo nadmerná záťaž, ktorej si možno ani nevšimneme.

Najčastejším vinníkom je nedostatok vitamínov skupiny B, predovšetkým biotínu, ďalej železa, zinku či vitamínov A a E. Tieto látky sú nevyhnutné pre rast a obnovu tkanív – vrátane nechtov. Ak telu chýbajú, nechty to dajú rýchlo najavo – môžu sa lámať, strácať lesk, blednúť alebo sa na nich objavia ryhované vzory.

Keratín, základná stavebná bielkovina nechtov, potrebuje kvalitnú „výživu“ zvnútra. Ak ju nedostáva, odrazí sa to na ich vzhľade aj odolnosti.

Ďalšie faktory, ktoré nechtom škodia

 Príliš veľa vody a chémie – Dlhodobé máčanie rúk, čistiace prostriedky či agresívne odlakovače môžu nechtové platničky vysušovať a oslabovať. Bez ochranných rukavíc sa ich prirodzená ochranná bariéra rýchlo naruší.
 Lakovanie bez prestávky – Neustále nanášanie a odstraňovanie laku necháva nechty dýchať len minimálne.
 Hormonálne výkyvy – Tehotenstvo, menopauza alebo antikoncepcia môžu mať vplyv nielen na pokožku, ale aj na nechty.
 Chronický stres a nekvalitný spánok – Aj psychický stav sa môže prejaviť fyzicky – slabými nechtami nevynímajúc.

A čo nechty na nohách?

Zatiaľ čo nechty na rukách si kontrolujeme denne, tie na nohách bývajú často prehliadané. Ak sa lámu, štiepia alebo zmenia farbu, môže to signalizovať problémy s cirkuláciou, plesňové infekcie alebo aj nesprávne zvolenú obuv. Tlak a trenie v topánkach môžu narušiť ich štruktúru.

Ľudia s cukrovkou by mali byť obzvlášť pozorní – narušené hojenie a znížená citlivosť môžu viesť k komplikáciám, ktoré netreba zanedbať.

Ako môžete nechtom pomôcť?

Nie je nutné hneď utekať do lekárne. Niekedy stačia malé, ale pravidelné zmeny:

  • Jedzte pestro a výživne – Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na biotín (napr. vajcia, orechy), zinok (strukoviny, tekvicové semienka), železo (špenát, červené mäso) a antioxidanty ako vitamín E (mandle, avokádo).

  • Zvážte doplnky výživy – Kvalitné prírodné doplnky bez zbytočnej chémie môžu telu poskytnúť presne to, čo mu chýba.

  • Pite dostatok vody – Hydratácia nie je len o pokožke – aj nechty potrebujú dostatočný prísun tekutín.

  • Chráňte ruky pri upratovaní – Gumové rukavice by mali byť samozrejmosťou, ak sa nechcete lúčiť s pevnými nechtami.

  • Ošetrujte nechtové lôžko – Prírodné oleje ako ricínový, jojobový alebo arganový pôsobia výživne a regeneračne.

Skutočný príbeh: ako zmena prístupu pomohla

Petra, 34-ročná grafická dizajnérka, si všimla, že sa jej v zime začali nechty čoraz častejšie štiepiť a lámať. Skúsila rôzne laky aj manikérske procedúry, ale nič nepomáhalo. Nakoniec sa rozhodla pre jednoduchý plán: začala jesť viac zelenej listovej zeleniny, obmedzila kofeín, nasadila si prírodný doplnok s biotínom a začala pri domácich prácach používať rukavice. Výsledok? Do pár týždňov viditeľné zlepšenie – nechty boli pevnejšie, lesklejšie a bez trhlín. Ako bonus sa jej zlepšil aj stav pleti.

Praktické rady na každý deň

 Pilníkujte jemne a do hladkého tvaru – ostré hrany vedú k štiepeniu.
 Vynechajte tvrdé pilníky a agresívne laky – zbytočne necht poškodíte.
 Nechty „nepoužívajte“ ako nástroj – otváranie plechoviek či škrabanie nálepiek by malo ísť mimo nich.
 Nepreháňajte to so zpevňovačmi – nechty potrebujú čas aj na regeneráciu, nie len vrstvy laku.

Kedy je čas vyhľadať odborníka?

Ak lámavosť pretrváva niekoľko týždňov či mesiacov, napriek zmene výživy a starostlivosti, nie je hanba obrátiť sa na lekára. Vyšetrenie môže odhaliť napríklad chýbajúce minerály, hormonálne poruchy alebo ochorenia štítnej žľazy. Dermatológ vám tiež pomôže vylúčiť plesňové infekcie či iné problémy, ktoré môžu byť príčinou.

Záver: Nechty ako malé zrkadlo zdravia

Hoci sú nechty malou časťou nášho tela, ich stav môže byť veľkým indikátorom. Ak sa o seba staráte – doprajete si kvalitné potraviny, dostatok oddychu a šetrnú starostlivosť – nechty sa vám za to odmenia. Zdravé nechty nie sú len pekné na pohľad, ale sú aj dôkazom, že telo funguje správne.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.