
Keď má dieťa zlý deň: 8 nápadov, ako mu zdvihnúť náladu

Deti sú veľmi citlivé bytosti – aj maličkosť im dokáže pokaziť deň. Namiesto klasických fráz typu „veď to nič nie je“ alebo „neplač“, skúste použiť trochu kreativity a pomôcť im prejsť smútkom láskavým a hravým spôsobom.
1. Premeňte slzy na magický nápoj
Ak sa dieťa rozplače, namiesto napomínania skúste vymyslieť malú hru. Predstavte si spolu, že každá slzička je prísadou do čarovného elixíru. Po jeho „vypití“ sa opäť objaví úsmev a dobrá nálada. Takto sa plač stane súčasťou kúzla, nie prekážkou.
2. Alternatíva obľúbenej veci bez slzičiek
Keď obľúbené tričko, ponožky alebo hračka nie sú po ruke, deti to môžu niesť ťažko. Navrhnite im, aby si vybrali niečo podobné – rovnakú farbu, obrázok alebo materiál. Urobte z výberu spoločnú zábavu, nie nútenú výmenu.
3. Pozitíva v nečakaných situáciách
Hra „kto sa teší a kto nie“ učí deti vidieť veci z rôznych uhlov. Napríklad – vonku prší a vy ste chceli ísť na ihrisko? Povedzte, že tráva a kvety práve ten dážď potrebujú. Alebo že zatvorená zoo dáva zvieratkám deň voľna. Hravým vysvetlením dokážete otočiť sklamanie na pochopenie.
4. Vymyslite príbeh o stratenej veci
Keď sa niečo stratí alebo pokazí, detská fantázia je vaším najväčším pomocníkom. Vytvorte príbeh o tom, kam asi odišiel balón, čo robí stratená hračka a či sa možno nevybrala na výlet za dobrodružstvom. Takéto príbehy pomáhajú deťom spracovať stratu bez bolesti.
5. Plány na „nabudúce“ ako nádej do budúcnosti
Neúspešné dni môžu deťom spôsobiť pocit, že ich priania sa už nikdy nesplnia. Skúste spolu naplánovať, čo všetko podniknete nabudúce – koho v zoo navštívite, aké atrakcie vyskúšate v lunaparku. Vytvorte si zoznam prianí a ukážte, že budúcnosť má čo ponúknuť.
6. Zábava doma? Prečo nie!
Ak vonku leje alebo sa výlet zrušil, doma sa dajú zažiť skvelé dobrodružstvá. Postavte si vlastnú kaviareň z gauča a stoličiek, otvorte imaginárne mestečko hračiek alebo si spolu zahrajte obchod. Vaša účasť je kľúčová – deti milujú, keď sa do hry zapojíte naplno.
7. Spoločné fantazírovanie ako terapia
Predstavte si spolu, ako by vyzeral ideálny deň – čo všetko by ste robili, keby nepršalo, keby ste neochoreli, keby všetko vyšlo presne podľa predstáv. Takéto snívanie má obrovskú silu: dieťa upokojí, posilní a zároveň mu dáva chuť znovu veriť v pekné chvíle.
8. Vymyslite si „sviatok nezdaru“
Keď niečo nevyjde, netreba sa tváriť, že je všetko v poriadku. Skúste z tej nepríjemnosti urobiť dôvod na oslavu. Môžete si vytvoriť napríklad „deň rozhádzaných plánov“ alebo „oslavu upršaného počasia“. Pripravte tortičku, oblečte sa do pyžám a zabavte sa aj napriek tomu, že to pôvodne malo byť úplne inak.