Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ADHD: Ako ovplyvňuje život a ako ho rozpoznať

reklama:
ADHD: Ako ovplyvňuje život a ako ho rozpoznať
ADHD: Ako ovplyvňuje život a ako ho rozpoznať Foto: depositphotos.com

Porucha, ktorá mení vnímanie sveta aj každodenné fungovanie

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, skrátene ADHD, patrí medzi zložité neurologické stavy, ktoré nezasahujú len deti, ale pretrvávajú často aj v dospelosti. Napriek narastajúcej informovanosti zostáva pre mnohých nejasné, ako túto poruchu vlastne spoznať. Jej prejavy bývajú zamieňané s povahovými črtami, ako je nepokoj, impulzívnosť či zábudlivosť. Aby sme ADHD pochopili v plnom rozsahu, je dôležité pozrieť sa na jej podstatu, príznaky aj reálny dopad na život človeka.

Čo je ADHD a čím sa prejavuje?

ADHD je porucha vývinu nervovej sústavy, ktorá sa spravidla prejaví už v ranom detstve. Jej vznik súvisí s odlišným fungovaním mozgu, konkrétne s nerovnováhou v prenose signálov medzi neurónmi. Dôsledkom je oslabená schopnosť sústrediť sa, nadmerná impulzivita a v niektorých prípadoch aj výrazná fyzická nepokojnosť.

Každý, kto má ADHD, to prežíva inak – u niekoho dominuje roztržitosť, u iného nepremyslené reakcie, ďalší jedinci zápasia s kombináciou oboch. Aj preto môže byť diagnostika tejto poruchy náročná.

ADHD u detí: Nie je to neposlušnosť

Deti s ADHD bývajú často nesprávne označované za nevychované alebo lenivé. V skutočnosti však nejde o problém s disciplínou, ale o neurologický rozdiel, ktorý ovplyvňuje správanie. Typické je, že tieto deti zabúdajú na úlohy, majú problém udržať pozornosť v škole a pôsobia nepokojne.

Môže sa stať, že dieťa každých pár minút mení činnosť, prerušuje ostatných pri rozprávaní alebo nevydrží dodržať pravidlá pri hrách. Ak sa takéto správanie opakuje a negatívne ovplyvňuje vývin dieťaťa, je namieste zvážiť odborné vyšetrenie.

Ako sa ADHD prejavuje u dospelých

Zatiaľ čo v detstve môže ADHD pôsobiť nápadne, v dospelosti sa často maskuje pod každodenným stresom. Hyperaktivita síce ustupuje, ale pretrvávajú problémy so sústredením, organizáciou úloh a riadením impulzov.

Dospelý človek s ADHD môže neustále niečo odkladať, zabúdať na dôležité termíny, mať problémy s plánovaním a opakovane zažívať emočné výkyvy. Tieto ťažkosti sa potom prejavujú nielen v práci, ale aj vo vzťahoch. Všímanie si takýchto prejavov môže byť kľúčom k objaveniu poruchy, ktorá bola doteraz nerozpoznaná.

Ako prebieha diagnostika ADHD?

Určenie diagnózy ADHD nie je záležitosť jedného pohľadu či rozhovoru. Ide o komplexný proces, ktorý zahŕňa zhromažďovanie informácií o vývine, správaní a každodennom fungovaní. U detí bývajú súčasťou aj konzultácie s rodičmi alebo učiteľmi, u dospelých sa berie do úvahy ich osobná história.

Dôležité otázky pri diagnostike zahŕňajú:

  • Objavuje sa problémové správanie dlhodobo a v rôznych prostrediach?

  • Má správanie negatívny dopad na vzťahy, výkon alebo bežné činnosti?

  • Môžu byť príznaky spôsobené iným stavom, ako je napríklad úzkosť alebo trauma?

Pozitívne odpovede na tieto otázky sú signálom, že je vhodné vyhľadať odborníka na duševné zdravie.

Každodenný život s ADHD: Ako zvládať výzvy

  • Zavedenie pravidelnosti – Denné rutiny, jasný harmonogram a vizuálne pripomienky môžu výrazne pomôcť pri zvládaní úloh.

  • Fyzická aktivita – Pohyb má pozitívny vplyv na pozornosť aj spracovanie energie.

  • Terapia a podpora – Kognitívno-behaviorálny prístup alebo špecializovaný koučing poskytujú praktické stratégie.

  • Strava a doplnky výživy – Vyvážené jedlo a napríklad omega-3 mastné kyseliny môžu priaznivo ovplyvniť mozgovú činnosť.

Život s ADHD: Prekážka alebo výzva?

ADHD môže byť náročné, no rozhodne nemusí byť prekážkou, ktorá človeka zastaví. Pri správnej pomoci a pochopení je možné vybudovať stabilný a naplnený život. Dôležité je nebáť sa pomenovať problém a hľadať riešenia.

Rozpoznať ADHD je prvým krokom k zmene. Diagnóza sama osebe neznamená slabosť – naopak, je to príležitosť na rozvoj nových zručností, vzťahov a sebaprijatia. Táto porucha vás nedefinuje. Je len jedným z aspektov, s ktorým sa dá naučiť žiť – a možno aj rásť.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. mája 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.