
Ak prekonáte tieto štyri obavy, nikdy viac neuviaznete v zlom vzťahu

Nezdravé vzťahy vznikajú často v dôsledku strachu.
Väčšina z nás sa aspoň raz ocitla v situácii, keď sme boli súčasťou toxického alebo emocionálne zneužívajúceho vzťahu. Niekedy si to uvedomíme okamžite, inokedy sa to stane postupne, a skôr ako si to stihneme priznať, sme do toho už vtiahnutí.
Nezdravé vzťahy majú deštruktívny dopad na mnohých úrovniach. Zvyšujú stres, vyčerpávajú energiu a postupne oslabujú našu sebaúctu..
Aj keď si tieto vzorce uvedomíme, nie je jednoduché ich prelomiť. Strach nás drží v pasci a bráni nám vykročiť vpred. Ak sa však dokážeme postaviť nasledujúcim štyrom obavám, nikdy viac neostaneme uviaznutí v nefunkčnom vzťahu.
1. Strach, že si nikdy nenájdete nikoho iného
Pri predstave, že by ste mali vzťah opustiť, je prirodzené pociťovať neistotu. Možno sa bojíte, že už nikdy nestretnete niekoho, kto vás bude milovať, alebo že ostanete navždy sami.
Manipulatívni partneri tento strach neraz využívajú vo svoj prospech. Vytvárajú vo vás presvedčenie, že ste pre iných neatraktívni alebo nehodní lásky. Podľa výskumu publikovaného v American Journal of Family Therapy je to bežná forma emocionálnej manipulácie, ktorou vás držia vo vzťahu.
Ak sa necháte ovládať strachom, nikdy sa neposuniete vpred. Pravda je taká, že rásť môžete len vtedy, keď sa rozhodnete prekročiť hranice svojej komfortnej zóny.
2. Strach vzdať sa niekoho, kto sa „možno“ zmení
V nefunkčných vzťahoch sa často objavuje spoluzávislosť – psychologická potreba zachraňovať druhého, hoci je to na vlastnú škodu. Možno si myslíte, že vaša láska partnera zmení a pomôže mu stať sa lepšou verziou samého seba.
Terapeutka Gloria Brame vysvetľuje, že v procese poradenstva videla mnohých ľudí dosiahnuť pozitívne zmeny. No vždy to vyžadovalo ich vnútorné odhodlanie. Nikto nemôže zmeniť druhého proti jeho vôli. Ak nie je partner ochotný pracovať na sebe, je dôležité prijať, že za jeho správanie nenesiete zodpovednosť vy.
3. Strach, že bez nich neprežijete
Keď ste s niekým dlhé roky alebo dokonca desaťročia, možno ste stratili prehľad o tom, kým ste ako jednotlivec. Ak ste na partnerovi emocionálne alebo finančne závislí, myšlienka na samostatný život vás môže desiť.
Nezdravý partner vás možno presvedčil, že váš vzťah je normálny a že bez neho nebudete šťastní. Pravda je však iná. Aj keď sa na začiatku môže zdať že budete stratení, postupne objavíte svoju vnútornú silu a naučíte sa znova veriť sami sebe.
4. Strach, že očakávate priveľa
Ak ste dlhý čas strávili v toxickom vzťahu, možno ste si zvykli na emocionálny chaos. Prudké výkyvy medzi konfliktnými a dobrými obdobiami sa môžu stať takmer „normou“.
Vzťahový kouč Mitzi Bockmann upozorňuje, že ak vyhľadávame výkyvy a drámu, je to možno dôsledok našich minulých zážitkov, ktoré nás pripravili na to, aby sme takéto vzťahy vítali. Prvým krokom k zmene je uvedomenie si tohto vzorca a rozhodnutie, že si zaslúžime vzťah založený na harmónii, nie chaose.
Nezdravé vzťahy nás držia v pasci strachu a neistoty. Ak sa však postavíme týmto štyrom obavám, môžeme si otvoriť dvere k zdravšiemu a naplnenému životu. Každý z nás má moc urobiť prvý krok smerom k slobode a skutočnej láske.