Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako podporiť zdravie nervovej sústavy a čomu sa vyhnúť?

reklama:
Zmena v slovníku môže byť prvým krokom k tomu, aby ste sa začali cítiť lepšie a spokojnejšie!
Zmena v slovníku môže byť prvým krokom k tomu, aby ste sa začali cítiť lepšie a spokojnejšie! Foto: www.depositphotos.com

Nervová sústava človeka predstavuje neobyčajne komplexný systém, ktorý je nevyhnutný pre naše vnímanie sveta, myslenie a interakciu s okolím. Zároveň je kľúčová pre naše schopnosti komunikovať, riešiť problémy a celkovo vykonávať rôzne činnosti. K tomu, aby tento systém správne fungoval a zostal zdravý, je nevyhnutné mu venovať správnu starostlivosť. Poškodenie nervového systému môže mať vážne dôsledky, a to aj v prípade, že je telo inak v dobrom zdravotnom stave. V tomto článku sa dozviete, ako podporiť zdravie nervovej sústavy a čomu sa vyhnúť.

Ako podporiť zdravie nervovej sústavy

Aby naša nervová sústava zostala v dobrej kondícii, je dôležité zabezpečiť jej správnu starostlivosť prostredníctvom určitých návykov a potravy.

Pobyt na čerstvom vzduchu

Mozog je veľmi citlivý na dostatok kyslíka a živín. Preto je pre správne fungovanie nervovej sústavy nevyhnutný pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu. Okrem toho je dobré do jedálnička zaradiť potraviny, ktoré podporujú správnu funkciu nervových buniek. Medzi takéto potraviny patrí:

  • strukoviny
  • ryby
  • celozrnné pečivo
  • pohánka a ovsené vločky
  • kvalitné mäso
  • vnútronosti

Dostatočný spánok a vodné procedúry

Mozog síce nikdy úplne nespí, ale potrebuje obdobie spánku na regeneráciu a spracovanie informácií. Ak spánok nie je dostatočný, nervová sústava nemôže optimálne fungovať. Okrem spánku sa odporúčajú aj vodné procedúry, ako napríklad striedavé sprchy, ktoré pôsobia priaznivo na pokožku a nervy.

Rôznorodosť činností

Pre udržanie zdravej nervovej sústavy je dôležité, aby mozog nebol vystavený dlhodobému monotónnemu zaťažovaniu. Podporujte svoj mozog striedaním rôznych aktivít. Intenzitu činností si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií a fyzických schopností.

Fyzická aktivita

Pohyb je prospešný nielen pre naše svaly a kĺby, ale aj pre nervový systém. Pohyb podporuje tvorbu endorfínov v mozgu, čo zlepšuje náladu a zvyšuje odolnosť nervovej sústavy. Ľudia, ktorí sú aktívni, majú spravidla silnejší nervový systém než tí, ktorí trávia čas bez pohybu.

Pozitívne emócie

Radostné a pozitívne pocity majú na nervovú sústavu blahodarný účinok. Nemusíte sa nutne sami radovať, stačí, keď rozveselíte niekoho iného alebo povzbudíte, čo prinesie rovnaký pozitívny efekt.

Čomu sa treba vyhnúť

Nervová sústava je náchylná na niektoré faktory, ktoré môžu jej fungovanie narušiť. Preto je dôležité vyvarovať sa nasledujúcim problémom.

Infekcie a ochorenia

Rôzne mikroorganizmy, vrátane vírusov a baktérií, môžu napadnúť nervovú sústavu a spôsobovať vážne problémy. Akékoľvek infekcie, ktoré zasiahnu nervový systém, je nutné liečiť čo najskôr, aby sa predišlo trvalým následkom. Zanedbané ochorenia uší, nosa alebo zubov môžu preniknúť až k mozgu a spôsobiť ťažkosti.

Úrazy hlavy

Úrazy hlavy sú veľmi nebezpečné pre nervovú sústavu, pretože môžu viesť k poškodeniu mozgu, čo môže ovplyvniť naše psychické i fyzické funkcie. Ak dôjde k úrazu hlavy, vždy je nutné vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vylúčila vážnejšia porucha.

Stres

Chronický stres môže mať ničivý dopad nielen na nervovú sústavu, ale aj na celé telo. Je veľmi dôležité naučiť sa spôsoby, ako stres zvládať, aby neovplyvňoval každodenný život.

Hluk

Hluk z okolia, ako aj z domácich zariadení, môže negatívne ovplyvniť nervovú sústavu. Pre regeneráciu je dôležité zabezpečiť si prostredie, kde vládne ticho, najmä pri zaspávaní. Ak sa na tento hluk zvyknete, môže to mať dlhodobé negatívne účinky.

Ak chcete mať nervy silné a odolné, dôležité je dbať na to, aby nervová sústava mala optimálne podmienky na prácu aj odpočinok. Celkové zdravie je vzájomne prepojené, a ak jedna časť organizmu nefunguje správne, ovplyvní to aj ostatné systémy.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.