
Ako sa nekomunikovanie odráža na vzťahu?

Komunikácia vo vzťahoch je často podceňovaná a mnoho ľudí sa mylne domnieva, že ich partner by mal intuitívne rozumieť ich potrebám a pocitom. Tento predpoklad, že druhý človek vie, čo máme na mysli, môže byť často príčinou napätí, neporozumenia a dokonca problémov, ktoré môžu viesť k rozpadu vzťahu.
Mnohokrát si myslíme, že láska je o tom, že druhý vie, čo potrebujeme, bez toho, aby sme to museli vyjadriť. Predpokladáme, že ak nás niekto miluje, automaticky pochopí naše želania a pocity. Kedy ste naposledy povedali svojmu partnerovi: „Mám chuť na niečo intímne“ alebo „Bola by som vďačná, keby si mi pomohol s touto úlohou“? Väčšina z nás často čaká, že druhý to vycíti sám, čo však vedie k nedorozumeniam a hádkam. „Vo vzťahu by mala panovať otvorenosť, nie v zmysle, že nemôžete mať žiadne tajomstvá, ale v zmysle, že sa zdieľame, povieme si svoje túžby a priania bez obviňovania. Keď partner počúva bez posudzovania a naozaj vníma, vytvárame priestor, kde sa môžeme cítiť v bezpečí a prijatí. Tým sa nielen posilňuje mužsko-ženská dynamika, ale obaja sa môžeme uvoľniť a byť skutočne sami sebou. Práve s týmto partnerom, s ktorým sme úprimní, sa môžeme cítiť milovaní a prijímaní,“ vysvetľuje mentorka Veronika Navarro z www.verunity.cz.
Prečo máme problém s komunikáciou v partnerstve?
Jednou z hlavných príčin je presvedčenie, že muž vie, čo chce jeho žena, a naopak. Ďalšou bariérou je strach z odmietnutia, zranenia alebo obavy, že sa partnerovi nebudeme páčiť, ak ukážeme svoju pravú tvár. „Žena by sa nemala báť svojej jemnosti a mala by vedieť povedať mužovi, čo ju poteší alebo ako sa môže uvoľniť. To nie je slabosť, práve naopak, je to prejav dôvery. A muž by nemal potláčať svoje emócie. Mal by vedieť otvorene povedať žene, čo ho trápi alebo v čom sa cíti bezmocný. To všetko podporuje kultúra, ktorá nás učí, že muž by mal byť tvrdý a nezraniteľný, a že žena zvládne všetko sama, aj keď má partnera. A tak vznikajú ženy, ktoré sú síce silné, no nie sú schopné si požiadať o pomoc alebo vyjadriť svoje priania. A muži sa uzatvárajú, neprejavujú emócie a stávajú sa emočne uzavretí,“ komentuje Veronika Navarro. Odpoveďou na tento problém je autentická a otvorená komunikácia medzi partnermi.
Ako sa nekomunikovanie odráža na vzťahu?
Ak vo vzťahu nekomunikujeme otvorene, vytvára sa napätie a frustrácia. Postupne sa začína narúšať nielen emocionálna, ale aj fyzická intimita. „Strácame polaritu a začíname mať pocit, že nie sme milovaní. Frustrácia sa prehlbuje, pretože sa nemôžeme správať prirodzene. Začneme sa pokúšať kontrolovať veci vo vzťahu, a to vedie k tomu, že sa postupne vzdialime, nielen od partnera, ale aj od seba samých. Tieto pocity potom často vedú k hľadaniu úniku mimo vzťah – či už cez neveru, závislosti alebo priateľov, kde sa cítime pochopení a milovaní. A mnoho párov dnes považuje túto situáciu za normálnu. Partneri sa prispôsobujú tomu, čo si myslia, že druhý od nich chce, čo však vzťah ešte viac ochladzuje a vzďaľuje,“ hovorí Veronika Navarro. Kým komunikácia môže vzťah prehĺbiť a posilniť, jej absencia ho môže pomaly zničiť.
Tipy od mentorky Veroniky Navarro pre lepšiu komunikáciu vo vzťahu:
Prvým krokom k lepšej komunikácii je naučiť sa poznať a akceptovať samého seba. Ak chcem byť milovaný, musím byť pripravený byť autentický a nebrať sa príliš vážne. Až keď si to uvedomím, môžem svoje potreby, pocity a túžby vyjadriť partnerovi. Zvyčajne to bývajú ženy, ktoré si ako prvé všimnú, že niečo nie je v poriadku, a otvorene iniciujú rozhovor. Na druhej strane muži majú schopnosť vytvoriť bezpečný priestor, kde obaja môžu byť viac otvorení a zraniteľní. A ak napriek vašim snahám komunikácia s partnerom stále nefunguje, môže byť čas zamyslieť sa, či je tento vzťah pre vás správny a čo sa v ňom dá zmeniť.