Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa prirodzene ochrániť pred kliešťami: Toto im poriadne nevonia

reklama:
Ako sa prirodzene ochrániť pred kliešťami: Toto im poriadne nevonia
Ako sa prirodzene ochrániť pred kliešťami: Toto im poriadne nevonia Foto: depositphotos.com

Každoročné teplejšie mesiace so sebou prinášajú aj zvýšené riziko stretu s nepríjemnými parazitmi – kliešťami. Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa pravidelne „nalepia“ počas prechádzky v prírode, je najvyšší čas zamyslieť sa nad účinnou ochranou. A najlepšie bez chémie.

Aj keď sa kliešť javí ako bezvýznamný drobný hmyz, dokáže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Prenos nebezpečných infekcií, ako je lymská borelióza či kliešťová encefalitída, môže mať dlhodobé následky. Prevencia sa preto naozaj oplatí.

Prírodný spôsob, ako ich odplašiť

Ak sa vyhýbate syntetickým repelentom a hľadáte niečo šetrnejšie, ale účinné, skúste si pripraviť vlastný prírodný odpudzovač. Potrebovať budete klasickú Alpu (približne 160 ml) a asi dve lyžice sušeného klinčeka (zodpovedá približne 40 kúskom).

Klinček jednoducho nasypte do Alpy a nechajte odstáť niekoľko dní, ideálne týždeň až dva. Pokojne môžete namiesto Alpy použiť aj čistú vodku – výsledok bude rovnako efektívny.

Pred tým, než sa vydáte do lesa či na lúku, si zmesou natrite kožu – hlavne nohy, členky, lýtka až po stehná. Tieto miesta bývajú najčastejším cieľom kliešťov.

Máte doma sušenú levanduľu alebo tymian? Pridajte ich do roztoku – ich aróma kliešte vyslovene odpudzuje.

Čo ďalšie kliešte neznesú?

Niektoré vône sú pre kliešte doslova neznesiteľné. Okrem klinčeka a byliniek im prekážajú najmä:

  • citrusové arómy (citrón, limetka, pomaranč),

  • eukalyptus,

  • aloe vera.

Pár kvapiek esenciálneho oleja do rozprašovača s vodou postačí na to, aby ste si mohli bezpečne prevoňať oblečenie. Aloe vera sa zas hodí na pokožku – či už v podobe gélu priamo z listu, alebo ako súčasť telového mlieka.

Po výlete? Dôkladná kontrola

Ani ten najlepší repelent vás nezbaví potreby sa po návrate domov poriadne prezrieť. Zamerajte sa najmä na oblasti, kde sa pokožka ohýba a vytvára záhyby – za ušami, v podpazuší, pod kolenami, v slabinách, pod prsiami či okolo zadku.

Nezabudnite ani na oblečenie. Ak ho po príchode domov vystavíte slnku, minimalizujete riziko, že si kliešťa prinesiete domov ako nechcený suvenír.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.