Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa vyrovnať so zradou a obnoviť dôveru v manželstve?

reklama:
Ako sa vyrovnať so zradou a obnoviť dôveru v manželstve?
Ako sa vyrovnať so zradou a obnoviť dôveru v manželstve? Foto: www.freepik.com

Dôvera je kľúčovým prvkom každého vzťahu. Keď je však porušená, obnova nie je jednoduchá a vyžaduje si značnú investíciu času a úsilia. Nezáleží na tom, či ide o neveru alebo inú formu zrady – v každom prípade bude potrebné prejsť procesom opätovnej výstavby dôvery a naučiť sa efektívnejšie komunikovať.

Zrada a strata dôvery nevedú k okamžitému odpusteniu zo strany partnera. Je dôležité si uvedomiť, že vzťahy sa nemôžu opraviť okamžite, aj keď dôveru stratíme v priebehu krátkej chvíle. Ak sa podarí obnoviť, môže to trvať roky, než sa všetko opäť vyrovná.

Zrada v partnerstve však nemusí byť vždy spôsobená neverou. „Veľa ľudí si myslí, že nevera je najhoršou zradou, ale v skutočnosti je mnoho iných spôsobov, ako porušiť dôveru vo vzťahu. Nesplnené sľuby, neochota byť nablízku, keď vás partner potrebuje, neustále klamanie alebo manipulácie, to všetko môže viesť k tomu, že vzťah bude narušený,“ upozorňuje psychológ Timothy J. Legg.

Čo vlastne znamená dôvera?

Dôvera má rôzne podoby pre rôznych ľudí. Môže to byť odhodlanie voči partnerovi, pocit istoty a bezpečia, keď viete, že vám partner rozumie a môžete sa na neho spoľahnúť. Je to schopnosť byť otvorený a zdieľať svoje pocity, bez strachu zo súdenia. Dôvera je aj o rešpektovaní osobného priestoru, pričom si uvedomujete, že aj keď máte iné myšlienky, môžete si ich ponechať pre seba.

Dôvera však neznamená, že musíte zdieľať všetky detaily svojho života. Nie je potrebné, aby ste zdieľali prístupy k bankovým účtom alebo k sociálnym sieťam, a nie je to ani o tom, aby ste si navzájom kontrolovali mobilné telefóny. Skutočná dôvera vo vzťahu znamená, že sa nemusíte jeden druhého neustále pýtať na každú drobnosť. Môžete si dôverovať natoľko, že otvorená komunikácia o obavách je prirodzená.

Ako sa vyrovnať so zradou a obnoviť dôveru?

Ak vám niekto zradí dôveru, je úplne prirodzené, že budete pociťovať bolesť, šok a možno aj fyzickú nepríjemnosť. Ak sa rozhodnete obnoviť dôveru vo vzťahu, je tu niekoľko dôležitých krokov, ktoré môžu pomôcť.

  1. Prehodnoťte dôvody lži alebo zrady. Keď vás niekto zradí, vaše prvotné pocity môžu byť plné hnevu a sklamania. Avšak pochopenie, prečo sa k tomu niekto uchýlil, môže pomôcť zmierniť napätie. Často ľudia klamú, pretože nevedia, ako riešiť problém inak. Možno šlo o zlé rozhodnutie, ale aj tak by to nemalo ospravedlniť správanie. Je dôležité vyjadriť svoj názor a pocity – komunikácia je kľúčová.
  2. Vyjadrite svoje pocity otvorene. Keď sa rozhodnete hovoriť o tom, čo sa stalo, venujte čas tomu, aby ste vysvetlili, čo cítite. Povedzte partnerovi, čo potrebujete, aby ste dokázali obnoviť dôveru a ako to môže vyzerať. Počúvajte aj jeho stranu, ale sledujte, či je úprimný. Ak sa začne brániť, alebo neprejaví ľútosť, môže byť rozumné ukončiť rozhovor a vrátiť sa k tomu neskôr.
  3. Pracujte na odpustení. Odpustenie je nevyhnutné, ak sa snažíte opraviť vzťah po zrade. Nejde len o to, odpustiť partnerovi, ale aj sebe. Zamerajte sa na vlastné pocity a na to, ako sa vyrovnať s tým, čo sa stalo. Dajte si čas na uzdravenie a nechajte minulosť za sebou.
  4. Nezostávajte uviaznutí v minulosti. Po tom, čo ste prebrali zrádnu situáciu, je dobré nevracať sa k tomu stále v budúcnosti. Ak ste prešli bolestným momentom, nenechajte ho ovplyvniť každú ďalšiu hádku.
  5. Nezameriavajte sa na kontrolu. Po zrade môže byť lákavé kontrolovať partnera, či sa opäť nespráva zle. Ak sa však rozhodnete začať odznova, musíte obnoviť dôveru. To neznamená, že musíte dôverovať okamžite, ale dáte mu šancu na zmenu.

Ako sa pokúsiť o nápravu, ak ste zradili vy?

Ak ste to vy, kto spôsobil bolesť, je nevyhnutné si uvedomiť, že nie vždy je možné získať dôveru späť. Ak však chcete pracovať na obnove vzťahu, je tu niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť:

  1. Premýšľajte nad dôvodmi vašich činov. Ak ste spôsobili zradu, je potrebné si ujasniť, čo vás k tomu viedlo. Možno ste sa báli konfrontácie, alebo to bola len chvíľková slabosť. Pochopenie toho, prečo ste sa tak zachovali, je dôležité pre ďalší postup.
  2. Ospravedlňte sa úprimne. V prípade, že ste sklamali partnera, vaša úprimná ospravedlnenie je nevyhnutné. Priznajte si svoju chybu a neobviňujte za to druhého.
  3. Povedzte konkrétne, ako sa zmeníte. Keď sa ospravedlňujete, buďte konkrétni. Uveďte, čo presne ste urobili zle a čo plánujete urobiť, aby sa to už nezopakovala. Dôležité je neobviňovať partnera za situáciu.
  4. Rešpektujte potrebu času. Po ospravedlnení môže byť váš partner ešte stále zranený a nebude pripravený na okamžitú obnovu dôvery. Každý človek spracováva zradu inak, a niekedy môže trvať, kým sa rozhovorí a začne znovu dôverovať. Dajte mu čas a nezrýchľujte proces.
  5. Zaviažte sa k otvorenej komunikácii. Po zrade je nevyhnutné sa zaviazať, že budete voči partnerovi úplne otvorení. Zodpovedajte všetky jeho otázky a uistite ho, že ste pripravení na plnú transparentnosť v budúcnosti.

Zradenie dôvery môže byť veľmi bolestivým zážitkom pre oboch partnerov. Ak obaja máte skutočný záujem na obnove vzťahu, proces môže trvať dlhšie, no môže viesť k silnejšiemu a stabilnejšiemu partnerstvu.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.