Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn prirodzene: Rady, ktoré pretrvali generácie

reklama:
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn prirodzene: Rady, ktoré pretrvali generácie
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn prirodzene: Rady, ktoré pretrvali generácie Foto: depositphotos.com

Tmavé škvrny na pokožke sa s pribúdajúcimi rokmi stávajú realitou pre mnohých z nás. Objavujú sa na tvári, rukách, krku či ramenách – teda na miestach, ktoré denne vystavujeme slnečným lúčom. V medicíne sa im hovorí solárne lentigo, bežne ich však poznáme ako pigmentové alebo starecké škvrny. Ich výskyt súvisí s hromadením kožného farbiva melanínu a častejšie sa objavujú s rastúcim vekom. Aj keď nepredstavujú zdravotné riziko, mnohí sa ich chcú zbaviť – či už z estetických dôvodov alebo kvôli lepšiemu pocitu zo svojej pokožky.

A hoci dnešná doba ponúka množstvo odborných riešení – od chemických krémov až po estetické zákroky – čoraz viac ľudí sa obracia k prírodným možnostiam. Staré overené recepty našich starých mám totiž často prinášajú zaujímavé výsledky.

Prečo vznikajú tmavé škvrny na pokožke?

Hlavným vinníkom je UV žiarenie. Pri dlhodobom vystavení slnku bez dostatočnej ochrany sa pokožka začne brániť nadprodukciou melanínu. Ten sa však neukladá rovnomerne, čo spôsobuje tvorbu tmavších škvŕn. Okrem slnka však zohrávajú rolu aj dedičnosť, hormonálne zmeny, užívanie niektorých liekov alebo drobné poranenia kože.

Škvrny sa môžu líšiť veľkosťou aj sfarbením – od svetlých odtieňov hnedej až po tmavohnedé škvrny nepravidelného tvaru. Najčastejšie sa objavia po štyridsiatke, no nie sú výnimočné ani u mladších ľudí.

Pomoc z kuchyne: Čo skutočne môže pomôcť?

Nie je nutné hneď siahať po drahých krémoch. Vlastnosti niektorých bežných surovín môžu byť pre pleť veľmi prospešné. Stačí sa pozrieť do chladničky alebo záhradky.

Citrónová šťava je klasika, ktorú poznali už naše staré mamy. Vďaka obsahu kyseliny askorbovej (vitamín C) pomáha rozjasniť pleť a zosvetliť pigmentové nerovnosti. Postihnuté miesto sa jemne potiera čerstvou šťavou, najlepšie večer, aby sa predišlo podráždeniu zo slnka. Výsledky sa objavujú postupne – až po niekoľkých týždňoch pravidelného používania.

Petržlen nie je len na dochutenie polievky. Obsahuje silné antioxidanty a vitamín C, ktoré prispievajú k zdravšiemu tónu pleti. Nasekanú vňať možno zmiešať s jogurtom alebo pár kvapkami citrónu a vytvoriť si osviežujúcu pleťovú masku.

Jablčný ocot má schopnosť jemne zlupovať vrchnú vrstvu kože a podporovať jej obnovu. Aplikujte ho vatovým tampónom raz denne – no pri citlivej pleti je opatrnosť na mieste. Najprv vyskúšajte menšiu plochu, aby ste zistili, ako naň pokožka reaguje.

Aloe vera, obľúbená rastlina v ľudovom liečiteľstve, je ďalším výborným pomocníkom. Gél zo živého listu zvlhčuje, regeneruje a zjemňuje podráždené miesta. Pri pravidelnom nanášaní môže zlepšiť celkový vzhľad pokožky a urýchliť jej obnovu.

Nestačí len natierať – dôležitá je celková starostlivosť

Ak chcete dosiahnuť viditeľné zlepšenie, je dôležité doplniť domácu starostlivosť o ďalšie kroky. Najdôležitejším z nich je ochrana pred slnkom. Denné používanie krému s vysokým SPF faktorom by malo byť samozrejmosťou – bez ohľadu na ročné obdobie.

Rovnako dôležité je aj správne čistenie pleti. Vyhnite sa agresívnym mydlám a siahajte po jemných produktoch bez parfumácie. Hydratácia zohráva kľúčovú úlohu – suchá pleť je náchylnejšia na vznik pigmentových problémov. Pomôcť môžu aj kozmetické prípravky s obsahom niacínamidu, extraktu zo sladkého drievka alebo rastlinných olejov s rozjasňujúcim účinkom.

Zabúdať netreba ani na to, že parfumované produkty by sa nemali aplikovať na časti tela, ktoré sú vystavené slnku – v kombinácii s UV žiarením môžu totiž spôsobiť vznik nových škvŕn.

Kedy nestačia domáce recepty

Ak sa pigmentová škvrna začne meniť – napríklad mení tvar, sfarbenie, začne svrbieť alebo krvácať – je dôležité čo najskôr vyhľadať kožného lekára. Môže totiž ísť o niečo vážnejšie, ako len neškodnú zmenu pigmentácie.

V prípade, že prírodná starostlivosť neprináša výsledky ani po niekoľkých mesiacoch, existujú aj medicínske riešenia. Chemický peeling, intenzívne pulzné svetlo (IPL) či laserové zákroky patria medzi najúčinnejšie spôsoby, ako pigmentové škvrny odstrániť.

Moderný svet a tradičné múdrosti môžu kráčať spolu

Nie všetko, čo je prírodné, je automaticky lepšie. No často platí, že práve jednoduché riešenia môžu byť pre pleť najšetrnejšie. Mnohé tradičné metódy prežili desaťročia preto, že naozaj fungujú.

Dnes už aj odborníci uznávajú účinnosť prírodných výťažkov – mnohé moderné krémy ich majú ako kľúčové zložky. Zároveň však platí, že pravidelnosť, trpezlivosť a dôslednosť sú dôležitejšie než akýkoľvek zázračný prípravok.

Záver: Pleť si pamätá – starajme sa o ňu s rozumom

Pigmentové škvrny nie sú len známkou starnutia, ale aj svedectvom o našom životnom štýle. Či už sa rozhodnete pre prírodnú cestu, alebo odborné ošetrenie, dôležité je začať včas a pravidelne sa pokožke venovať. A možno aj vďaka jednej citrónovej šupke a troche trpezlivosti zistíte, že cesta ku krajšej pleti nemusí stáť celé imanie.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.