- Žena
- Články
- Nezaradené
- Ako správne nastaviť cieľ pri chudnutí: Krok za krokom k úspechu
Ako správne nastaviť cieľ pri chudnutí: Krok za krokom k úspechu
Máte nadváhu a rozhodli ste sa niečo pre to urobiť? Prvým krokom k úspešnému a trvalému schudnutiu je správne nastavenie cieľa. Ak plánujete zhodiť nadbytočné kilá a ako vôbec začať zaraďovať prvé zmeny si prečítajte v tomto článku.
Prečo chcem schudnúť?
Ešte predtým, než sa do chudnutia vrhnete, zamyslite sa nad svojou motiváciou. Tú najlepšie zistíte jednoduchou otázkou: „Prečo chcem chudnúť?“ Ak si to neujasníte, môže sa stať, že prvotné nadšenie po pár dňoch vyšumí, vy sa vrátite k pôvodným návykom a chudnutie sa konať nebude. Alebo, ak vydržíte o trochu dlhšie, čerstvo zhodené kilá naberiete čoskoro späť.
Aká motivácia je najlepšia?
- Vnútorná motivácia – pramení z vlastnej potreby zmeny a je často sprevádzaná slovom „chcem…“.
Vonkajšia motivácia – značí, že sa púšťate do chudnutia na základe vonkajších tlakov (svojich najbližších, spoločnosti…). Nie je to vaše vnútorné presvedčenie, preto nie je tak silným hnacím motorom. O svojich cieľoch hovoríte za pomoci slov „musím…“ alebo „mal by som…“
Pozitívna motivácia – je poháňaná odmenou: „Budem sa cítiť lepšie“, „budem nosiť menšiu konfekčnú veľkosť“.
Negatívna motivácia – tento druh motivácie poháňa strach: „Nechcem ísť na operáciu s kolenom“, „nechcem prekročiť hranicu 100 kg na váhe“, „nechcem mať cukrovku“.
Fungujú oba druhy motivácie, v začiatku je často silnejšia tá negatívna. Pre trvalé schudnutie, pri ktorom sa nebudete trápiť, je vždy lepšie nájsť motiváciu pozitívnu – tešiť sa na pozitíva, ktoré vám chudnutie prinesie. Nie sa desiť, čo sa stane, ak neschudnete.
Dajte si cieľ
Motivujte sa predstavou odmeny, ktorá príde, až sa vám podarí schudnúť. Predstavte si napríklad moment, kedy si oblečiete nové šaty, budete sa sami sebe páčiť a známi vás budú chváliť. Alebo si predstavujte, ako budete v lete chodiť po horách, budete stačiť ostatným a nebudete schvácaní ako predtým. Nechajte sa naplniť pozitívnou emóciou a tú si pripomínajte v momentoch, kedy zmena nepôjde tak hladko.
Čas na zmenu
Často sú signálom k začiatku chudnutia rôzne „magické“ dáta – Nový rok, prvý deň v mesiaci, alebo rôzne príležitosti, ako napríklad zraz s bývalými spolužiakmi, dovolenka pri mori a podobne. Je ale taká motivácia tou pravou? Pokiaľ začnete chudnúť len preto, že kalendár ukazuje prvý deň v roku a nezamyslíte sa nad skutočnou motiváciou, úspech nečakajte. Chudnutie so sebou neodmysliteľne prináša aj zmeny. Zvážte, či je práve teraz na začatie zmien v živote vhodná doba a máte na to dostatok energie. Pokiaľ prežívate práve ťažké životné obdobie (napr. rozvod, zmena práce a pod.), možno je lepšie zmenu ešte odložiť.
Aké budú zisky a straty?
Pripravenosť sa dá dobre vyjadriť cez zisky a straty, ktoré zo zmeny plynú. Pokiaľ prevažujú vnímané zisky (napr. budem môcť prevádzkovať nové športové aktivity, zmenší sa bolesť kĺbov, lepšie na seba zoženiem oblečenie), je všetko v najlepšom poriadku a môžete sa s chuťou pustiť do chudnutia. Pokiaľ ale nad zisky prevážia vnímané straty (napr. budem musieť cvičiť, budem si musieť viac variť, budem musieť obmedziť alkohol), nie je možná k zmene tá najvhodnejšia doba. Pre lepšie rozhodovanie sme pre vás pripravili jednoduchý dotazník, ktorý si môžete vyplniť doma a sami pre seba si pred samotným rozhodnutím vyhodnotiť.
Než sa do chudnutia pustíte, ujasnite si, prečo chcete chudnúť práve vy. Chudnite predovšetkým kvôli sebe, nie kvôli okoliu. Nájdite si pozitívnu motiváciu, motivujte sa predstavou odmeny, ktorá príde, až sa vám podarí schudnúť. Zvážte, či je práve teraz tá vhodná doba na chudnutie a zmena vám prinesie viac ziskov ako strát. Pokiaľ ešte na chudnutie nie je ten pravý čas, pokojne ho odložte. Nebojte sa požiadať o pomoc, či už niekoho z vašich blízkych alebo vyhľadajte odborníka. Pokiaľ na chudnutie nebudete sami, pôjde vám to lepšie.