Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Bolesti na hrudi: Neobávajte sa hneď najhoršieho, ale mali by ste byť opatrní!

Bolesti na hrudi: Neobávajte sa hneď najhoršieho, ale mali by ste byť opatrní!

reklama:
Bolesti na hrudi: Neobávajte sa hneď najhoršieho, ale mali by ste byť opatrní!
Bolesti na hrudi: Neobávajte sa hneď najhoršieho, ale mali by ste byť opatrní! Foto: depositphotos.com

Bolestivé pocity v oblasti hrudníka sú často spojené so strachom z infarktu, no v skutočnosti to tak nemusí byť. Existuje viacero iných príčin, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný tlak, pichanie či napätie v tejto časti tela. Hoci tieto bolesti väčšinou nie sú nebezpečné, je vždy dobré neignorovať ich a poradiť sa s lekárom, aby ste si boli istí, že nejde o vážny problém. Medzi najčastejšie dôvody patrí nielen srdcová záťaž, ale aj tráviace problémy, svalové ťažkosti či psychické faktory, ako je stres alebo úzkosť.

1. Bolesti pri fyzickej aktivite

Tlak v oblasti hrudníka, ktorý sa objaví pri športovaní alebo zdvíhaní ťažkých bremien, môže byť spôsobený preťaženiami svalov alebo nesprávnym držaním tela. Nie je však vylúčené, že ide o problémy spojené s dýchacími cestami, napríklad pri astme, ktorá spôsobuje pocit napätia na hrudníku a dýchacie ťažkosti. V niektorých prípadoch môže ísť aj o srdcové problémy, preto je vhodné poradiť sa s lekárom, ak sa podobné problémy opakujú.

2. Bolesti po jedle

Po konzumácii ťažkých alebo mastných jedál sa môže objaviť nepríjemný pocit v hrudníku, ktorý často súvisí s refluxom alebo pálením záhy. Tento druh bolesti môže byť dosť intenzívny a zväčša sa zhoršuje v ležiacej polohe. Ďalšou príčinou môžu byť žalúdočné či dvanástnikové vredy, ktoré môžu vyvolať podobné príznaky, a to buď pri jedle, alebo dokonca na prázdny žalúdok.

3. Bolesti spôsobené stresom

Psychické napätie a úzkosť môžu vyvolať pocity tlaku na hrudi, ktoré sú často sprevádzané pocitom dušnosti, zrýchleným pulzom alebo búšením srdca. Tieto bolesti môžu byť aj prejavom dlhodobého stresu, a to nielen v podobe fyzických symptómov, ale aj psychických, ako je napríklad depresia. Ak sa k tomu pridajú aj iné fyzické prejavy, ako sú bolesti hlavy alebo nevoľnosť, môže ísť o reakciu na psychický stav.

4. Bolesti bez zjavného dôvodu

Niekedy môže bolesť na hrudi vzniknúť náhle, a to aj bez akéhokoľvek zjavného dôvodu. Ak vás prebudí uprostred noci, môže to súvisieť s neurologickými problémami, ako sú neuropatie pri cukrovke alebo zápal medzižeberných nervov. Ďalšou možnou príčinou sú zápaly v oblasti pľúc či rebier, ktoré môžu spôsobiť podobné bolesti.

5. Bolesti pri hlbokom dýchaní či kašli

Ak máte infekciu pľúc, ako je zápal pľúc, alebo zápal priedušiek, bolesť na hrudi sa môže zhoršovať pri kašľaní alebo hlbokom dýchaní. Ostré pocity sa objavujú aj pri zápale pohrudnice, ktorý môže byť sprevádzaný zvýšenou teplotou, dušnosťou a celkovým vyčerpaním.

Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc

  • Ak je bolesť intenzívna, zvieravá alebo tlaková a trvá dlhšie ako 5 minút.
  • Ak bolesť vystrelí do ramena, paže (zvyčajne ľavej), krku, čeluste, chrbta alebo brucha.
  • Ak sa k bolesti pridajú ďalšie príznaky, ako sú nevoľnosť, zvracanie, studený pot, ťažkosti s dýchaním, búšenie srdca, nepravidelný pulz, závraty alebo straty vedomia.
  • Ak máte v anamnéze srdcové problémy, vysoký krvný tlak alebo ste už prekonali infarkt.

V prípade akýchkoľvek pochybností je vždy lepšie vyhľadať odbornú pomoc. Zdravie je predovšetkým o prevencii, a preto sa nevyplatí riskovať a ignorovať signály, ktoré nám naše telo vysiela.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. januára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.