Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Chronické vyčerpanie, tráviace problémy a nespavosť: Možným dôvodom je nerovnováha nervového systému

Chronické vyčerpanie, tráviace problémy a nespavosť: Možným dôvodom je nerovnováha nervového systému

reklama:
Chronické vyčerpanie, tráviace problémy a nespavosť: Možným dôvodom je nerovnováha nervového systému
Chronické vyčerpanie, tráviace problémy a nespavosť: Možným dôvodom je nerovnováha nervového systému Foto: depositphotos.com

Každý z nás sa občas cíti unavený a vyčerpaný. Obvykle stačí pár dní oddychu, aby sme si obnovili energiu. Čo však robiť, keď ani dlhá dovolenka neprináša úľavu a únava a pocity vyhorenia sa stávajú každodennými spoločníkmi? Možným dôvodom môže byť dysregulácia nervového systému. Našťastie, tento stav je možné postupne zlepšiť – je to však proces, ktorý si vyžaduje čas a zmenu životného štýlu.

Úloha nervového systému v našom zdraví

Nervový systém zohráva kľúčovú rolu v udržiavaní nášho fyzického aj psychického zdravia. Okrem toho, že kontroluje pohyby a základné telesné funkcie, reguluje aj naše emócie, reakcie na stres a schopnosť prispôsobiť sa vonkajším podmienkam. Ak je nervový systém vyvážený, dokáže nás chrániť v stresových situáciách a umožňuje reagovať pokojne. Naopak, ak je v nerovnováhe, môže to mať vážne následky na naše celkové zdravie a pohodu.

Čo znamená dysregulácia nervového systému?

Dysregulácia nervového systému je stav, kedy tento systém nie je schopný správne fungovať, pretože sa nevie prispôsobiť stresovým faktorom. Tento problém môže vzniknúť v dôsledku rôznych faktorov, ako sú traumy, dlhodobý stres, vyčerpanie alebo nevyvážená strava. Dôležitú úlohu môžu zohrávať aj genetické predispozície. Výsledkom je, že sa nervový systém nedokáže vyrovnať s emóciami a vnemami, čo vedie k vyčerpaniu, zdravotným problémom a poruchám spánku.

Ako funguje nervový systém?

Nervový systém sa skladá z dvoch hlavných častí – sympatiku a parasympatiku. Sympatikus je zodpovedný za reakcie typu „bojuj alebo uteč“, ktoré nastávajú v stresových situáciách. Parasympatikus má na starosti relaxáciu, regeneráciu a trávenie. Pripomeňme si to na analógii s autom: sympatikus je ako plynový pedál, parasympatikus ako brzda. Keď je nervový systém dysregulovaný, prestávame byť schopní „stiahnuť plyn“ a stres nás jednoducho poháňa stále rýchlejšie.

Dlhodobý stres a jeho následky

Výskumy, napríklad štúdia publikovaná v MDPI, ukazujú, že chronický stres môže spôsobiť trvalé zmeny v činnosti autonómneho nervového systému a osy HPA (hypotalamus-hypofýza-nadledviny), čo ovplyvňuje náš spánok, trávenie, srdcovú činnosť a ďalšie telesné funkcie.

Ako sa prejavuje dysregulácia nervového systému?

Dysregulácia nervového systému môže mať rôzne symptómy na fyzickej aj psychickej úrovni. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • Psychické problémy: úzkosť, depresia, podráždenosť, problémy so sústredením a neustály pocit nervozity.
  • Fyzické prejavy: chronická únava, svalové napätie, tráviace ťažkosti, migrény, zvýšený krvný tlak alebo búšenie srdca.
  • Zmeny v správaní: impulzívnosť, prejedanie sa, závislosť na stimulantoch alebo vyhýbanie sa spoločenským interakciám.

Kto je najviac ohrozený?

Dysregulácia nervového systému môže postihnúť každého, pretože náš život je čoraz viac stresujúci. Nátlak v práci, finančné ťažkosti a každodenný stres, ako napríklad zápchy v meste, vytvárajú ideálne podmienky pre vznik chronického stresu. Príčinou môže byť aj tendencia k perfekcionizmu alebo snaha o dokonalosť vo všetkých oblastiach života, čo ešte viac zvyšuje riziko.

Ako obnoviť rovnováhu nervového systému?

Náprava dysregulácie nervového systému je proces, ktorý vyžaduje čas a vytrvalosť. Prvým krokom je zníženie stresu v každodennom živote. Môžete začať praktizovaním relaxačných techník, ako je meditácia, hlboké dýchanie, joga alebo tai chi. Vhodné sú aj aerobné cvičenia, ktoré podporujú fyzické i psychické zdravie. Psychoterapia, najmä terapie zamerané na spracovanie traumatických zážitkov, môže pomôcť zlepšiť psychickú pohodu. Zmena negatívnych vzorcov správania a myslenia sa môže uľahčiť pomocou kognitívno-behaviorálnej terapie. Okrem toho je veľmi dôležité, aby bola vaša strava vyvážená a bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B-komplexu a antioxidanty, ktoré podporujú zdravie nervového systému.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. novembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.