Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Civilizačná choroba: Prečo mladí ľudia pociťujú bolesti v krížoch

reklama:
Civilizačná choroba: Prečo mladí ľudia pociťujú bolesti v krížoch
Civilizačná choroba: Prečo mladí ľudia pociťujú bolesti v krížoch Foto: depositphotos.com

Bolesti v oblasti krížov sú problémom, ktorý postihuje mnohých ľudí, častejšie, než by si priali. Podľa štatistík trpí bolesťami chrbtice takmer každý druhý človek vo veku nad tridsať rokov.

Lekári stále častejšie upozorňujú, že osteochondróza nie je len problémom starších ľudí. Je to choroba, ktorá postihuje čoraz mladších, a je dôsledkom našich životných návykov. Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu sa stávajú hlavnými príčinami tejto degeneratívnej choroby.

Príčiny vzniku problémov s chrbticou

Degeneratívne zmeny v chrbtici začínajú najčastejšie v medziobratlových platničkách. Tieto platničky, ktoré sú základným tlmičom nárazov medzi jednotlivými stavcami, potrebujú pravidelnú výživu. K tej sa dostávajú najmä pohybom, pričom pri chôdzi sú platničky pravidelne zaťažované a výživa prúdi do ich stredu. Ak však človek nevyvíja dostatočnú pohybovú aktivitu, alebo trávi väčšinu dňa v nevhodnej pozícii, výživa sa do platničiek dostáva stále menej. Tieto platničky začnú strácať svoju pružnosť, tvrdnú a zhoršuje sa ich schopnosť tlmiť nárazy, čo vedie k bolesti.

Zlé držanie tela, dlhé hodiny strávené v sedavom zamestnaní, nesprávne vykonávané pohyby alebo preťaženie chrbtice, napríklad pri športových aktivitách, môžu tento proces urýchliť.

Zhoršenie stavu

Platničky sa postupne stávajú menej elastické a začínajú sa meniť na tuhú väzivovú tkaninu. Vytvárajú sa výrastky na stavcoch, ktoré tlačia na nervové korene, čo vyvoláva bolesť a svalové kŕče. Tento stav obmedzuje pohyblivosť a spôsobuje veľké problémy pri každodenných činnostiach.

Ako na to správne reagovať

Ak pociťujete bolesti v oblasti krížov alebo ak máte podozrenie na problémy s chrbticou, neodkladajte návštevu lekára. Je nevyhnutné sa poradiť s odborníkom, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu. Zvyčajne sa používajú lieky proti bolesti, protizápalové prípravky a chondroprotektory, ktoré pomáhajú regenerovať chrupavkové tkanivo. Keď bolesti ustúpia, nasleduje rehabilitácia, ktorá zahŕňa cvičenie, masáže a fyzioterapiu. Tento proces pomáha obnoviť správnu funkciu chrbtice a predchádzať opätovnému vzniku problémov.

Prečo sa problémy objavujú aj u mladších ľudí?

V posledných rokoch sa čoraz viac mladých ľudí stretáva s problémami s chrbticou. Lekári to vysvetľujú tým, že u mladších ľudí je často slabšie vyvinuté pojivové tkanivo a ochabnuté svaly. Ak títo ľudia vykonávajú náročné fyzické aktivity, zdvíhajú ťažké bremená alebo trávia dlhý čas v jednej pozícii (napríklad pri práci na počítači alebo šoférovaní), veľmi rýchlo sa objavujú bolestivé symptómy.

Rizikovú skupinu tvoria aj osoby s nadváhou, mladé matky, ktoré pri starostlivosti o deti často zaťažujú svoju chrbticu, a ženy, ktoré sa často stretávajú s preťažením pri domácich prácach. Ďalším rizikom je nosenie vysokých podpätkov a tašiek s ťažkými nákladmi.

Čo robiť, aby sa problémy nezhoršovali?

Ak ste sa našli v popisovaných príznakoch, je na čase začať konať, kým bolesti neprejdú do chronického štádia. Okrem konzultácie s lekárom, zvážte tieto kroky:

  • Posilnite svaly okolo chrbtice pomocou cvičení na spevnenie svalového korzetu.
  • Snažte sa udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť a obmedziť príjem sladkostí, cukrov a nezdravých tukov.
  • Pri zdvíhaní ťažkých bremien sa vždy vyhýbajte predkloneniu – pokrčte kolená a potom zdvihnite záťaž s rovnou chrbticou.
  • Pri sedení sa uistite, že máte dobrú oporu pre kríže a správne nastavenú výšku stoličky a stola.
  • Pri domácej práci používajte nástroje s dlhými rukoväťami, aby ste sa vyhli nadmernému predkláňaniu.

Okrem toho, chondroprotektory môžu pomôcť v procese regenerácie chrupavky a zmiernení zápalu. Pravidelné užívanie týchto prípravkov podporuje obnovu tkanív medziobratlových platničiek a pomáha predchádzať ďalším problémom s chrbticou.

Týmto spôsobom môžete významne zlepšiť stav svojej chrbtice a predísť ďalšiemu zhoršovaniu problémov s bolesťami v oblasti krížov.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.