Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dlhodobý nedostatok sexu môže ovplyvniť psychiku aj zdravie tela

reklama:
Dlhodobý nedostatok sexu môže ovplyvniť psychiku aj zdravie tela
Dlhodobý nedostatok sexu môže ovplyvniť psychiku aj zdravie tela Foto: depositphotos.com

Intimita a sexuálny kontakt sú pre človeka prirodzené potreby, ktoré presahujú len fyzické potešenie. Ak sa im dlhodobo vyhýbame – dobrovoľne či nie – môžeme si tým nevedomky podkopať duševnú pohodu, ale aj fyzickú kondíciu.

Odborníci v oblasti mentálneho a sexuálneho zdravia upozorňujú, že sexuálna abstinencia môže vyvolávať zvýšené napätie, podráždenosť, ba dokonca aj agresívne prejavy správania. Bez spôsobu, ako ventilovať stres a frustráciu, sa totiž psychické napätie v tele hromadí a môže prerásť do úzkostných či depresívnych stavov.

Prečo sex zlepšuje náladu?

Sex nie je len o slasti – počas neho sa v mozgu uvoľňujú látky ako endorfíny a oxytocín. Práve tieto hormóny sú zodpovedné za pocity šťastia, uvoľnenia a dôvery. Počas pohlavného styku sa ich hladina môže zvýšiť niekoľkonásobne, čo má preukázateľný vplyv na zníženie stresu a lepšiu psychickú odolnosť.

Tlak spoločnosti a vnútorné napätie

Absencia intímnych vzťahov môže mať aj spoločenský rozmer. Ľudia, ktorí si nevedia nájsť partnera, často čelia pocitom menejcennosti alebo hanby – najmä ak majú dojem, že ich okolie vníma ako „nemeckých“ alebo „neschopných“. Takéto sociálne porovnávanie môže výrazne podkopať sebadôveru a viesť k ešte väčšiemu uzatvoreniu sa.

Z dlhodobého hľadiska sa navyše môžu objaviť aj fyzické príznaky – zvýšená citlivosť, svalové napätie, horšia schopnosť sústrediť sa či problémy so spánkom. Významnú úlohu v tom zohráva hormonálna nerovnováha – napríklad výkyvy testosterónu, estrogénu či kortizolu.

Lepší spánok aj nižšie riziko chorôb

Výskumy ukazujú, že pravidelný sex môže pozitívne ovplyvniť kvalitu spánku. Ľudia, ktorí majú aktívny sexuálny život, spia pokojnejšie a zobúdzajú sa oddýchnutejší. Jedna analýza publikovaná v odbornom žurnále v roku 2023 dokonca preukázala, že sexuálne aktívni jedinci vykazujú menej stresu a zmenšené riziko hormonálnej nerovnováhy.

Zaujímavé zistenia priniesla aj štúdia zameraná na ženy do 59 rokov. Výskumníci odhalili, že u žien, ktoré mali sex menej ako raz týždenne, sa zvýšilo riziko predčasného úmrtia až o 70 %. Dôvodom bola zvýšená hladina zápalového proteínu, ktorý môže negatívne ovplyvniť bunky, tkanivá a celé orgánové systémy. Naopak, ženy s pravidelným sexuálnym životom mali tieto hodnoty výrazne nižšie.

Keď nie je partner – masturbácia ako zdravá voľba

Ak človek nemá partnera, sexuálnu energiu môže bezpečne uvoľniť aj formou masturbácie. Hoci ide o osamelý akt, v tele sa aj tak aktivujú tie isté hormóny, ktoré zlepšujú náladu a odbúravajú napätie. Navyše, pravidelná stimulácia pomáha udržiavať pohlavné orgány vo funkčnej forme.

Návrat k sexu po dlhšej pauze

Pre niektorých ľudí – najmä ženy – môže byť opätovné nadviazanie intímneho kontaktu po dlhšej prestávke emocionálne náročné. Môžu sa cítiť neisto, nesvoje a mať obavy, ako zvládnu samotný akt. V takých prípadoch je dôležitý citlivý a trpezlivý prístup partnera, ktorý nebude na nič tlačiť a venuje dostatok času predohre.

Telo potrebuje čas, aby zareagovalo – najmä pokiaľ ide o zvlhčenie či celkové uvoľnenie. Veľkú rolu preto zohráva jemnosť, rešpekt a budovanie dôvery cez dotyky, rozhovor a vzájomné naladenie – nielen na erotogénne zóny, ale celkovo na prepojenie medzi partnermi.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.