Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Existujú frázy, ktoré sa môžu zdať neškodné, no ak ich hovoríte často, môžu napáchať vo vzťahu viac škody než úžitku!

Existujú frázy, ktoré sa môžu zdať neškodné, no ak ich hovoríte často, môžu napáchať vo vzťahu viac škody než úžitku!

reklama:
Existujú frázy, ktoré sa môžu zdať neškodné, no ak ich hovoríte často, môžu napáchať vo vzťahu viac škody než úžitku!
Existujú frázy, ktoré sa môžu zdať neškodné, no ak ich hovoríte často, môžu napáchať vo vzťahu viac škody než úžitku! Foto: www.freepik.com

Vzťahy sú náročné a každé slovo, ktoré vyslovíte v napätej chvíli, môže posilniť vzájomné porozumenie alebo naopak, vytvoriť vzdialenosť medzi vami a vaším partnerom. Existujú frázy, ktoré sa môžu zdať neškodné, no ak ich hovoríte často, môžu napáchať viac škody než úžitku. Na ktoré výroky by ste sa mali vo vzťahu zabudnúť?

Vzťahy nie sú len o radosti a harmónii. Každý pár prechádza ťažkými časmi, sporom a občas aj hádkami. Rozdiel medzi šťastnými a silnými vzťahmi a tými, ktoré sa rozpadávajú, spočíva v tom, ako partneri komunikujú. Raz, keď v hneve vyslovíte niečo, čo môže partnera zraniť, môže byť ťažké to vziať späť. Niektoré frázy dokážu podkopať dôveru a lásku, aj keď to nebolo vaším cieľom.

Slová majú moc – môžu buď posilniť váš vzťah, alebo ho postupne oslabiť. Kľúčom k zdravej komunikácii vo vzťahu je byť si vedomý toho, aké slová a frázy používate, a snažiť sa vyhnúť tým, ktoré môžu zraniť. Ak chcete zachovať pokoj a harmóniu, naučte sa komunikovať s úctou, aj v napätých chvíľach. Opatrnosť pri vyjadrovaní svojich myšlienok môže predchádzať zbytočným konfliktom a posilniť porozumenie. Zvážte preto, že sa vyhnete nasledujúcim vyjadreniam.

  1. „Nikdy nič neurobíš dobre.“

Keď poviete partnerovi túto vetu, podkopávate jeho snahu a motiváciu. Slovo „nikdy“ je silné a všeobecné – naznačuje, že všetky jeho pokusy sú márne. Týmto výrokom nielen znižujete jeho sebadôveru, ale tiež ho staviate do pozície neschopného jednotlivca. Tieto slová môžu vyvolať frustráciu a pocit bezmocnosti.

Lepšou alternatívou by bolo zamerať sa na konkrétny problém. Namiesto „Nikdy nič neurobíš dobre“ môžete povedať „Poďme sa pozrieť na to, ako to môžeme urobiť lepšie nabudúce“ alebo „Myslím, že existuje aj iný spôsob, čo si o tom myslíš?“ Takto mu dávate šancu na zlepšenie bez poníženia.

  1. „Ja by som to spravil oveľa lepšie.“

Zrovnávanie s partnerom patrí medzi najväčších nepriateľov vzťahov. Keď hovoríte, že by ste niečo urobili lepšie, naznačujete mu, že nie je dosť schopný a že jeho snahy sú bezvýznamné. Týmto vytvárate súťažnú atmosféru, kde namiesto spolupráce panuje rivalita. Partner sa môže cítiť nedostatočný, čo ho môže viesť k tomu, že sa stiahne do seba.

V zdravom vzťahu by mala prevládať podpora a spolupráca. Každý z nás má svoje silné a slabé stránky, a je dôležité ich rešpektovať. Namiesto porovnávania partnera sa pokúste oceniť jeho snahu a ponúknuť pomoc, ak vidíte, že ju potrebuje. Tak sa stanete tímom, ktorý spolupracuje, namiesto toho, aby ste sa navzájom zhadzovali.

  1. „Správaš sa presne ako tvoja matka/otec.“

Rodinné vzory sú veľmi citlivou témou. Keď partnera porovnáte s rodičmi, môže to spustiť obranné reakcie a pocity frustrácie. Mnohí si uvedomujú vplyv svojich rodičov, ale počuť to od niekoho blízkeho môže byť bolestivé. Týmto naznačujete, že jeho správanie je nevyhnutne ovplyvnené negatívnymi rodinnými vzorcami.

Takéto porovnania nie sú férové a narúšajú jeho pocit individuality. Partner sa môže cítiť, akoby bol odsúdený na opakovanie chýb svojich rodičov, čo vedie k beznádeji. Namiesto porovnávania sa zamerajte na konkrétne správanie a vyjadrite svoje obavy bez osobných útokov.

  1. „Prečo sa stále správaš takto?“

Tento typ výroku je veľmi škodlivý, pretože obviňuje partnera z opakovaného „problémového“ správania bez ohľadu na okolnosti. Použitím slova „stále“ naznačujete, že má trvalý problém, čo môže viesť k pocitu nespravodlivého odsúdenia. Tento druh kritiky nie je konštruktívny a vytvára u partnera pocit, že jeho správanie je odsúdené na zlyhanie.

Lepší prístup by bol sústrediť sa na to, ako sa cítite v danej situácii. Namiesto „Prečo sa stále správaš takto?“ skúste povedať „Cítim sa frustrovaný, keď sa to deje, môžeme sa na to pozrieť spoločne?“ Takto umožňujete otvorený dialóg a šancu na zmenu, bez toho, aby ste partnera obviňovali.

  1. „Veta- je mi to jedno“

Na prvý pohľad sa táto veta môže zdať neškodná, ale pri častom používaní naznačuje partnerovi, že jeho názory alebo pocity sú pre vás irelevantné. Keď poviete „je mi to jedno,“ vyjadrujete apatiu a nezáujem o spoločné rozhodovanie, čo môže viesť k pocitu, že je pre vás nedôležitý. Opakované ignorovanie jeho názoru, aj pri drobných rozhodnutiach, môže vzbudiť dojem, že vám na vzťahu nezáleží.

Namiesto „je mi to jedno“ môžete skúsiť vyjadriť svoj názor, aj keď sa vám zdá rozhodnutie bezvýznamné. Môžete povedať: „Nemám silný názor na to, čo si vyberieme, ale čo ty, čo by si preferoval?“ Týmto spôsobom ukážete, že vám na partnerovi záleží a ste ochotní spolupracovať, aj keď pre vás rozhodnutie nie je zásadné.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.