Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hádky k vzťahom patria, no nie každý pár sa nimi zaoberá správne!

reklama:
Hádky k vzťahom patria, no nie každý pár sa nimi zaoberá správne!
Hádky k vzťahom patria, no nie každý pár sa nimi zaoberá správne! Foto: depositphotos.com

Ak túžite po stabilnom a trvalom vzťahu, je dôležité sa naučiť, ako riešiť konflikty. Hádky totiž k vzťahom patria, no nie každý pár sa nimi zaoberá správne. Zatiaľ čo niektorí sa snažia vyhnúť akýmkoľvek nezhodám, existujú aj páry, ktoré sa naučili efektívne riešiť problémy, čo zvyšuje ich šance na dlhodobú spokojnosť.

Podľa nedávnych výskumov z Veľkej Británie majú páry, ktoré vedia viesť hádky správnym spôsobom, až desaťkrát väčšiu šancu na trvalý vzťah v porovnaní s tými, ktoré problémy ignorujú alebo potláčajú. Avšak, ako sa ukazuje, ide o náročnejší proces, než sa na prvý pohľad zdá.

Vyhnite sa ignorovaniu problémov

Ak sa pri konfliktoch radšej vyhýbate komunikácii, robíte chybu, ktorá môže mať vážne následky. Tlak a hromadenie nevyriešených problémov pod povrchom narúša vzťah, znižuje intimitu a dôveru medzi partnermi. Riešenie problémov, aj keď sa to môže zdať ťažké, je kľúčom k udržaniu pevného spojenia.

Najčastejšie konflikty v partnerských vzťahoch vznikajú v súvislosti so sexom, financiami alebo zlozvykmi. Tieto témy môžu byť veľmi citlivé, a preto je potrebné sa naučiť o nich otvorene hovoriť. Uvedomenie si a vyjadrenie svojich potrieb a pocitov zlepší vzájomné porozumenie a môže posilniť vzťah.

Hádky ako test pevnosti vzťahu

Jedna štúdia ukázala, že už samotná hádka môže odhaliť dôležité informácie o tom, aký silný je vzťah medzi dvoma ľuďmi. Podľa odborníkov je dôležité sledovať, či počas konfliktu používajú partneri pozitívnu alebo negatívnu komunikáciu. Kľúčovú rolu zohrávajú aj emócie a spôsoby myslenia, ktoré majú jednotlivci počas argumentácie.

Niekedy môžu byť negatívne myšlienky neškodné, ale ak sa transformujú do agresívnych postojov, môžu byť veľmi deštruktívne. To platí najmä v prípade, keď sa partneri uchyľujú k fyzickému násiliu. Naopak, jemné vyjadrenie zraniteľnosti ukazuje ochotu na kompromis a rešpekt k partnerovi.

Kedy hádka pomôže a kedy uškodí

Rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými pármi často nespočíva v tom, či sa hádajú, ale v tom, ako hádku vedú. Základným pravidlom je, že hádka by mala byť konštruktívna, nie deštruktívna. Aby bola efektívna, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad.

Predtým, než sa pustíte do hádky, je dôležité usporiadať si myšlienky. Vyhnite sa unáhleným súdom a začnite diskusiu pozitívnym prístupom. Uistite partnera, že si ho vážite, a zamerajte sa na faktické argumenty, nie obviňovanie.

V priebehu hádky sa držte témy a vyhnite sa vyťahovaniu starých nezhôd. Ak pocítite, že sa situácia vyhrocuje, je lepšie konflikt dočasne ukončiť a dať si čas na ochladenie.

Stanovte si hranice a očakávania

Je dôležité vedieť, čo od vzťahu očakávate. Ne všetky problémy potrebujú okamžité riešenie. Niekedy je lepšie prijať, že ne všetko v živote sa musí okamžite vyriešiť. Svojím postojom ukazujete partnerovi, že rešpektujete jeho názory a pocity. Zároveň si uvedomte, že vzťah nie je o vyhrávaní – ak je jeden z vás víťazom, druhý je porazený. To môže vzťah poškodiť.

Kedy ustúpiť?

Niekedy je potrebné vedieť, kedy prestanete hádať a necháte situáciu vychladnúť. Keď už jeden z partnerov nepočuje toho druhého, hádka stratí zmysel. Zvyšovanie hlasu vedie k tomu, že partner prestáva počúvať, preto sa snažte byť viac vnímaví a menej sebaistý vo svojich názoroch.

Hádky a skutočné problémy

Páry sa často hádajú kvôli malým nepodstatnostiam, no pod povrchom môže ísť o oveľa hlbšie problémy, ktoré sú spojené s emocionálnymi potrebami alebo nezvládnutými ranami z minulosti. Odborníci odporúčajú skúmať príčiny hádok, aby ste pochopili, čo sa naozaj deje. Aj keď to môže byť bolestné, môže to viesť k lepšiemu porozumeniu a zlepšeniu vzťahu.

Začiatky sú kľúčové

V počiatočných fázach vzťahu, keď ste obaja milí a tolerantní, sa hádky spravidla riešia pokojnejšie. Avšak keď v vztahu narastá frustrácia, môže dôjsť k tomu, že sa jeden partner pokúsi druhého zatiahnuť do emocionálne náročného konfliktu. Ak sa to stane, často to vedie k obviňovaniu a vzťah môže rýchlo skončiť.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.