Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte doma „tichú domácnosť“? Má to veľký vplyv na deti aj vzťah!

reklama:
Máte doma "tichú domácnosť"? Má to veľký vplyv na deti aj vzťah!
Máte doma "tichú domácnosť"? Má to veľký vplyv na deti aj vzťah! Foto: www.freepik.com

Stáva sa, že vás partner nahnevá a vy sa rozhodnete s ním prestať komunikovať. Predpokladáte, že týmto spôsobom mu ukážete, že jeho správanie nie je prijateľné. Ticho však môže trvať deň, dva, alebo aj dlhšie, a atmosféra v domácnosti sa stáva ťažkou a nepríjemnou. Ak si myslíte, že takto „potrestáte“ partnera a vyriešite vzniknutý problém, mýlite sa.

Hoci to nie je výlučne záležitosť žien, je pravda, že vo „tichých domácnostiach“ sme častejšie my. Mnohé ženy dokážu s partnerom, na ktorého sú oprávnene nahnevané, nekomunikovať niekoľko dní, pričom niektoré vydržia aj týždne. Nezáleží na tom, ako dlho sa ticho potiahne; situácia je ťažká pre všetkých zúčastnených.

Keď sa vyhýbate rozhovoru

Ten, kto mlčí, vrátane detí, ktoré s vami žijú, sa v takejto situácii necíti dobre. Hoci sa snažíte potrestať partnera, v skutočnosti sa ani vy necítite príliš komfortne. Hnev, ktorý prežívate, zostáva vo vás potlačený, namiesto toho, aby ste ho ventilovali a vyjadrili partnerovi. Každý nevyjadrený pocit sa iba kumuluje, narastá a ovplyvňuje vašu psychickú pohodu. Netrvá dlho a cítite sa unavené, podráždené a nepríjemne aj voči ostatným.

Ako reaguje partner

A čo váš partner? Môže sa cítiť neisto, opustene a zbytočne, keď mu nedávate najavo, že ho potrebujete. Po čase začne pociťovať tlak a môže sa snažiť vyhýbať domácnosti, viac času tráviť v práci alebo hľadať útulnosť u niekoho, kto je ochotný s ním hovoriť. Tento vzdialený prístup môže viesť k oslabeniu jeho emocionálnej väzby na vás.

Vplyv na deti

Pre deti je situácia ešte zložitejšia. Cítia napätie v domácnosti, aj keď rodičia sa snažia tváriť, že všetko je v poriadku. Takéto prostredie môže u nich vyvolať pocit neistoty, a dokonca strach o rodičovskú lásku. Navyše, tento model správania, ktorý sa v rodine vytvára, nie je pre deti pozitívny a môže ovplyvniť ich budúce vzťahy.

Mlčanie situáciu nezlepší

Hoci sa hovorí „mlčať je zlato“, vo vzťahu je to skôr pasca. Každý vzťah má svoje nezhody, ale vyhýbanie sa komunikácii nikdy nevyrieši problémy. Konflikty sú normálnou súčasťou vzťahov a sú príležitosťou na rast a porozumenie. Iba otvorený dialóg nám umožňuje vyjadriť svoje pocity a nájsť spoločné riešenia.

Pamätajte, tichá domácnosť nijako nevyrieši problémy; naopak, môže ich iba zhoršiť. Každá nezhoda, ktorú ignorujete, sa ukladá ako ťažký kameň pod vašu „manželskú posteľ“. Netrvá dlho a z tejto „postele“ sa stanú hromady problémov, ktoré nebudete schopní ignorovať. Ak partneri prestanú komunikovať, intimita sa vytráca a vzťah sa stáva len rutinnou záležitosťou bez emocionálnej hĺbky.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.