You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Máte nervy napnuté ako struna a v noci sa len prehadzujete? Plávanie pomáha telu aj duši!

Máte nervy napnuté ako struna a v noci sa len prehadzujete? Plávanie pomáha telu aj duši!

reklama:
Máte nervy napnuté ako struna a v noci sa len prehadzujete? Plávanie pomáha telu aj duši!
Máte nervy napnuté ako struna a v noci sa len prehadzujete? Plávanie pomáha telu aj duši! Foto: depositphotos.com

Moderný životný štýl si často vyberá daň v podobe napätia, únavy a porúch spánku. Málokto však tuší, že jednoduché riešenie môže byť oveľa bližšie, než sa zdá – vo vode. Plávanie nie je len letná zábava, ale všestranný spôsob, ako podporiť zdravie fyzické aj mentálne. Navyše je to aktivita vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií a zdravotných stavov.

Telo si oddýchne – hlavne kĺby a chrbát

Vo vode sa hmotnosť nášho tela znižuje až o deväťdesiat percent, čo znamená výraznú úľavu pre pohybový aparát. Kĺby, väzivá aj chrbtica sa pri plávaní nezaťažujú tak, ako pri iných športoch, ktoré zahŕňajú tvrdé dopady či nárazy. Preto sa plávanie odporúča ľuďom s artritídou, bolesťami chrbtice, nadváhou alebo tým, ktorí sa zotavujú po zranení.

Záber pre celé telo bez rizika preťaženia

Na rozdiel od mnohých iných cvičení, ktoré zaťažujú len konkrétnu partiu, pri plávaní spolupracuje celé telo. Ruky, nohy, trup – všetko pracuje synchronizovane. Popritom sa zlepšuje držanie tela, rovnováha a koordinácia pohybov. Pre deti je to ideálny základ pre rozvoj pohybových zručností, seniorom zas pomáha udržať svalovú silu bez rizika úrazu.

Srdce a pľúca budú vďačné

Keď sa pravidelne hýbeme vo vode, dochádza k prirodzenému posilneniu obehovej sústavy. Pulz v pokoji klesá, krvný obeh sa zefektívni a telo sa lepšie okysličuje. Plávanie podporuje zdravie srdca, reguluje tlak krvi a zmierňuje hladinu stresových hormónov. Pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom, cholesterolom či cukrovkou 2. typu môže byť pravidelné plávanie (ideálne 2–3 razy týždenne po pol hodine) súčasťou liečby.

Úľava pre myseľ aj lepší spánok

Už len pobyt vo vode má relaxačný účinok. Keď sa k tomu pridá rytmus pohybu, kontrolované dýchanie a prirodzené obklopenie vodou, účinok na nervovú sústavu je priam terapeutický. Pravidelné plávanie pomáha redukovať napätie, zlepšuje náladu a výrazne napomáha aj pri nespavosti.

Ako voda mení fungovanie tela

  • Tepová frekvencia: Ochladzovanie vodou vedie k zníženiu pulzu v pokoji, no srdce zároveň efektívne posilňuje.

  • Dýchanie: Plávanie si vyžaduje hlbší a rytmickejší nádych a výdych, čo prirodzene zvyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje okysličenie tela.

  • Regulácia teploty: Vo vode telo rýchlejšie stráca teplo, čo ho núti lepšie zvládať výkyvy teploty – podporuje to obranyschopnosť a proces otužovania.

  • Svalový tonus: Aj pomalé pohyby vo vode majú svoj odpor, takže pracujú nielen povrchové, ale aj hlboké stabilizačné svaly.

  • Odtok lymfy: Tlak vody zlepšuje návrat krvi a lymfy späť k srdcu, čo uľahčuje detoxikáciu organizmu a redukuje opuchy.

Jednoduché, prístupné, pre všetkých

Jedna z najväčších výhod plávania je jeho nenáročnosť – nevyžaduje špeciálne vybavenie, tréningový plán ani výnimočnú kondíciu. Stačí plavky a prístup k bazénu alebo prírodnej vode. Každý si môže prispôsobiť tempo, štýl aj dĺžku podľa svojich možností a potrieb. Na výber sú aj špeciálne kurzy – pre tehotné, pre seniorov, rehabilitačné aj kondičné.

Zaujímavosť na záver: zdravotná poisťovňa 211 prispieva z preventívneho fondu na plavecké kurzy pre deti aj dospelých.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.