Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Migréna alebo bežná bolesť hlavy? Ako ich rozlíšiť?

reklama:
Migréna alebo bežná bolesť hlavy? Ako ich rozlíšiť?
Migréna alebo bežná bolesť hlavy? Ako ich rozlíšiť? Foto: depositphotos.com

Bolesti hlavy sú bežnou súčasťou života, no nie každá bolesť hlavy je migréna. Migréna je vážne neurologické ochorenie, ktoré nemožno zamieňať s obyčajnou únavou alebo stresovou bolesťou hlavy.

Mnohí si nedokážu predstaviť, aká intenzívna a ochromujúca môže byť migréna. Okrem silnej bolesti dokáže ovplyvniť celý organizmus a pacienta úplne vyradiť z každodenných činností. V takýchto prípadoch nepomáha ani pevná vôľa či snaha fungovať ďalej.

Nasledujúce príznaky vám pomôžu odhaliť, či ide o migrénu, alebo len o bežnú bolesť hlavy. Ak sa v niektorých z nich spoznáte, je vhodné konzultovať svoj stav s neurológom.

Rozdiely medzi migrénou a obyčajnou bolesťou hlavy

Ľudia, ktorí migrénu nikdy nezažili, ju môžu považovať za silnejšiu formu obyčajnej bolesti hlavy. Bežné bolesti hlavy, známe ako tenzné bolesti, sa prejavujú tlakovým pocitom na oboch stranách hlavy a sú miernej intenzity. Spôsobuje ich často stres, nedostatok tekutín, nevhodné držanie tela alebo nadmerná únava. Vo väčšine prípadov postačí krátky odpočinok alebo voľnopredajné analgetiká.

Migréna je však iná. Typická je jednostranná pulzujúca bolesť, ktorá môže trvať hodiny až dni. Počas záchvatu je pacient často neschopný vykonávať akékoľvek aktivity. Spúšťače migrény sa líšia u každého, no medzi najčastejšie patria hormonálne výkyvy, stres, nedostatok spánku, nadmerný hluk, alkohol alebo zmena počasia.

Ďalšie príznaky migrény

Okrem intenzívnej bolesti hlavy je migréna sprevádzaná ďalšími nepríjemnými symptómami. Patrí sem nevoľnosť, zvracanie, citlivosť na svetlo a zvuky. Pohyb zvyčajne zhoršuje stav pacienta, preto sa počas záchvatu uchyľuje do tichej, tmavej miestnosti. Možno poznáte niekoho, kto takto reaguje, no nikdy ste si nemysleli, že ide o vážny zdravotný problém.

Priebeh migrény

Migréna prebieha vo viacerých fázach. Akútna fáza môže trvať 4 až 72 hodín, ale prvé signály sa objavujú už skôr. Medzi predzvesti patrí podráždenosť, únava, citlivosť na svetlo alebo nezvyčajná chuť do jedla. Niektorí pacienti zažívajú tzv. auru – dočasné poruchy zraku, záblesky, rozmazané videnie či mravčenie v končatinách.

Po odznení migrény sa pacienti často cítia vyčerpaní a potrebujú dlhší čas na regeneráciu. Na rozdiel od bežnej bolesti hlavy, ktorá odíde po niekoľkých hodinách, migréna zanecháva dlhodobú únavu.

Nečakaná prekážka v živote

Záchvaty migrény sú nepredvídateľné, čo môže sťažiť bežné fungovanie. Neustála obava z ďalšieho záchvatu obmedzuje plánovanie aktivít a môže mať negatívny vplyv na pracovný aj osobný život. Svetová zdravotnícka organizácia preto hodnotí migrénu ako jedno z najviac ochromujúcich ochorení.

Liečba a prevencia migrény

Bežná bolesť hlavy sa dá zmierniť voľnopredajnými liekmi, no pri migréne tieto lieky často nezaberajú. V prípade častých záchvatov sa používajú špecifické lieky zo skupiny triptanov, ktoré zmierňujú príznaky akútnej fázy. Na prevenciu a zníženie frekvencie migrénových záchvatov sa dnes využívajú aj moderné biologické terapie, ktoré blokujú mechanizmus vzniku migrény.

Migréna nie je len obyčajná bolesť hlavy. Ak sa u vás alebo u vašich blízkych objavujú typické príznaky, je dôležité konzultovať stav s lekárom a nájsť účinnú liečbu, ktorá môže výrazne zlepšiť kvalitu života.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. februára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.