Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mýty o fajčení a realita, ktorá nám bráni prestať

reklama:
Mýty o fajčení a realita, ktorá nám bráni prestať
Mýty o fajčení a realita, ktorá nám bráni prestať Foto: www.freepik.com

Fajčenie môže prinášať okamžitú radosť, ale zároveň skracuje náš život. Aj keď viete, že by ste mali prestať, často vám chýba potrebná odvaha. Strach z nepríjemných pocitov počas odvykania, depresie alebo obavy z neúspechu vás môžu odradiť. V mysli sa vám často objavujú myšlienky, že bez cigariet bude horšie a že nie je dôvod na obavy. V skutočnosti je však pravda často iná. Poďme sa pozrieť na najčastejšie mýty, ktoré bránia ľuďom v odvykaní, a na realitu, ktorá je s nimi spojená.

1. Priberiem, keď prestanem fajčiť

Pokiaľ namiesto cigariet začnete jesť, je pravdepodobné, že naberiete na váhe. Fajčenie totiž urýchľuje metabolizmus, ale nezaručuje, že schudnete. Mnoho bývalých fajčiarov má tendenciu nahrádzať cigarety sladkosťami, ktoré vyvolávajú príjemné pocity podobné nikotínu. Dôležité je mať plán, ako sa v krízových situáciách zachovať. Môžete si pripraviť zdravé alternatívy, ktoré vám pomôžu prekonať chuť na cigaretu, a tým zostať štíhlejšie a zdravšie.

2. Depresia sa zhorší, keď prestanem fajčiť

Naopak, ak už trpíte depresiami, abstinencia od cigariet môže viesť k ich zlepšeniu. Nedávne štúdie ukazujú, že po roku bez fajčenia sa príznaky depresie výrazne zlepšujú, najmä u tých, ktorí trpia ťažšími formami. Obavy z liečby závislosti na tabaku by mali byť rozptýlené, pretože je dôležité ju poskytnúť.

3. Menej cigariet nie je problém

Hoci sa môže zdať, že jedna alebo dve cigarety denne sú menej nebezpečné, neexistuje „bezpečné množstvo“ fajčenia. Každá cigareta obsahuje tisíce škodlivých látok, z ktorých mnohé sú rakovinotvorné. Riziko spojené s fajčením sa teda nezmenšuje s menším počtom cigariet.

4. Nikotínové náhradky nepomáhajú

Tento názor je mylný. Nikotínové náhradky môžu výrazne zvýšiť pravdepodobnosť úspechu pri odvykaní, pretože pomáhajú zmierniť abstinenčné príznaky, ktoré často vedú k návratu k fajčeniu.

5. Ľahké cigarety sú menej škodlivé

Neexistujú zdravšie varianty cigariet. Aj keď ľahké cigarety obsahujú menej nikotínu a dechtu, môžu fajčiarov prinútiť k hlbšiemu inhalovaniu, čo môže byť ešte nebezpečnejšie. Obsahujú aj rovnaké rakovinotvorné látky ako bežné cigarety.

6. Chýba mi silná vôľa

Každý môže mať silnú vôľu, pokiaľ si ju dokáže vytvoriť. Bez pokusu o odvykanie nemôžete nikdy uspieť. Štatisticky sa každým dňom pokúša prestať fajčiť milióny ľudí, pričom na prvý pokus sa to darí iba niekoľkým málo jedincom. Úspešnosť sa zvyšuje s každým ďalším pokusom.

7. Poznám ľudí, ktorí fajčili a dožili sa vysokého veku

Aj keď existujú výnimky, väčšina fajčiarov čelí vážnym zdravotným rizikám. Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť výskytu mnohých druhov rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, úst, pankreasu a ďalších. Zároveň prispieva k rozvoju srdcových ochorení.

8. Elektronické cigarety sú bezpečné

Elektronické cigarety, známe aj ako vapovanie, sa môžu javiť ako menej škodlivé, ale ani ony nie sú úplne bez rizika. Aj keď sú považované za menej toxické ako tradičné cigarety, stále obsahujú nikotín a môžu obsahovať škodlivé látky v nižšej koncentrácii ako tabakový dym. Preto nie je pravda, že by boli elektronické cigarety úplne neškodné.

Pokiaľ aj vy máte chuť na cigaretu, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. Existuje mnoho poradenských služieb a organizácií, ktoré vám môžu pomôcť s odvykaním a poskytnúť užitočné rady a podporu.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.