Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nečakaná úloha slepého čreva: Viac ako len zbytočný orgán?

reklama:
Nečakaná úloha slepého čreva: Viac ako len zbytočný orgán?
Nečakaná úloha slepého čreva: Viac ako len zbytočný orgán? Foto: depositphotos.com

Väčšina ľudí si slepé črevo vôbec neuvedomuje, pokiaľ nespôsobí zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú jeho odstránenie. Napriek tomu sa ukazuje, že tento malý črevný výbežok môže mať dôležitejšiu úlohu v našom tele, než sa doteraz predpokladalo – a to dokonca v súvislosti s Parkinsonovou chorobou.

Čo nové v tejto oblasti objavili vedci?

Nenápadná časť tela so skrytým významom

Apendix, známy tiež ako slepé črevo, je drobný výbežok hrubého čreva, ktorý sa tradične považoval za nepotrebný pozostatok evolúcie. Lekári sa s ním zaoberali najmä v prípadoch zápalu, keď bolo nutné ho odstrániť. Nové výskumy však naznačujú, že by mohol mať v tele významnejšiu úlohu, a to najmä v súvislosti s nervovým systémom.

Spojenie tráviaceho traktu a mozgu

Dlhodobo sa skúma súvislosť medzi črevnou mikroflórou a nervovým systémom. Teraz sa ukázalo, že ľudia, ktorí podstúpili operáciu slepého čreva, mali nástup Parkinsonovej choroby v priemere o tri roky neskôr ako tí, ktorým tento orgán zostal zachovaný. Tento objav naznačuje, že slepé črevo môže v určitom smere ovplyvňovať mechanizmy spojené s touto neurodegeneratívnou chorobou.

Čo sa deje pri Parkinsonovej chorobe?

Parkinsonova choroba je spôsobená úbytkom dopamínu, čo vedie k narušeniu komunikácie medzi nervovými bunkami. Postupne sa prejavuje trasením rúk, problémami s chôdzou a rečou, stuhnutosťou svalov a zhoršenou koordináciou. Choroba postupuje pomaly, no postupne môže pacienta úplne imobilizovať. Napriek tomu sa pri správnej liečbe a aktívnom prístupe dá jej priebeh spomaliť a pacient si môže udržať dobrú kvalitu života.

Má zmysel odstraňovať slepé črevo preventívne?

Doteraz sa lekári sústredili na slepé črevo len v prípade jeho akútneho zápalu, ktorý môže pri prasknutí viesť k vážnej infekcii v brušnej dutine. Hoci sa objavujú dôkazy o jeho možnom vplyve na Parkinsonovu chorobu, odborníci neodporúčajú jeho preventívne odstraňovanie. Každá operácia nesie určité riziká a Parkinsonova choroba vzniká kombináciou viacerých faktorov, pričom slepé črevo je len jedným z nich.

Budúcnosť výskumu

Vedci naďalej skúmajú úlohu slepého čreva a jeho prepojenie s nervovým systémom. V budúcnosti môžu nové poznatky viesť k lepšiemu pochopeniu Parkinsonovej choroby a možno aj k novým možnostiam jej prevencie. Zatiaľ však platí, že ak pocítite bolesť v pravej dolnej časti brucha, neváhajte vyhľadať lekára – rýchla reakcia je kľúčová pre ochranu vášho zdravia.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. februára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.