Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nedokážete sa dotknúť prstov na nohách? Tak máte problém!

reklama:
Nedokážete sa dotknúť prstov na nohách? Tak máte problém!
Nedokážete sa dotknúť prstov na nohách? Tak máte problém! Foto: depositphotos.com

Máte pocit, že vám stuhnuté svaly bránia v dosiahnutí prstov na nohách? Ak sa vám to zdá nemožné, vaše telo vám vysiela dôležité signály. Je čas venovať sa pohyblivosti a uvoľneniu svalového napätia!

Prečo je dôležité udržiavať flexibilitu?

V dnešnej dobe veľa sedíme a zanedbávame pohyb, čo má negatívny dopad na naše telo. Pravidelné naťahovanie a mobilizačné cvičenia nielenže pomáhajú predchádzať bolestiam chrbta a kĺbov, ale tiež zlepšujú držanie tela a celkovú fyzickú pohodu. Bez dostatočného strečingu sa naše svaly skracujú, čím sa znižuje rozsah pohybu a zvyšuje riziko zranení.

Skúška flexibility: Dotknete sa prstov na nohách?

Jednoduchý test odhalí, ako ste na tom s pohyblivosťou. Sadnite si na podlahu, vystreté nohy držte rovno a pokúste sa dosiahnuť na prsty bez ohýbania kolien. Ak sa vám to nepodarí, môže to byť signál, že vaše svaly sú skrátené a potrebujú viac pozornosti.

Čo vaše telo naznačuje, ak cítite napätie alebo bolesť?

1. Stuhnuté lýtka a zadná strana stehien

Ak pri naťahovaní pociťujete silné napätie v zadnej časti nôh, nemusí ísť len o nedostatok flexibility, ale aj o oslabenie svalov.

Riešenie: Zaraďte posilňovacie a strečingové cvičenia zamerané na lýtka a hamstringy, ktoré pomôžu zlepšiť pružnosť a stabilitu.

2. Nepríjemný tlak v dolnej časti chrbta

Bolesť v oblasti bedrovej chrbtice často pramení z dlhého sedenia a nesprávneho držania tela. Slabé jadro tela môže prispievať k problémom s chrbticou a obmedzenej pohyblivosti.

Riešenie: Pracujte na posilnení hlbokých svalov trupu, zlepšite držanie tela a začleňte jemné strečingové techniky na uvoľnenie napätia v krížovej oblasti.

3. Celková stuhnutosť spôsobená dlhým sedením

Celodenné sedenie obmedzuje prirodzený pohyb tela a spôsobuje, že svaly sa skracujú a strácajú elasticitu.

Riešenie: Nastavte si pripomienky, aby ste sa každú hodinu postavili a urobili niekoľko dynamických cvičení. Telo potrebuje pravidelný pohyb na udržanie optimálnej flexibility.

Ako si zlepšiť flexibilitu?

Ak ste si uvedomili, že vaše telo potrebuje viac pohybu, začnite postupne. Pravidelný strečing a mobilizačné cviky zaradené do vášho denného režimu vám pomôžu získať lepšiu pohyblivosť a zbaviť sa svalovej stuhnutosti. Čím skôr začnete, tým lepšie sa budete cítiť!

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. februára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.