You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Plávanie: Ako nás voda drží nad hladinou a prečo sa niekedy potápame?

reklama:
Plávanie: Ako nás voda drží nad hladinou a prečo sa niekedy potápame?
Plávanie: Ako nás voda drží nad hladinou a prečo sa niekedy potápame? Foto: depositphotos.com

Hoci si plávanie mnohí spájajú hlavne so spaľovaním kalórií a tvarovaním postavy, jeho prínosy siahajú oveľa hlbšie. Voda pôsobí na telo jedinečným spôsobom – od fyzickej úľavy až po mentálnu očistu. Tu sú fascinujúce fakty o tom, čo sa s telom deje, keď vstúpime do vody.

Voda ako opora pre telo

Keď sa ponoríte do vody, zrazu sa cítite takmer beztiažne. Je to preto, že voda má vyššiu hustotu ako vzduch, a tým znižuje vplyv gravitácie na telo. Prakticky až 90 % vašej váhy je vo vode „odľahčených“. Vďaka tomu si môžu chrbtica, kĺby aj svaly konečne vydýchnuť. Práve preto sa vodné prostredie odporúča ľuďom so zdravotnými problémami – napríklad pri bolesti chrbta, artróze, po operáciách alebo počas tehotenstva.

Okrem toho voda kladie rovnomerný odpor, čo znamená, že pri pohybe zapájate rôzne svalové skupiny bez toho, aby ste ich preťažili.

Nad hladinou alebo pod vodou? Závisí od viacerých faktorov

Nie je jedno, či telo ostane na hladine, alebo sa začne pomaly ponárať. Za všetkým je fyzikálny jav zvaný vztlak – sila, ktorá pôsobí proti tiaži. Ak je telo menej husté než voda, vztlak ho udrží nad hladinou. Naopak, ak má vyššiu hustotu, gravitácia zvíťazí a telo klesá.

Čo všetko hrá rolu pri tejto rovnováhe?

  • Telesný tuk verzus svalová hmota – tuk je ľahší ako voda, takže pláva dobre. Svaly a kosti sú hustejšie, a preto majú tendenciu potápať sa.

  • Dýchanie – ak sa zhlboka nadýchnete, pľúca sa naplnia vzduchom, čím sa zvýši vztlak. Správne dýchanie má preto kľúčovú úlohu nielen pri plávaní, ale aj pri relaxácii vo vode.

  • Napätie v tele – uvoľnené telo sa vo vode správa ako bójka. Naopak, ak ste v strese a svaly sú stiahnuté, klesáte rýchlejšie. Aj preto sa panikáriaci človek môže veľmi rýchlo ponoriť.

Skutočný relax: Len tak sa nechať unášať

Ak si chcete oddýchnuť, voda je ideálny spojenec. Skúste si ľahnúť na chrbát do pokojnej vody, zavrite oči, uvoľnite celé telo a dýchajte zhlboka. Nechajte sa jemne nadnášať. Tento jednoduchý rituál dokáže uvoľniť stuhnuté svaly, uľaviť chrbtici a zároveň stíšiť myseľ. Mnohí ho prirovnávajú k meditácii – voda obklopí telo aj zmysly a vytvorí pocit bezpečia a pokoja.

Prečo sa v mori pláva ľahšie?

Ak ste si niekedy všimli, že sa vám v mori lepšie pláva, nie je to len pocit. Slaná voda má vyššiu hustotu, a teda aj väčší vztlak než sladká. Telo sa tak ľahšie drží nad hladinou a samotné plávanie je menej namáhavé.

Okrem toho má morská voda zloženie bohaté na minerály, ktoré majú antibakteriálne a hojivé účinky. Pomáhajú pri kožných problémoch ako akné, ekzémy či psoriáza. Pobyt pri mori navyše spája slnečné svetlo, morské ióny a relaxáciu – dokonalý balzam pre telo aj imunitu.

Kedy je lepšie sladká voda?

Bazény a jazerá, ktoré obsahujú sladkú vodu, sú skvelým prostredím na tréning techniky alebo budovanie vytrvalosti. Profesionálni plavci preferujú bazény kvôli stabilným podmienkam, čistote a presne meraným vzdialenostiam. Ak teda trénujete na výkonnosť alebo sa chcete zlepšiť v štýle, bazén je tá správna voľba.

Plavecké vychytávky, ktoré sa oplatí poznať

Ak sa chystáte do vody, môže vám pomôcť niekoľko praktických pomôcok:

  • Okuliare na plávanie a nosové svorky – chránia oči a dýchacie cesty pred podráždením.

  • Zátky do uší – znižujú riziko zápalu stredného ucha, známeho ako „plavecké ucho“.

  • Plavecké dosky, plutvy alebo piškóty – slúžia na posilnenie konkrétnych svalových skupín a zlepšenie techniky.

  • Horčíkové oleje a krémy – podporujú regeneráciu po tréningu a pomáhajú predchádzať kŕčom.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.