Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečítajte si pár tipov na zlepšenie imunity!

reklama:
Prečítajte si pár tipov na zlepšenie imunity!
Prečítajte si pár tipov na zlepšenie imunity! Foto: www.freepik.com

Nechcete predsa stráviť zimu ležaním v posteli s liekmi a čajom, však? Pri nízkych teplotách sa chorobnosť zvyšuje, ale existuje niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám môžu pomôcť udržať si zdravie. Vyskúšajte ich a uvidíte výsledky!

  1. Dôkladné umývanie rúk
    Štúdie vedcov z Naval Health Centre v San Diegu preukázali, že časté umývanie rúk – aspoň päťkrát denne – môže znížiť riziko ochorení dýchacích ciest o až 45 %. Na umývanie nepotrebujete špeciálne mydlo, postačí bežné mydlo a teplá voda.
  2. Nedostatok spánku môže oslabiť imunitu
    Kvalitný spánok je kľúčom k posilneniu imunitného systému. Vedci z Chicagskej univerzity zistili, že jedinci, ktorí spali len štyri hodiny denne počas jedného týždňa, mali po očkovaní proti chrípke o 50 % nižšie hladiny protilátok ako tí, ktorí spali sedem a pol až osem a pol hodiny denne.
  3. Vitamíny sú dôležité
    Pamätajte si na základné vitamíny – A, B6, B12, C a D. Dôležité sú aj minerály ako chróm, meď, selén, vápnik a zinok. V bežnej strave by ste ich mali prijímať dostatok, avšak v období chrípky môže byť užitočné užívať aj doplnky stravy. Vitamíny a minerály najlepšie fungujú v kombinácii s ovocím a zeleninou, takže sa snažte nahradiť čerstvé potraviny iba doplnkami.
  4. Zdravá strava
    Na ochranu pred ochoreniami v zimnom období sú ideálne potraviny bohaté na zeleninu a komplexné sacharidy. Rovnako dôležité je aj posilnenie črevného mikrobiómu, preto sa snažte o pestrú stravu.
  5. Vydajte sa von
    V prostredí s množstvom ľudí, ako je kino, sa výrazne zvyšuje riziko nakazenia. Počas sezóny chrípky sa radšej vyhnite miestam s veľkým množstvom osôb. Na druhej strane, čerstvý vzduch a pohyb sú pre vašu imunitu prospešné. Aj v chladnejších dňoch si doprajte prechádzku v parku alebo v lese, je to omnoho zdravšie ako tráviť čas v obchodných centrách.
  6. Masáže a ich účinky
    Masáže majú pozitívny vplyv na imunitný systém. Podľa štúdie so 500 účastníkmi sa po masáži hladina stresového hormónu kortizolu v krvi znížila o 53 %. Masáže podporujú aj uvoľňovanie serotonínu a dopamínu, hormónov, ktoré prispievajú k zlepšeniu nálady a posilneniu imunity.
  7. Socializácia a komunikácia
    Staré múdrosti „vo dvoch sa to lepšie tiahne“ sa ukazujú ako pravdivé aj v oblasti zdravia. Osamelosť má podobné zdravotné riziká ako fajčenie, preto je dôležité mať okolo seba priateľov a známych. Diskusie s partnerom tiež zlepšujú imunitu; vedci z UCLA zistili, že diskusie o bežných problémoch pomáhajú znižovať stresové hladiny. Je však dôležité, aby to nevyústilo do hádky, pretože negatívne emócie môžu oslabovať imunitu.
  8. Probiotiká pre zdravé črevá
    Črevný mikrobióm je zásadný pre odolnosť voči chorobám. Probiotiká, ako sú kyslomliečne výrobky a fermentované potraviny, by mali byť súčasťou vašej stravy. Odporúča sa denne konzumovať aspoň 100 gramov zakysaného mliečneho výrobku obsahujúceho minimálne miliardu prospešných baktérií.
  9. Otužovanie a saunovanie
    Striedanie teplých a studených prostredí má pozitívny dopad na odolnosť voči respiračným ochoreniam. Saunovanie uvoľňuje dýchacie cesty a znižuje stres. Pre maximálny prínos je dobré navštevovať fínska saunu raz týždenne, pričom pobyt by mal trvať minimálne osem a maximálne dvanásť až pätnásť minút. Pri akútnych ochoreniach sa však saune vyhnite.
reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. novembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.