Prečítajte si týchto 10 jogínskych zásad pre lepší život
Tieto zásady sú tu na to, aby vás inšpirovali k pozitívnym zmenám vo vašom živote, nie aby vás obmedzovali alebo nútili dodržiavať prísne pravidlá. Dôležité je, aby ste ich mali na pamäti a nechali sa nimi viesť vo svojich každodenných činnostiach.
Pravidlo 1
Snažte sa akceptovať ostatných takých, akí sú. Nezameriavajte sa len na to, čo môžete získať od druhých, ale uvedomte si, že aj oni majú svoje zásady a hodnoty. V konečnom dôsledku sa od vás nijako zvlášť nelíšia, len ich motivácie môžu byť odlišné.
Keď prejavíte úctu voči ostatným, mnohí z nich sa vám odvďačia rovnakým spôsobom. Občas sa zasmejte na svojich vlastných nedostatkoch a reakciách.
Pravidlo 2
Prijmite sami seba takého, aký ste. Uvedomte si, že vaše správanie a reakcie sú výsledkom vašich predchádzajúcich skúseností. Neporovnávajte sa s ostatnými a nesústreďujte sa na svoje nedostatky. Akceptujte svoje obmedzenia, ale tiež sa snažte zbaviť vnútorných konfliktov, ktoré vám bránia v pokoji. Neschopnosť prijať seba je často zdrojom našich problémov.
Pravidlo 3
Sledujte svoje bežné reakcie na iných a na situácie okolo vás. Uvedomte si, že pripútanosť k vonkajším faktorom vás môže viesť k sklamaniu. Obmedzte svoju túžbu nachádzať šťastie v okolí a snažte sa žiť v súlade so svojimi hodnotami. Ak nie dosiahnete to, čo ste si predsavzali, prijmite to s pokojom a bez rozčúlenia.
Pravidlo 4
Určte si svoje základné potreby, túžby a sklon. Buďte voči sebe úprimní a kritickí, najmä pokiaľ ide o vaše pocity voči ľuďom, ktorých nemáte radi. To vám pomôže rozpoznať a prekonať emocionálne prekážky. Vnímajte svet a ľudí okolo seba ako svojich učiteľov.
Pravidlo 5
Usilujte sa žiť v prítomnom okamihu. Nezabúdajte na minulosť a netrápte sa tým, čo sa už stalo. Takisto sa nesnažte neustále prežívať minulé radosti. Plánujte do budúcnosti, ale majte na pamäti, že plánovanie je súčasťou prítomnosti. Snažte sa vychutnávať každú chvíľu a sústreďte sa na to, čo robíte práve teraz. Tak budete viesť plnší a spokojnejší život.
Keď sa niečím zaoberáte, či už ide o varenie, upratovanie alebo prácu, snažte sa nezamýšľať nad tým, kedy to skončí. Vychutnávajte si každý moment a pohyb, ktorý robíte. Naučte sa radovať sa zo samotného faktu, že existujete, a vnímajte každý svoj čin ako prejav svojej prítomnosti.
Pravidlo 6
Nespojíte sa úplne so svojimi činmi, telom alebo mysľou. Snažte sa oddeliť svoje vedomie od myšlienok a činov. Hoci sa snažíte zmeniť svoje myslenie, to je len jedna časť vašej identity. Vnímanie vedomia, ktoré je za všetkým, čo robíte, vám pomôže pochopiť svoju skutočnú podstatu.
Pravidlo 7
Buďte voči ostatným otvorenejší. Pokúste sa ukázať svoje pravé pocity. Keď sa snažíte skryť svoju pravú osobnosť a prispôsobiť sa ostatným, zažívate napätie a osamelosť. Tento pocit zvyčajne posilňuje presvedčenie, že svet je proti vám. Pamätajte, že aj tí, ktorí sa zdajú najmenej vnímaví, dokážu vycítiť, keď niečo skrývate.
Pravidlo 8
Nezabúdajte, že každý má potenciál dosiahnuť hlboké úrovne uvedomenia. Správanie človeka v určitom okamihu závisí od jeho psychologických aspektov. Jeho súčasný životný štýl je prechodný a môže sa zlepšovať, keď začne chápať sám seba. Všetci máme potenciál, ktorý čaká na to, aby bol objavený. Snažte sa vidieť tento potenciál v iných, aj keď je to niekedy ťažké.
Pravidlo 9
Nesnažte sa vyhýbať zložitým situáciám. Mnohí z nás sa snažia obklopovať sa len tými, ktorých majú radi. Tento prístup nás síce chráni pred stresom, ale zároveň sa vyhýbame situáciám, ktoré nás môžu posunúť ďalej. Dívajte sa na ťažkosti a konflikty ako na príležitosti na učenie. Pomocou týchto skúseností môžete odhaliť svoje emocionálne výzvy a presvedčenia.
Pravidlo 10
Snažte sa vidieť situácie z perspektívy iných. Namiesto okamžitej reakcie sa snažte porozumieť dôvodom správania druhých. Ak niekto napríklad nechá dvere otvorené, môže to byť preto, že bol zaneprázdnený alebo zamyslený. Uvedomte si, že vaša prvotná reakcia je automatická a pokúste sa ju prispôsobiť tak, aby vás situácia nevyviedla z rovnováhy.