Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Romantika po šesťdesiatke? Menej spoločného bývania, viac partnerskej pohody

reklama:
Romantika po šesťdesiatke? Menej spoločného bývania, viac partnerskej pohody
Romantika po šesťdesiatke? Menej spoločného bývania, viac partnerskej pohody Foto: depositphotos.com

Možno to znie zvláštne, ale čím sme starší, tým menej platí, že na lásku treba byť stále spolu. Podľa výskumov môže byť kľúčom k dlhodobo fungujúcemu vzťahu vo vyššom veku práve to, že si partneri doprajú dostatok priestoru – aj v praktickom zmysle slova.

V mladosti hľadáme blízkosť, neskôr oceníme odstup

Keď si prejdeme prvými láskami, chceme sa s partnerom zlievať do jedného celku – bývať spolu, tráviť každú voľnú minútu bok po boku. No ako prichádzajú roky, náš pohľad sa mení. S pribúdajúcimi skúsenosťami často zisťujeme, že na udržanie kvalitného vzťahu potrebujeme aj trochu samoty.

Romantika nepatrí len do mladosti

Mnohí ľudia po päťdesiatke či šesťdesiatke prestanú o láske a nežnosti vôbec uvažovať. Povedia si: „To už nie je pre mňa.“ Ale prečo by to tak malo byť? Jemnosť, pozornosť a blízkosť predsa nepoznajú vek. A aj keď sa môže zdať, že iskra vyhasla, často len stačí zmeniť nastavenie.

Spolu, ale každý vo svojom

Koncepcia oddelených spální už nie je novinkou. Najnovšie však odborníci prišli s poznatkom, že niekedy je výhodné urobiť ešte krok ďalej – a nevzdať sa partnerského zväzku, no zároveň si zachovať vlastnú domácnosť. Tento spôsob súžitia sa v zahraničí označuje skratkou LAT (living apart together), teda „žiť oddelene, ale byť spolu“.

Princíp je jednoduchý – pár zostáva emocionálne prepojený, ale každý má svoj priestor, svoj rytmus dňa, svoje zvyky. A práve to môže byť receptom na dlhoveký a harmonický vzťah.

Výskum potvrdzuje výhody samostatného bývania

Vedci sa pozreli na to, ako rôzne formy partnerského života vplývajú na psychické zdravie ľudí v seniorskom veku. Porovnávali klasické spolubývanie, samostatný život bez partnera a tzv. LAT vzťahy. Výsledky ukázali, že práve tí, ktorí si dokážu zachovať nezávislosť, no zároveň zdieľajú citové puto, sú najspokojnejší.

U týchto párov sa častejšie vyskytovali prejavy náklonnosti, viac si užívali spoločné chvíle a celkovo mali vyrovnanejšiu psychiku. Zaujímavým zistením bolo aj to, že tento model býva obzvlášť príťažlivý pre ženy – tie častejšie preferujú takúto formu partnerského spolužitia než muži.

Starší sa nesťahujú zbytočne

Profesor Yang Hu z Lancasterskej univerzity, ktorý výskum viedol, zdôraznil, že oddelené bývanie v partnerstve prináša zdravú rovnováhu medzi osobnou slobodou a blízkosťou. Ľudia tak môžu zostať verní svojim vzťahovým záväzkom, ale bez toho, aby museli obetovať vlastné pohodlie či osobné rituály.

Podľa jeho zistení záujem o takýto štýl života vo vyššom veku narastá. Kým medzi mladými ľuďmi, ktorí žijú oddelene, sa väčšina plánuje do troch rokov nasťahovať k partnerovi, u staršej generácie to plánuje len menšina.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.