- Žena
- Články
- Nezaradené
- Rozpoznanie kontrakcií: Ako si byť istý, že ide o skutočný pôrod?
Rozpoznanie kontrakcií: Ako si byť istý, že ide o skutočný pôrod?
Každá prvorodička má obavy, že nebude vedieť rozlíšiť pravé kontrakcie od tých falošných, známych ako „poslíčkovia“. Kontrakcie pri pôrode sú kľúčovým signálom, že je čas pripraviť sa na príchod bábätka. V tomto článku sa dozviete, ako ich rozpoznať, aké sú hlavné rozdiely medzi skutočnými kontrakciami a poslíčkami a kedy je ideálny čas na odchod do nemocnice.
Kontrakcie- čo sú a ako dlho trvajú?
Kontrakcie čiže maternicovými sťahmi sú pravidelné, vôľou neovplyvniteľné sťahy svalových vlákien maternice prejavujúce sa ako zvieravé bolesti v podbrušku. Vznikajú na základe pôsobenia hormónu oxytocínu. Dochádza ku krátkodobému stuhnutiu steny maternice a následnému zvýšeniu tlaku vo vnútri maternice, ktorý spôsobí otvorenie alebo dilatáciu krčka maternice, aby bábätko mohlo zostúpiť do pôrodných ciest. S postupujúcim pôrodom sa kontrakcie zosilňujú a časový interval medzi nimi sa skracuje.
Prvá doba pôrodná, nazývaná aj ako doba otváracia, začína pravidelnými maternicovými kontrakciami, ktoré trvajú najprv 20–30 sekúnd, neskôr 30–40 sekúnd. Interval medzi kontrakciami sa postupne skracuje z počiatočných 10-15 minút na 2-3 minúty na konci prvej doby pôrodnej.
Kedy Braxton-Hicksove kontrakcie môžme očakávať
Braxton-Hicksove kontrakcie alebo poslíčkovia obvykle začínajú v treťom trimestri tehotenstva. Názov dostali po britskom lekárovi, ktorý sa volal Braxton-Hicks. Jedná sa o niekoľkosekundové (trvajú v priemere 30 až 60 sekúnd, ale niekedy môžu pretrvávať aj 2 minúty) nepravidelné sťahy svalstva maternice.
Ženy ich popisujú ako tuhnutie či pnutie bruška, niekedy spojené s miernou bolesťou v podbrušku, ktorá, na rozdiel od pôrodných kontrakcií, neprichádza od chrbta. Nikdy k nim nedochádza v pravidelných intervaloch. Poslíčkovia začínajú naberať na sile a frekvencii väčšinou s koncom tretieho trimestra. Pokiaľ vám poslíčkovia spôsobujú ťažkosti, skúste si uľaviť napríklad pitím dostatočného množstva tekutín, prechádzkami a pohybom, pri zvýšenej aktivite naopak odpočinkom, relaxáciou vo vani, počúvaním hudby, vhodnou masážou.
Aký je medzi nimi rozdiel?
Existuje niekoľko základných rozdielov medzi skutočnou kontrakciou a poslíčkami:
Poslíčkovia:
- Môžu ustúpiť pri chôdzi či odpočinku alebo dokonca odznieť pri zmene polohy.
Sťahy zvyčajne nie sú príliš bolestivé.
Neprichádzajú v pravidelných intervaloch.
Neskracuje sa čas medzi nimi.
Nepredlžuje sa doba ich trvania.
Nezosilňujú na intenzite.
Citeľné sú v bruchu, nie v chrbte.
Slabnú a odznejú.
Kontrakcia – skutočný pôrod
- Kontrakcie pokračujú napriek pohybu, odpočinku alebo zmene polohy.
Ich intenzita sa postupne zvyšuje.
Odstupy medzi nimi sa skracujú.
Trvajú zhruba 30–40 sekúnd.
Spočiatku bývajú asi štyri za hodinu.
Často ich sprevádza bolesť v chrbte alebo bolesť vystreľujúca do slabín/stehien.
Trvanie kontrakcií sa postupne predlžuje a prestávky medzi nimi sa skracujú.
Ak ste stále na vážkach, či sa jedná o začiatok skutočného pôrodu alebo len o poslíčky, vyskúšajte pobyt v teplej vode (vaňa, sprcha). Pokiaľ ide o pôrod, sťahy obvykle zosilnejú, poslíčkovia naopak ustanú.
Kedy je čas ísť do pôrodnice?
Ako bolo spomenuté vyššie, pôrodné kontrakcie sa objavujú v pravidelnom časovom intervale, ktorý sa pomaly skracuje. Začnite merať čas od začiatku jednej kontrakcie do začiatku ďalšej a súčasne si zapisujte dĺžku jej trvania. Dobrou pomôckou je v tomto prípade aplikácia v telefóne, ktorá vám zaznamenávanie dosť uľahčí.
Keď odtečie plodová voda
Ďalším dôvodom odchodu do pôrodnice je odtok plodovej vody. Odtok plodovej vody aj bez kontrakcií je dôvodom na prijatie na pôrodnú sálu. K odtoku vody väčšinou dochádza bez predchádzajúcich varovných signálov. Plodová voda môže prasknúť náhle a rýchlo odtiecť, ale taktiež môže dochádzať k jej postupnému uvoľňovaniu. Zrejme ucítite zvlhnutie na stehnách ako pri úniku menšieho množstva moču. Do pôrodnice by ste sa mali dopraviť do dvoch hodín od „prasknutia“.
Plodová voda by mala byť číra alebo ľahko ružovkastá. Pokiaľ je zakalená, sfarbená do hneda či zelená alebo máte pozitívnu kultiváciu z pošvy na Streptokoka agalactiae, do pôrodnice choďte okamžite.
Hlienová zátka
Odchod hlienovej zátky nie je dôvodom na odchod do pôrodnice, ale je signálom blížiaceho sa pôrodu, ktorý nastane väčšinou do dvoch až troch dní. O hlienovej zátke si môžete prečítať v našom ďalšom samostatnom článku.
Najkrajšia odmena
Na kontrakciu je dobré pozerať ako na priateľku, ktorá sa vám snaží pomôcť porodiť vaše dieťa. Verte v samého seba, že to zvládnete. Na konci vás čaká tá najkrajšia odmena – vaše bábätko.