Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánková paralýza: Výstraha alebo len mozgová ilúzia?

reklama:
Spánková paralýza: Výstraha alebo len mozgová ilúzia?
Spánková paralýza: Výstraha alebo len mozgová ilúzia? Foto: depositphotos.com

Predstavte si, že ležíte v pohodlí svojej postele, nič vás nevyrušuje a snívate o príjemných veciach. Všetko je tiché a pokojné. Zrazu však pocítite neznámu hmotnosť na hrudi, ktorá vás takmer dusí. Vaše telo je paralyzované, nemôžete ani pohnúť rukami alebo nohami, a máte pocit, že ste úplne bezmocní voči nejakému neviditeľnému zlu.

Vydesí vás zvuk vášho vlastného dýchania, ako keby sa vzduch v miestnosti krátil, a vy sa cítite, ako keby vás táto neznáma bytosť odťahovala do temnoty. Vaše srdce bije veľmi rýchlo, až sa zdá, že vám vyskočí z hrude. Tento desivý zážitok trvá len niekoľko sekúnd alebo minút, ale v tej chvíli sa vám zdá, že je to celá večnosť. Neskôr, keď sa začnete prebúdzať, všetko zmizne a vy zrazu môžete pohybovať rukami a nohami.

V týchto chvíľach sa môže zdať, že to bola nejaká nadprirodzená bytosť alebo nejaký zlý duch. No čo ak to nie je nič iné, ako stav, ktorý nazývame spánková paralýza? Táto podivná skúsenosť, ktorá sa objavuje najmä pri prechode medzi spánkom a bdením, býva spojená s desivými pocitmi a halucináciami, ktoré sa stali predmetom mnohých povestí a historických rozprávaní.

Čo sa naozaj deje počas spánkovej paralýzy?

Spánková paralýza nie je ničím nadprirodzeným. Je to stav, ktorý nastáva, keď sa človek nachádza medzi spánkom a bdením. Mozog je stále v aktívnom režime, ale telo je „zamrznuté“ kvôli ochrannému mechanizmu počas REM fázy spánku. V tejto fáze, kedy sa nám zvyčajne snívajú živé sny, je naše telo paralyzované, aby sa predišlo tomu, že by sme počas spánku neúmyselne vykonávali pohyby, ktoré by mohli spôsobiť zranenie.

Keď sa človek prebudí počas tejto fázy spánku, môže sa cítiť, ako keby sa nemohol pohnúť. Tento prechod medzi spánkom a bdením je často sprevádzaný halucináciami, ktoré môžu mať rôzne formy. Ľudia niekedy počujú zvláštne zvuky alebo sa im zdá, že sú pozorovaní, alebo že sa niekto pohybuje v ich okolí. Tieto halucinácie môžu byť veľmi realistické a nebezpečne miasť s realitou.

Kto všetko zažíva spánkovú paralýzu?

Podľa rôznych štúdií 6 až 8 ľudí z 10 zažije tento stav aspoň raz v živote. Niektoré skupiny ľudí sú však k tomu náchylnejšie – ľudia s nepravidelným spánkovým režimom alebo tí, ktorí sú dlhodobo vystavení stresu, sa s týmto stavom stretávajú častejšie. Existujú aj výskumy, ktoré ukazujú, že osoby, ktoré tvrdia, že boli unesené mimozemšťanmi, zažili spánkovú paralýzu, a to dokonca v takmer 60 % prípadov.

Spánková paralýza bola známa už v staroveku, kedy sa jej vyskytovanie často spájalo s nadprirodzenými silami alebo zlými duchmi. V histórii mnohých kultúr sa opisovali podobné zážitky, v ktorých sa obete cítili, akoby na nich sedel nejaký duch alebo zlý prízrak. Tento jav sa vyskytoval už u pôvodných národov a bol súčasťou rozprávaní o démonoch a nočných príšerách, ktoré sa objavovali v spánku.

Ako spánková paralýza ovplyvňuje naše zdravie?

Aj keď je spánková paralýza bežná, pravidelný výskyt tejto poruchy môže mať negatívny dopad na naše zdravie. Je to stav, ktorý sa považuje za poruchu spánku, a keď sa opakuje, môže mať vážny vplyv na psychiku. Nedávne výskumy ukázali, že tento jav je silne spojený so stresom, úzkosťou a zhoršenou kvalitou spánku. Preto je dôležité venovať pozornosť spánkovým návykom a starostlivosti o duševné zdravie.

Výskum spánkovej paralýzy je stále aktuálny a vyžaduje si ďalšie skúmanie, pretože spánok má zásadný vplyv na naše celkové zdravie. V niektorých krajinách, vrátane Slovenska, sa výskum tejto poruchy vyučuje a skúma na špecializovaných inštitútoch, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie spánkovej hygieny a prevenciu týchto nepríjemných zážitkov.

Záver

Spánková paralýza, hoci môže byť desivá a zastrašujúca, je prirodzený jav, ktorý sa vyskytuje pri prechode medzi spánkom a bdením. Je spojená s ochabnutím svalov počas REM fázy spánku, čo zabraňuje neúmyselným pohybom. Tento stav môže byť sprevádzaný halucináciami a pocitom strachu, ktoré môžu vyvolať rôzne strašidelné predstavy. Aj keď sa v minulosti spájala s duchmi a zlými bytosťami, v súčasnosti je považovaná za poruchu spánku, ktorá vyžaduje ďalší výskum, aby sa lepšie pochopili jej príčiny a účinky.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.