Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok v chladnej miestnosti a jeho vplyv na zdravie

reklama:
Začnite boj s nespavosťou podľa ajurvédy! Potraviny, nápoje a procedúry na podporu kvalitného spánku
Začnite boj s nespavosťou podľa ajurvédy! Potraviny, nápoje a procedúry na podporu kvalitného spánku Foto: depositphotos.com

Tepelný režim má zásadný vplyv nielen na zdravie, ale aj na kvalitu spánku. Výskumy ukazujú, že teplota medzi 15 a 19 stupňami Celzia je pre spánok optimálna. Táto teplota prináša mnoho zdravotných výhod, ktoré sú pre ľudský organizmus prospešné.

Prevencia metabolických ochorení

Podľa výskumu sa ukázalo, že spánok v chladnej miestnosti môže pomôcť znížiť riziko rozvoja niektorých metabolických ochorení, vrátane cukrovky. V priebehu experimentu, ktorý trval štyri mesiace, boli účastníci rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna spala pri teplote 23 °C a druhá pri 19 °C.

Výsledky ukázali, že u osôb, ktoré spali pri nižšej teplote, došlo k výraznému zvýšeniu hladiny hnedého tukového tkaniva ak vyššiemu kalorickému výdaju. Tento efekt pomáha zlepšiť metabolizmus a môže pomôcť znížiť riziko vzniku cukrovky alebo iných metabolických porúch.

Lepší spánok, lepšie zdravie

Pokiaľ je teplota v miestnosti vyššia ako 21°C, bráni to prirodzenému ochladeniu tela, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Spánok pri nižšej teplote napomáha prirodzenej produkcii melatonínu, hormónu, ktorý reguluje naše spánkové cykly, ale má aj ďalšie pozitívne účinky na organizmus, ako je podpora imunity a zdravia pokožky.

Melatonín hrá dôležitú úlohu aj v regulácii denných rytmov a pomáha zmierniť niektoré negatívne vplyvy starnutia. Aby mohol byť tento hormón účinne produkovaný, je potrebné zaistiť chladné, tmavé a tiché prostredie pre spánok.

Okrem toho, že chladná miestnosť podporuje produkciu melatonínu, tiež prispieva k tvorbe rastového hormónu. Tento hormón je kľúčový na regeneráciu a opravu telesných tkanív, rast kostí a celkové spevnenie tela. V dospelosti produkcia rastového hormónu klesá, ale stále je nevyhnutný na udržanie zdravia. Jeho nedostatok môže viesť k mnohým zdravotným problémom, vrátane nadváhy, srdcových chorôb, artritídy, osteoporózy či zníženej imunity.

Výhody spania bez pyžama

Ďalšou pozitívnou zmenou, ktorú je možné privítať, je spánok bez pyžamá. Bez oblečenia telo ľahšie reguluje svoju teplotu, čo podporuje lepšiu kvalitu spánku. Aj malý pokles teploty pokožky môže viesť k hlbšiemu a odpočinkovejšiemu spánku.

Okrem lepšieho spánku má spanie bez pyžamá aj vplyv na zníženie hladiny stresového hormónu kortizolu. Kortizol je spojený s nadváhou a hromadením tuku v oblasti brucha. Keď je jeho hladina nižšia, zlepšuje sa nálada a klesá chuť do jedla, čo pomáha v prevencii nadmerného priberania na váhe.

Ďalším prínosom je pozitívny vplyv nahého spánku na partnerské vzťahy. Telesný kontakt pri spaní stimuluje tvorbu oxytocínu, hormónu, ktorý posilňuje emocionálne väzby medzi partnermi a má pozitívny vplyv na psychiku. Oxytocín nielen zlepšuje náladu, ale taktiež pomáha znižovať stres, zlepšuje krvný obeh a môže znížiť riziko vzniku niektorých zdravotných problémov, vrátane vysokého krvného tlaku.

Zároveň nahé spanie podporuje zdravie pokožky tým, že umožňuje jej lepšie prekrvenie a dýchanie. To môže znížiť riziko kvasinkových infekcií alebo bakteriálnych problémov. Samozrejme, že pri tomto spôsobe spánku je dôležité častejšie meniť posteľnú bielizeň, čo je malá obeť za lepší a kvalitnejší spánok.

Záverom možno povedať, že spánok v chladnej miestnosti a spánok bez pyžama majú mnoho zdravotných výhod, ktoré prispievajú k lepšej regenerácii tela, zdraviu a kvalitnému odpočinku.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. januára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.