Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Starnutie pleti: Prečo je starostlivosť o pleť kľúčová už od mladosti

reklama:
Starnutie pleti: Prečo je starostlivosť o pleť kľúčová už od mladosti
Starnutie pleti: Prečo je starostlivosť o pleť kľúčová už od mladosti Foto: www.freepik.com

O zrelej pleti hovoríme až vo chvíli, keď sú na nej viditeľné známky starnutia, ako je povoľovanie kontúr tváre, strata elasticity, hydratácie a jasu pleti, jemné linky a hlbšie vrásky, zvýšená tvorba pigmentácie. To všetko sa začne prejavovať približne okolo 40. roku.

Sama na sebe po štyridsiatke pozorujem prehlbovanie jemných liniek a ochabovanie pokožky v línii čeľuste. Prečo k tomu všetkému dochádza?

Za starnutím pleti, jeho rýchlosťou a intenzitou stojí mnoho faktorov.

Tieto faktory si môžeme rozdeliť na vnútorné a vonkajšie:

Medzi vnútorné faktory patrí genetika, hormonálne zmeny (klimaktérium a menopauza), zhoršené prekrvovanie pokožky.
Vonkajšie faktory podieľajúce sa na starnutí sú expozície UV žiarenia, fajčenie, znečistené ovzdušie, nedostatočný pitný režim a spánok, zlá starostlivosť o pokožku a nevyvážená strava.

Asi najviac sa bojíme vrások. Vrásky delíme na statické – spôsobené prirodzeným procesom starnutia, dynamické (mimické) – tie vznikajú v miestach pohybu svalov, stratové – tie sa objavujú v dôsledku ubúdania tukového tkaniva, a vrásky habituálne – ktoré majú pôvod v negatívnom pôsobení vonkajšieho prostredia.

S pribúdajúcim vekom u mužov aj žien začína vďaka úbytku kolagénu viditeľne starnúť pokožka. Väčšiu nevýhodu majú dámy. U tých vďaka menopauze dochádza po päťdesiatke aj k strate estrogénu a pleť stráca na svojej hydratácii a elasticite.

Starostlivosť o pokožku v mladosti sa oplatí

Starostlivosť o pokožku v dvadsiatich či tridsiatich rokoch je predovšetkým z pohľadu vrások a starnutia pleti investíciou do budúcnosti. Pretože po štyridsiatom roku sa na pleti začínajú výraznejšie objavovať nielen genetické predispozície, čo sa týka vrások, ale aj naše doterajšie „hriechy“. Ako je napríklad fajčenie, ponocovanie, nadmerné slnenie aj zlá kozmetická starostlivosť, ako je nedostatočná hydratácia pleti alebo časté neodličovanie pokožky.
30 vs. 50

Vizuálne začína pleť starnúť po tridsiatke. „V týchto rokoch často ešte pretrvávajú problémy s neskorou formou akné, pleť býva často zmiešaná, so suchšími a mastnejšími oblasťami. Dochádza k tvorbe prvých vrások, najmä okolo očí, na čele a medzi obočím. V päťdesiatich rokoch je pleť vplyvom hormonálnych zmien skôr suchá, dehydratovaná. Vo väčšej miere sa tvoria vrásky a záhyby v celej tvári. Pokožka je povädnutá, dochádza k poklesu kontúr a strate objemu. Pribúdajú pigmentácie, rôzne výrastky na koži alebo nerovnosti pleti,“ hovorí dermatologička MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Dôkladná starostlivosť

S nadsádzkou by sa dalo povedať: Čo vám prejde v 20tich, v 40tich sa objaví na pokožke. Nepodceňujte preto každodennú starostlivosť. Dôležité je pravidelné čistenie pleti ráno a večer, raz týždenne použitý vhodné pleťové masky na hydratáciu a najmä dôsledná ochrana na slnku. UV žiarenie totiž veľmi urýchľuje procesy starnutia kože. Na noc sa odporúča aplikovať výživnejšie krémy alebo séra s antioxidantmi. Vhodné sú aj krémy s vitamínom C, E, retinolom, kyselinou hyalurónovou alebo glutationom. Väčší efekt docielite aplikáciou týchto látok napr. mezoterapeutickým ošetrením alebo mikroneedlingom.

Ako na hlboké vrásky?

„Po päťdesiatke je dôležitá hĺbková hydratácia, iba krémy ale často nestačia. V tomto období sú vhodné ošetrenia laserom či odstránenie vrások botulotoxínom. V prípade vzniku hlbších vrások, povädnutosti kontúr a straty objemu je najefektívnejšie absolvovať dermokozmetické ošetrenie pleti, napríklad injekčné výplne kyselinou hyalurónovou alebo hydratujúce a vypínajúce elixír pre pleť v podobe Skinboosteru. Kedy je možné riešiť ako povrchové zmeny na pleti, tak doplniť stratený objem a obnoviť tvorbu kolagénu,“ hovorí dermatologička MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Precitlivenosť

U zrelej pleti často dochádza k vzniku precitlivenosti na kozmetiku, a to aj na doposiaľ bežne používanú. Je preto vhodné používať kvalitné hypoalergénne krémy podľa typu kože. Nie je preto dobré príliš časté striedanie kozmetických prípravkov a neuvážené experimentovanie s dermokozmetikou. Než použijeme nové krémy na celú tvár, je lepšie ich najskôr niekoľkokrát otestovať v malom množstve na mieste, kde je jemná koža napr. na vnútornej strane zápästia. Rizikom je aj používanie dlho otvorených krémov po expirácii. Kozmetické procedúry by zase mali byť vykonávané iba skúseným odborníkom, ktorý garantuje použitie certifikovaných kvalitných prípravkov a prístrojov.

Zdroj: zenysro.cz, aventashop.cz

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.